Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Další spor znesvářených značek Prim. Tentokrát o hodinky Václava Havla

  16:59aktualizováno  16:59
Společnosti Elton hodinářská a MPM-Quality jdou do dalšího sporu. Frýdecko-místecká MPM-Quality na svém webu prezentovala speciální edici hodinek k nedožitým narozeninám Václava Havla. Nadace Vize 97 se však na výrobě dohodla s konkurenční společností, která v tuzemsku vyrábí hodinky Prim.

Limitovaná edice hodinek Prim Manufacture k nedožitým 80. narozeninám prezidenta Václava Havla. Výrobcem je Elton hodinářská. | foto: Elton Hodinářská

Společnost MPM-Quality na svém webu prim-hodinky.cz prezentovala prototyp limitované edice hodinek Prim s podpisem Václava Havla a jeho typickým srdíčkem. Později však obrázek změnila a symboly odstranila. Práva k jejich užívání drží nadace Vize 97. S tou sice značka o výrobě hodinek k nedožitému výročí 80. let Václava Havla zpočátku jednala, později ale ze spolupráce vycouvala.

Mezitím si tohoto faux pas stihl všimnout jiný výrobce hodinek Prim, společnost Elton hodinářská. Právní kroky ale podnikat nehodlá. „Společnost MPM-Quality o tom, že nebude vyrábět pro nadaci tyto hodinky věděla už ve chvíli, kdy dávala prezentaci na svůj web,“ uvedla mluvčí společnosti Elton hodinářská Adéla Dittmannová. MPM-Quality k tomu navíc neměla svolení od Vize 97.

„O publikovaném textu na stránkách MPM Quality víme, náš právní zástupce je s touto společnosti v kontaktu a pevně věříme, že v krátké době dojde k odstranění neaktuálních a zavádějících informací z webu společnosti,“ uvedl ředitel nadace Vangelis Zingopis. Dodal, že nejde o žádný spor mezi nadací a firmou MPM-Quality. Spolupráce se společnosti Elton hodinářská je podle něj z mnoha ohledů logičtější a pro nadaci výhodnější.

MPM vyrobila několik prototypů hodinek Prim Tourbillon Prezident. „Zda bude komerčně výroba těchto výjimečných hodinek pokračovat, je nyní v rukou Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97,“ uvádí na svém webu.

Podle společnosti Elton hodinářská prezentace navíc obsahuje lživé tvrzení, že firma je jediným oprávněným výrobcem hodinek Prim v České republice.

Hodinky má podle dohody s nadací Vize 97 vyrábět Elton hodinářská. Limitovaná edice bude mít 136 kusů. Číslo má připomínat letopočet 1936, který je rokem narození Václava Havla. Část z výtěžku prodeje půjde na charitu.

Desítky sporů o značku Prim

Obě firmy vedou přes deset let spory o užívání značky Prim. Na začátku 90. let si ochranné známky zaregistrovala MPM-Quality, která především dováží hodinky z Asie. Elton hodinářská se zaměřuje na luxusní výrobu v tuzemsku. Vyrábí zejména hodinky v ceně desítek či stovek tisíc korun, nejdražší modely mají ale milionovou hodnotu.

Obě firmy samy sebe považují za právoplatného uživatele značky Prim. Tu si na začátku 90. let zaregistrovala MPM-Quality, Elton v tomto směru zaspala. V současnosti probíhají desítky sporů o značku, některé další se v minulosti uzavřely.

Úřad průmyslového vlastnictví koncem roku 2014 rozhodl o tom, že ochranná známka Prim, užívaná MPM-Quality, je neplatná. V důsledku toho byla vymazána z rejstříku ochranných známek. Důvodem bylo porušení autorských práv a přesvědčení, že ten, kdo známku užíval, věděl, že označení dlouhodobě užívá jiný podnik.

Společnost Elton hodinářská s hodinkami Prim nedávno koupil zbrojařský magnát Jaroslav Strnad. Miliardář v posledním roce nakupuje firmy úchvatným tempem. Koupil také automobilky Avia a Tatra, strojírny Kovosvit MAS, opravnu letadel Job Air Technic, továrnu na radary Retia a slovenskou metalurgickou fabriku ZŤS Dubnica (čtěte rozhovor se zbrojařem Strnadem).

Autor:


Nejčtenější

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

PŘEHLEDNĚ: Lidé špatně odhadují platy. Podívejte se, komu by přidali

Ilustrační snímek

Nejvíc platově podhodnoceni jsou učitelé, sociální pracovníci a zdravotní sestry, naopak přiměřený plat berou praktičtí...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Startup chce prorazit s pánským vibrátorem. Líbil se víc než Apple Watch

Pánský vibrátor Tenuto

Startup MysteryVibe chce změnit vnímání sexu. Podle firmy se totiž sex stává spíše součástí wellness. Kromě tomu...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Další z rubriky

Lentilky se vyrábějí už více než sto let, zmizely hnědé a je více žlutých

3D model balení lentilek.

Lentilky, jedna z nejstarších českých značek, mají za sebou více než sto let trvající historii, během které prošly...

Úřad zkoumá vstup jednoho z největších e-shopů Notino do Zásilkovny

Brněnský e-shop s parfémy a kosmetikou má kolem 800 zaměstnanců. Radek Ondrášík...

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže prověřuje transakci obchodu s parfémy a kosmetikou Notino, který chce získat...

Unipetrol letos nevyplatí dividendu, valná hromada jednala 17 hodin

Areál společnosti Unipetrol v Záluží u Mostu

Akcionáři petrochemického holdingu Unipetrol nedostanou žádnou dividendu z loňského hospodaření. V pátek před 4:00 ráno...

Najdete na iDNES.cz