Advokáti Vitáskové chtějí zrušit rozsudek, našli chyby v postupu soudu

  • 19
Krajský soud v Brně nejspíš nedodržel předepsaný postup přidělování soudních senátů, uvedla televize Prima. To by znamenalo porušení ústavních práv Vitáskové na zákonného soudce. Advokáti Vitáskové proto budou požadovat zrušení rozsudku a nový proces.

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková byla v únoru odsouzena k 8,5 letům vězení (více o rozsudku zde).

Televize Prima ale ve své reportáži uvedla, že rozsudek může být nezákonný, jelikož soud nedodržel takzvaný rozvrh práce.

Soudní senáty musejí podle zákona rotovat, avšak brněnský krajský soud toto pravidlo podle Primy nedodržoval. Případy byly soudcům přidělovány bez rotace, někdy rozhodoval stejný senát i třikrát po sobě.

„Zjistili jsme, že se senáty nestřídají v tom pořadí, jak bylo uvedeno v rozvrhu práce, ale že najednou dvakrát po sobě byl určen stejný senát 46 T a není k tomu jediná informace, proč tomu tak je,“ řekl advokát Vitáskové Tomáš Gřivna.

Soud navíc zákon nedodržel ani v případě výběru přísedících. Soudci by si tak mohli vybrat přísedící z lidu, kteří jim budou nakloněni. Krajský soud na dotazy televize odpověděl, že dokumenty nemá k dispozici.

„V souladu s Rozvrhem práce pro rok 2013 odpovídal za organizaci a řízení práce s přísedícími JUDr. Drahomír Drápal. (...) S ohledem na skutečnost, že JUDr. Drahomír Drápal již nepůsobí na Krajském soudu v Brně, není možné žadateli poskytnout dokument, který toto rozdělení specifikoval neboť jej povinný nemá k dispozici,“ uvedl soud.

Rektor Vysoké školy Karla Engliše Zdeněk Koudelka ale tvrdí, že to je problém.

„Rozvrhy práce se totiž musí archivovat a musí být přístupné veřejnosti na internetu tak, aby si každý mohl ověřit třeba ve věci, která trvá několik let, jestli byl přidělen soudci a soudnímu senátu podle pravidel stanovených z rozvrhu práce,“ řekl Koudelka. Podle něj je právo na zákonného soudce ústavní právo a jeho porušení by mohlo vést ke zrušení rozsudku.

Kromě Vitáskové soud potrestal i dalších sedm obžalovaných v kauze solárních elektráren v Chomutově, které patří synům podnikatele Zdeňka Zemka. Rozsudek je nepravomocný, Vitásková se chystá odvolat (o rozsudku jsme psali zde).

„Využiji všechny prostředky, abych se očistila. V žádném případě nehodlám rezignovat, budu dál bojovat,“ uvedla po vynesení rozsudku v tiskovém prohlášení Vitásková. Vyhlášení rozsudku se osobně neúčastnila.

3. dubna 2013