Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Další spor znesvářených značek Prim. Tentokrát o hodinky Václava Havla

  16:59aktualizováno  16:59
Společnosti Elton hodinářská a MPM-Quality jdou do dalšího sporu. Frýdecko-místecká MPM-Quality na svém webu prezentovala speciální edici hodinek k nedožitým narozeninám Václava Havla. Nadace Vize 97 se však na výrobě dohodla s konkurenční společností, která v tuzemsku vyrábí hodinky Prim.

Limitovaná edice hodinek Prim Manufacture k nedožitým 80. narozeninám prezidenta Václava Havla. Výrobcem je Elton hodinářská. | foto: Elton Hodinářská

Společnost MPM-Quality na svém webu prim-hodinky.cz prezentovala prototyp limitované edice hodinek Prim s podpisem Václava Havla a jeho typickým srdíčkem. Později však obrázek změnila a symboly odstranila. Práva k jejich užívání drží nadace Vize 97. S tou sice značka o výrobě hodinek k nedožitému výročí 80. let Václava Havla zpočátku jednala, později ale ze spolupráce vycouvala.

Mezitím si tohoto faux pas stihl všimnout jiný výrobce hodinek Prim, společnost Elton hodinářská. Právní kroky ale podnikat nehodlá. „Společnost MPM-Quality o tom, že nebude vyrábět pro nadaci tyto hodinky věděla už ve chvíli, kdy dávala prezentaci na svůj web,“ uvedla mluvčí společnosti Elton hodinářská Adéla Dittmannová. MPM-Quality k tomu navíc neměla svolení od Vize 97.

„O publikovaném textu na stránkách MPM Quality víme, náš právní zástupce je s touto společnosti v kontaktu a pevně věříme, že v krátké době dojde k odstranění neaktuálních a zavádějících informací z webu společnosti,“ uvedl ředitel nadace Vangelis Zingopis. Dodal, že nejde o žádný spor mezi nadací a firmou MPM-Quality. Spolupráce se společnosti Elton hodinářská je podle něj z mnoha ohledů logičtější a pro nadaci výhodnější.

MPM vyrobila několik prototypů hodinek Prim Tourbillon Prezident. „Zda bude komerčně výroba těchto výjimečných hodinek pokračovat, je nyní v rukou Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97,“ uvádí na svém webu.

Podle společnosti Elton hodinářská prezentace navíc obsahuje lživé tvrzení, že firma je jediným oprávněným výrobcem hodinek Prim v České republice.

Hodinky má podle dohody s nadací Vize 97 vyrábět Elton hodinářská. Limitovaná edice bude mít 136 kusů. Číslo má připomínat letopočet 1936, který je rokem narození Václava Havla. Část z výtěžku prodeje půjde na charitu.

Desítky sporů o značku Prim

Obě firmy vedou přes deset let spory o užívání značky Prim. Na začátku 90. let si ochranné známky zaregistrovala MPM-Quality, která především dováží hodinky z Asie. Elton hodinářská se zaměřuje na luxusní výrobu v tuzemsku. Vyrábí zejména hodinky v ceně desítek či stovek tisíc korun, nejdražší modely mají ale milionovou hodnotu.

Obě firmy samy sebe považují za právoplatného uživatele značky Prim. Tu si na začátku 90. let zaregistrovala MPM-Quality, Elton v tomto směru zaspala. V současnosti probíhají desítky sporů o značku, některé další se v minulosti uzavřely.

Úřad průmyslového vlastnictví koncem roku 2014 rozhodl o tom, že ochranná známka Prim, užívaná MPM-Quality, je neplatná. V důsledku toho byla vymazána z rejstříku ochranných známek. Důvodem bylo porušení autorských práv a přesvědčení, že ten, kdo známku užíval, věděl, že označení dlouhodobě užívá jiný podnik.

Společnost Elton hodinářská s hodinkami Prim nedávno koupil zbrojařský magnát Jaroslav Strnad. Miliardář v posledním roce nakupuje firmy úchvatným tempem. Koupil také automobilky Avia a Tatra, strojírny Kovosvit MAS, opravnu letadel Job Air Technic, továrnu na radary Retia a slovenskou metalurgickou fabriku ZŤS Dubnica (čtěte rozhovor se zbrojařem Strnadem).

Autor:Nejčtenější

Nový ford i milion. Stát vybral šťastlivce, kteří sbírali účtenky

Účtenkovka při svém startu uživatele zarazila šíří požadovaných povolení.

Ve středu proběhlo vůbec první slosování státní účtenkové loterie. Kolem sedmé hodiny večerní, kdy měly být na adrese...

Zlatá neděle bude se staženými výlohami. Obchody teď posilují výprodeje

Vlna povánočních slev 28.prosince v Plzni

Blíží se Černý pátek a s ním největší výprodejová akce roku. Z marketingového a obchodního hlediska je pro prodejce...Gigantická zakázka na letadla: klient si u Airbusu objednal 430 letadel

letadlo Airbus A320neo

Pouštní Dubaj se na několik dní proměnila v obří tržiště letadel. V jednom určitě nezklame. Jak se už stalo zvykem,...

Česko se stává tygrem střední Evropy. Ekonomika mohutně roste

Řezač plamenem

Česká ekonomika i v prázdninovém vlažnějším módu mohutně rostla. Od července do září, meziročně zvýšila výkon o pět...

Škoda bude v Mladé Boleslavi vyrábět auta s čistě elektrickým pohonem

(Ilustrační snímek)

V Česku se budou vyrábět elektromobily i klíčové součástky k bateriím. Škoda Auto v pátek potvrdila, že její první...Další z rubriky

Zaměstnanci Amazonu udávají nadřízené. Nejaktivnější mohou vyhrát dron

(Ilustrační snímek)

Vedení francouzské divize Amazonu vymyslelo kontroverzní soutěžní hru. Zaměstnanci skladu amerického internetového...

PPF získala 40procentní podíl ve skupině e-shopů Mall Group a v Heurece

Sídlo společnosti PPF v pražských Dejvicích

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera získala 40procentní podíl ve skupině e-shopů Mall Group a srovnávači cen...

Pietro Filipi mění majitele, 80 procent módní značky získal investor Mička

Pietro Filipi

Společnost C2H českého investora Michala Mičky koupila 80 procent české módní značky Pietro Filipi od zakladatele firmy...Najdete na iDNES.cz