Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Další spor znesvářených značek Prim. Tentokrát o hodinky Václava Havla

  16:59aktualizováno  16:59
Společnosti Elton hodinářská a MPM-Quality jdou do dalšího sporu. Frýdecko-místecká MPM-Quality na svém webu prezentovala speciální edici hodinek k nedožitým narozeninám Václava Havla. Nadace Vize 97 se však na výrobě dohodla s konkurenční společností, která v tuzemsku vyrábí hodinky Prim.

Limitovaná edice hodinek Prim Manufacture k nedožitým 80. narozeninám prezidenta Václava Havla. Výrobcem je Elton hodinářská. | foto: Elton Hodinářská

Společnost MPM-Quality na svém webu prim-hodinky.cz prezentovala prototyp limitované edice hodinek Prim s podpisem Václava Havla a jeho typickým srdíčkem. Později však obrázek změnila a symboly odstranila. Práva k jejich užívání drží nadace Vize 97. S tou sice značka o výrobě hodinek k nedožitému výročí 80. let Václava Havla zpočátku jednala, později ale ze spolupráce vycouvala.

Mezitím si tohoto faux pas stihl všimnout jiný výrobce hodinek Prim, společnost Elton hodinářská. Právní kroky ale podnikat nehodlá. „Společnost MPM-Quality o tom, že nebude vyrábět pro nadaci tyto hodinky věděla už ve chvíli, kdy dávala prezentaci na svůj web,“ uvedla mluvčí společnosti Elton hodinářská Adéla Dittmannová. MPM-Quality k tomu navíc neměla svolení od Vize 97.

„O publikovaném textu na stránkách MPM Quality víme, náš právní zástupce je s touto společnosti v kontaktu a pevně věříme, že v krátké době dojde k odstranění neaktuálních a zavádějících informací z webu společnosti,“ uvedl ředitel nadace Vangelis Zingopis. Dodal, že nejde o žádný spor mezi nadací a firmou MPM-Quality. Spolupráce se společnosti Elton hodinářská je podle něj z mnoha ohledů logičtější a pro nadaci výhodnější.

MPM vyrobila několik prototypů hodinek Prim Tourbillon Prezident. „Zda bude komerčně výroba těchto výjimečných hodinek pokračovat, je nyní v rukou Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97,“ uvádí na svém webu.

Podle společnosti Elton hodinářská prezentace navíc obsahuje lživé tvrzení, že firma je jediným oprávněným výrobcem hodinek Prim v České republice.

Hodinky má podle dohody s nadací Vize 97 vyrábět Elton hodinářská. Limitovaná edice bude mít 136 kusů. Číslo má připomínat letopočet 1936, který je rokem narození Václava Havla. Část z výtěžku prodeje půjde na charitu.

Desítky sporů o značku Prim

Obě firmy vedou přes deset let spory o užívání značky Prim. Na začátku 90. let si ochranné známky zaregistrovala MPM-Quality, která především dováží hodinky z Asie. Elton hodinářská se zaměřuje na luxusní výrobu v tuzemsku. Vyrábí zejména hodinky v ceně desítek či stovek tisíc korun, nejdražší modely mají ale milionovou hodnotu.

Obě firmy samy sebe považují za právoplatného uživatele značky Prim. Tu si na začátku 90. let zaregistrovala MPM-Quality, Elton v tomto směru zaspala. V současnosti probíhají desítky sporů o značku, některé další se v minulosti uzavřely.

Úřad průmyslového vlastnictví koncem roku 2014 rozhodl o tom, že ochranná známka Prim, užívaná MPM-Quality, je neplatná. V důsledku toho byla vymazána z rejstříku ochranných známek. Důvodem bylo porušení autorských práv a přesvědčení, že ten, kdo známku užíval, věděl, že označení dlouhodobě užívá jiný podnik.

Společnost Elton hodinářská s hodinkami Prim nedávno koupil zbrojařský magnát Jaroslav Strnad. Miliardář v posledním roce nakupuje firmy úchvatným tempem. Koupil také automobilky Avia a Tatra, strojírny Kovosvit MAS, opravnu letadel Job Air Technic, továrnu na radary Retia a slovenskou metalurgickou fabriku ZŤS Dubnica (čtěte rozhovor se zbrojařem Strnadem).

Autor:Nejčtenější

Válka o prodavačky pokračuje. Nástupní mzda v Lidlu bude 28 tisíc

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Diskonty Lidl v Česku zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček na 28 tisíc korun, tedy o pětinu. V Praze a...

Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...Diesely v Německu už nikdo nechce. Ceny ojetin srážejí čachry s emisemi

(Ilustrační snímek)

V Německu za poslední rok výrazně klesl prodej nových naftových aut, ceny těch ojetých šly znatelně dolů. Vývoj souvisí...

Bílý prášek není z mléka. Místo sušené smetany si do kávy sypete chemii

Sypaná smetana do kávy

Lidé, kteří si do kávy sypou instantní smetanu, by se měli mít na pozoru. Coffee creamer, bělidlo do kávy, instantní...

Prodávat kostku másla za 90 korun byla zlotřilost, říká majitel Madety

Předseda představenstva a generální ředitel Madeta a. s. Milan Teplý.

Majiteli českobudějovické Madety Milanu Teplému sice bude příští rok v březnu 70 let, ale podnik stále řídí pevnou...

Další z rubriky

ČEZ letos investuje v Temelíně téměř miliardu korun

ilustrační foto

Energetický gigant ČEZ letos investuje do modernizace jaderné elektrárny Temelín 900 milionů korun. Jde o šedesát...

Američané žalují Strnadův zbrojařský holding. Nelíbí se jim transakce firmy

Radiolokátorů sovětské výroby P-37 se armáda chce zbavit, protože jsou silně

Americká společnost SARN žaluje zbrojařskou skupinu Czechoslovak Group (CSG). Žádá mimo jiné náhradu škody, kterou jí...

Jednat s českými řetězci je nejtěžší. Regulace nepomohla, říká šéf Mattoni

Alessandro Pasquale, CEO Karlovarských minerálních vod, rozhovor eko MFD.

Alessandro Pasquale má za sebou rok jednání, který skončil podpisem více než dvaceti smluv. Král českého trhu minerálek...

Najdete na iDNES.cz