Příplatek za práci v noci

  11:53aktualizováno  11:53
- Jsem zaměstnán v podniku, kde se pracuje v dvousměnném pracovním režimu. Druhá směna končí v 22 hod. Často však nastává situace, kdy vzhledem k blížícímu se termínu, kdy má být práce dokončena, požaduje zaměstnavatel, abychom v přesčasech dokončili zadanou práci.

Proto pracujeme ještě po 22 hod., někdy až do půlnoci a někdy i déle. Zaměstnavatel nám však odmítá platit příplatky za práci v noci s odůvodněním, že pravidelně v noci nepracujeme, a že v noční době neodpracujeme 4 hod. Domníváme se, že nemá pravdu a že máme za práci konanou po 22. hod. nárok na příplatek za práci v noci.
J. K. Příbor

Z obsahu Vašeho dopisu vyplývá, že pracujete ve výrobním podniku, tedy v podnikatelské sféře, kde se odměňování zaměstnanců řídí zákonem č. l/l992 Sb. o mzdě. V prováděcím nař. vlády 333/l993 Sb. se stanoví, v paragrafu 5, že mzdové zvýhodnění přísluší za práci konanou v noci, tedy mezi 22 hodinou a 6 hodinou, za předpokladu, že tato práce trvala nejméně dvě hodiny.
Nemáte tedy pravdu ani Vy, když máte dojem, že by měl zaměstnavatel platit s příplatkem za práci v noci všechny přesčasové hodiny. Ovšem nemá pravdu ani zaměstnavatel, který tvrdí, že zaměstnanec musí odpracovat nejméně čtyři hodiny, aby mu vznikl nárok na příplatek.
Podle paragrafu 99 odst. 2 zákoníku práce se za zaměstnance pracujícího v noci pokládá zaměstnanec, který vykonává práce vyžadující, aby byly pravidelně konány v noci v rozsahu nejméně čtyř hodin po sobě jdoucích. Ovšem tato definice pouze zajišťuje pro zaměstnance, který takto v noci pracuje nárok, aby požádá-li o to byl lékařem vyšetřen a) před zařazením na noční práci, b) pravidelně podle potřeby, nejméně však jednou ročně, c) kdykoliv během zařazení na noční práci pro zdravotní poruchy vyvolané výkonem noční práce.
Zaměstnavatel v těchto případech nemůže požadovat po zaměstnanci úhradu za poskytnuté lékařské vyšetření. To znamená, že ustanovení zákoníku práce se netýká odměňování za práci v noci, které upravují mzdové předpisy. Zaměstnavatel pak může dohodnout v kolektivní smlouvě nebo stanovit ve svém mzdovém předpisu výši hodinového příplatku za práci v noci, který nesmí být podle nař. vlády č. 3l8/l998 Sb. nižší než 4,3O Kč, ale jehož horní hranice není předpisy omezena.
Dojde-li k souběhu příplatku za noční práci a příplatku za práci přesčas, přísluší zaměstnanci oba příplatky. Z uvedeného tedy vyplývá, že odpracujete-li v době po 22 hod. nejméně dvě hodiny máte nárok na mzdové zvýhodnění za práci v noci.

Autor:

Nejčtenější

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Další z rubriky

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Euro stále v nedohlednu. Ministerstvo a ČNB vstup do eurozóny nedoporučují

Euromince

Ministerstvo financí a Česká národní banka opět doporučily vládě prozatím nestanovovat cílové datum vstupu do eurozóny,...

Zloději oberou řetězce o desítky milionů ročně, způsoby kradení se mění

Ilustrační snímek

Rozšiřování samoobslužných pokladen a dalších moderních technologií inspiruje zloděje k novým nápadům, jak okrádat...

Najdete na iDNES.cz