TV Prima (ilustrační foto)

TV Prima (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Švédové prodali za miliardy polovinu TV Prima, koupil ji Zach s Komárem

  • 147
Švédská mediální firma MTG prodala poloviční podíl v české skupině Prima Group firmě Denemo Media. Transakce ohodnocuje českou skupinu na 237,4 milionu eur (6,4 miliardy Kč). Za kupující firmou stojí finančník a někdejší spolumajitel TV Nova Vladimír Komár a současný majitel poloviny Primy Ivan Zach.

Společnost Denemo Media byla do obchodního rejstříku zapsána před týdnem. Jde o společný podnik mezi Denemo Investment, která vlastní podíl 75 procent firmy, a Ges Media Asset s podílem 25 procent. Denemo Invest je dceřinou firmou skupiny Alphaduct, kterou vlastní český podnikatel Vladimír Komár. Ges Media Asset je součástí Ges Group podnikatele Ivana Zacha, která již vlastní v FTV Prima Holding podíl 50 procent.

Ivan Zach

V médiích bývá označován za nenápadného miliardáře, o jeho minulosti se toho příliš neví. Podle časopisu Forbes má majetek v hodnotě 4,7 miliardy korun, což jej řadí na 38. místo v žebříčku nejbohatších Čechů.

Kolem Primy se Zach začal angažovat koncem 90. let, když nový zákon omezil přímé angažování bank v jiných oblastech. Tehdejším stoprocentním vlastníkem televize byla Investiční a poštovní banka (IPB), od níž získala Primu Zachova společnost Ges Holding. V roce 2005 získala od Zacha poloviční podíl v televizi švédská mediální skupina MTG. Nyní švédská firma prodala svůj podíl v Primě firmě Denemo Media, ve které drží Zach 25 procent a zbytek patří podnikateli Vladimíru Komárovi.

Zach (52) pochází ze Slaného (podle obchodního rejstříku má dodnes trvalé bydliště zapsané na tamním městském úřadě).

V žebříčku nejbohatších Čechů podle časopisu Forbes se Zach loni s majetkem 4,7 miliardy korun umístil na 38. místě. Komár například loni v říjnu prodal stoprocentní podíl v Karlovarské Korunní skupině Arca Capital slovenského finančníka Pavola Krúpy. Jeho Alphaduct byl do roku 2010 také vlastníkem výrobce kosmetiky Dermacol.

Dohodu musejí schválit antimonopolní úřady, její dokončení se čeká v prvním čtvrtletí. MTG chce zisk z prodeje použít na zvýšení svého podílu ve firmě InnoGames z 21 procent na 51 procent.

Švédové koupili polovinu v holdingu FTV Prima v roce 2005 za 87 milionů eur (podle tehdejšího kurzu téměř 2,6 miliardy korun). Investice jim, včetně vyplacených dividend, přinesla v přepočtu celkem 4,5 miliardy Kč.

„Skupina Prima je skvělý byznys s talentovaným týmem, který přináší zprávy a zábavný program. Za posledních 11 let jsme se svým českým partnerem přispěli k rozvoji tamního mediálního prostředí spuštěním široké škály kanálů a služeb. Skupině přejeme, aby se jí dařilo i s novým investorem,“ prohlásil šéf MTG Jørgen Madsen Lindemann.

Vladimír Komár

Kolem médií se pohybuje od konce 90. let, když se jako spoluvlastník společnosti MEF Holding podílel na rozjezdu televize Nova po rozchodu Vladimíra Železného s americkými partnery. Angažoval se také ve výzkumné firmě Nielsen Admosphere (dříve Mediaresearch), která českému mediálnímu trhu dodává data o televizní sledovanosti.

Komár (44) se narodil ve slovenské Levoči. V roce 1994 spolu s Jiřím Šmejcem a Janem Gernerem založil obchodníka s cennými papíry Middle Europe Finance (MEF), který ovládl několik firem (mimo jiné mu patřil významný podíl v ZVVZ Milevsko). Koncem 90. let se Komárem spoluvlastněný MEF Holding podílel na rozjezdu "nové Novy", v letech 2002 a 2003 firmu koupila investiční skupina PPF. V této době se Komár angažoval i ve slovenské televizi Joj.

Komárem postupně ovládnuté společnosti Alphaduct patřil zejména výrobce minerální vody Karlovarská Korunní (v době svého ředitelování ji ve vysílání neskrývaně propagoval Vladimír Železný) a Dermacol, výrobce kosmetiky z pražského Filmového studia Barrandov. Loni v říjnu prodal Komár stoprocentní podíl v Karlovarské Korunní skupině Arca Capital slovenského finančníka Pavola Krúpy.

O prodeji Primy média spekulovala delší dobu, mezi možnými kupci se objevovala i jména ministra financí Andreje Babiše či podnikatele Petra Kellnera.

Televize Prima vysílá v Česku od června 1993, tehdy to bylo pod názvem Premiéra. Její rozjezd zbrzdil nástup konkurenční televize Nova v roce 1994. Nyní má Prima v Česku pět stanic a jednu na Slovensku. Sledovanost kanálů Primy se dlouhodobě pohybuje kolem 25 procent, což je zhruba na úrovni České televize. Nejsilnější Novu sleduje podle aktuálních čísel zhruba 30 procent diváků starších 15 let.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na konci roku 2015 odhalila ve zpravodajství televize Prima o uprchlících sporné momenty, na zahájení správního řízení to ale nestačilo. Rada se zabývala nahrávkou serveru Hlídací pes, která měla dokládat, že zaměstnanci byli vedením instruováni, aby zaujali protiuprchlickou pozici.

Britský týdeník The Economist loni v září v souvislosti se zpravodajstvím o migrační krizi upozornil, že Ivan Zach má blízko k prezidentovi Miloši Zemanovi. Při říjnové kauze kolem neudělení řádu pamětníkovi holokaustu Jiřímu Bradymu Prima vyřadila z pořadu Show Jana Krause pasáž s kritikou prezidenta, po jednodenním odkladu nakonec odvysílala nový díl.

Za rok 2015 skupina FTV Prima zvýšila zisk o 48 procent na 298,3 milionu korun. Tržby stouply o sedm procent na 2,8 miliardy korun.

,