Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Příplatek za práci v noci

  11:53aktualizováno  11:53
- Jsem zaměstnán v podniku, kde se pracuje v dvousměnném pracovním režimu. Druhá směna končí v 22 hod. Často však nastává situace, kdy vzhledem k blížícímu se termínu, kdy má být práce dokončena, požaduje zaměstnavatel, abychom v přesčasech dokončili zadanou práci.

Proto pracujeme ještě po 22 hod., někdy až do půlnoci a někdy i déle. Zaměstnavatel nám však odmítá platit příplatky za práci v noci s odůvodněním, že pravidelně v noci nepracujeme, a že v noční době neodpracujeme 4 hod. Domníváme se, že nemá pravdu a že máme za práci konanou po 22. hod. nárok na příplatek za práci v noci.
J. K. Příbor

Z obsahu Vašeho dopisu vyplývá, že pracujete ve výrobním podniku, tedy v podnikatelské sféře, kde se odměňování zaměstnanců řídí zákonem č. l/l992 Sb. o mzdě. V prováděcím nař. vlády 333/l993 Sb. se stanoví, v paragrafu 5, že mzdové zvýhodnění přísluší za práci konanou v noci, tedy mezi 22 hodinou a 6 hodinou, za předpokladu, že tato práce trvala nejméně dvě hodiny.
Nemáte tedy pravdu ani Vy, když máte dojem, že by měl zaměstnavatel platit s příplatkem za práci v noci všechny přesčasové hodiny. Ovšem nemá pravdu ani zaměstnavatel, který tvrdí, že zaměstnanec musí odpracovat nejméně čtyři hodiny, aby mu vznikl nárok na příplatek.
Podle paragrafu 99 odst. 2 zákoníku práce se za zaměstnance pracujícího v noci pokládá zaměstnanec, který vykonává práce vyžadující, aby byly pravidelně konány v noci v rozsahu nejméně čtyř hodin po sobě jdoucích. Ovšem tato definice pouze zajišťuje pro zaměstnance, který takto v noci pracuje nárok, aby požádá-li o to byl lékařem vyšetřen a) před zařazením na noční práci, b) pravidelně podle potřeby, nejméně však jednou ročně, c) kdykoliv během zařazení na noční práci pro zdravotní poruchy vyvolané výkonem noční práce.
Zaměstnavatel v těchto případech nemůže požadovat po zaměstnanci úhradu za poskytnuté lékařské vyšetření. To znamená, že ustanovení zákoníku práce se netýká odměňování za práci v noci, které upravují mzdové předpisy. Zaměstnavatel pak může dohodnout v kolektivní smlouvě nebo stanovit ve svém mzdovém předpisu výši hodinového příplatku za práci v noci, který nesmí být podle nař. vlády č. 3l8/l998 Sb. nižší než 4,3O Kč, ale jehož horní hranice není předpisy omezena.
Dojde-li k souběhu příplatku za noční práci a příplatku za práci přesčas, přísluší zaměstnanci oba příplatky. Z uvedeného tedy vyplývá, že odpracujete-li v době po 22 hod. nejméně dvě hodiny máte nárok na mzdové zvýhodnění za práci v noci.

Autor:


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Výkon na hranici padnutí: v Tesle se museli dopovat energetickými nápoji

Podvozek vozu Tesla Model S

Nadšení amerického miliardáře Elona Muska, který před pár dny děkoval zaměstnancům své automobilky Tesla za dosažení...

Další z rubriky

Každý Čech dluží 161 500 korun. Stát musí splatit celkem 1,714 bilionu

Trezory do banky přibyly až později, o čemž svědčí mj. i to, že firma A. Ippen...

Státní dluh v pololetí vzrostl proti konci roku 2017 o zhruba 89 miliard korun na 1,714 bilionu korun. Za růstem dluhu...

Vietnamci si budou muset počkat. Vláda přiškrtila víza pro podnikání

Ilustrační snímek

Vláda ČR ve čtvrtek rozhodla o dočasném pozastavení příjmu žádostí o dlouhodobý pobyt za účelem zaměstnání a žádostí...

Maso vypěstované v laboratoři může být v restauracích za tři roky

Uměle vypěstované hovězí maso nizozemské společnosti Mosa Meat.

Nizozemská společnost Mosa Meat, která před pěti lety jako první na světě představila laboratorně vypěstovaný hovězí...

Najdete na iDNES.cz