Hurikán Paloma loni zpustošil Kubu a způsobil jí velké škody. Letos přírodní katastrofy ničily majetek méně.

Hurikán Paloma loni zpustošil Kubu a způsobil jí velké škody. Letos přírodní katastrofy ničily majetek méně. | foto: Reuters

Přírodních katastrof přibývá, letos však způsobily jen čtvrtinu škod proti loňsku

  • 2
Hurikány, povodně, zemětřesení a další přírodní katastrofy letos napáchaly mnohem méně škod než loni. Vyplývá to z odhadů společnosti Munich Re. Přírodní živly podle ní způsobily škody za 50 miliard dolarů (zhruba 914 miliard Kč). Loni přitom vystoupaly na 200 miliard dolarů. Počet katastrof však oproti desetiletému průměru stoupl.

Celkové náklady způsobené přírodními živly se tak letos dostaly hluboko pod desetiletý průměr, který činí 115 miliard dolarů. Klesla také výše pojištěných škod. Loni dosahovala padesáti miliard dolarů, letos méně než polovinu.

Munich Re, největší světová zajišťovna, která je vlastně pojišťovnou pojišťoven, však upozorňuje, že ačkoliv se letos výše škod snížila, počet katastrof roste. "Nesmíme dělat špatné závěry. Ačkoliv nás letos minuly ničivé hurikány a další megakatastrofy, světem se prohnala řada vážných přírodních pohrom a trend jejich častějšího výskytu pokračuje," řekl šéf oddělení výzkumu rizik Peter Höppe.

Zajišťovna letos zaznamenala 850 ničivých pohrom. Desetiletý průměr přitom činí "jen" 770 katastrof.

Podle zajišťovny bude počet katastrof kvůli změnám počasí nadále růst a porostou i škody. "Velký podíl na tom pravděpodobně mají klimatické změny. Ve světle těchto skutečností je velkým zklamáním, že na klimatickém summitu v Kodani nebylo dosaženo žádného průlomu," uvedla zajišťovna. čtěte Za selhání kodaňského summitu může Čína, tvrdí svědek jednání

Největší škody letos napáchal orkán Klaus

Vůbec nejnákladnější přírodní katastrofou byla letos zimní bouře Klaus, která v lednu zasáhla sever Španělska a jihozápad Francie. Zůstaly po ní škody za 5,1 miliardy dolarů, z nichž musely pojišťovny a zajišťovny uhradit tři miliardy dolarů. Byla poškozena řada budov a aut, elektrický proud nešel více než milionu lidí.

Z hlediska obětí na životech na tom letos byla nejhůře Asie. Zemětřesení na Sumatře si vyžádalo téměř 1 200 životů, dalších více než 1 700 lidí zahynulo při bouřích ve Vietnamu a na Tchaj-wanu.

Celkově letos následkem katastrof zemřelo přibližně 10 tisíc lidí, což je mnohem méně, než když se počet mrtvých spočítá v desetiletém průměru. Podle této statistiky přišlo každým rokem o život v průměru 75 tisíc obyvatel. Desetiletý průměr zvedlo hlavně ničivé zemětřesení v Asii před pěti lety, které připravilo o život přes 220 tisíc lidí. - čtěte Asie si připomíná pět let od ničivého tsunami