Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Příspěvek na zateplení se vyplatí hlavně na výměnu oken a izolaci stropu

  4:11aktualizováno  4:11
Výrobci izolací a oken ukousnou největší díl z byznysu, který rozjede program Státního fondu životního prostředí nazvaný Zelená úsporám. Podle prvních ohlasů je z celého programu, který počítá s rozdělením až 25 miliard korun, největší zájem o investice do zateplení.
Zájem o zateplení stále roste. Ilustrační foto.

Zájem o zateplení stále roste. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Tedy například do izolací, na novou zateplenou fasádu nebo výměnu oken. Podstatně slabší je poptávka po solárních panelech či kotlích na biomasu.

Zateplení se nemusí vyplatit všem. Není totiž levnou záležitostí. Na to, aby člověk dosáhl na dotace, potřebuje nakombinovat nejméně dva druhy zateplení a ještě změnit způsob vytápění.

Přitom jen zateplení vnějších stěn je akce s rozpočtem nejméně dvě stě tisíc korun. Dalších nejméně 60 tisíc spolknou například nová plastová okna. Kompletní zateplení se tak může vyšplhat i k milionu korun.

Kdo nechce zateplovat vše, tomu se podle odborníků vyplatí zaměřit se hlavně na výměnu oken a zateplení stropu a suterénu.

U architektonicky jednodušších staveb s největšími ztrátami tepla se peníze mohou vrátit běžně do deseti let. Naopak například složitější, často i památkově chráněné domy je podstatně nákladnější opravit a proto ne všude se zateplení i s dotací vyplatí.

Zateplovací dotace

KOMPLETNÍ ZATEPLENÍ

Při roční spotřebě tepla 40 kWh/m2
příspěvek 1 950 Kč za m2
maximálně 50 % nákladů

Při roční spotřebě tepla 70 kWh/m2
příspěvek 1 300 Kč za m2
maximálně 50 % nákladů

Spotřeba musí klesnout o 40 %


ČÁSTEČNÉ ZATEPLENÍ

– zateplení vnějších stěn
– zateplení střechy nebo nejvyššího stropu
– zateplení podlahy přiléhající k zemině, stropu nevytápěného sklepa, podlahy nad nevytápěným prostorem nebo stěn mezi vytápěným a nevytápěným prostorem
– výměna oken a zároveň vnějších dveří
– instalace systému nuceného větrání s rekuperací

K dotaci je potřeba nakombinovat nejméně tři opatření nebo dvě s výměnou způsobu vytápění.

Spotřeba musí klesnout o 20 %.

Příliš na dotacích nevydělají ani ti, kteří mají přístup k levnému vytápění. "Pokud někdo bydlí u lesa a má přístup k vlastnímu dřevu, tak by si to měl propočítat," říká Jan Truxa z Centra pro obnovitelné zdroje Ekowatt.

Zateplení nemá lidem přinést jen úspory a možnost získat dotace. Podle Tomáše Chadima ze Střediska pro efektivní využívání energie zateplením dům zvyšuje svoji cenu na realitním trhu.

SMS zdarma

Pokud si objednáte aktuální SMS zpravodajství portálu iDNES.cz, budete mít službu první měsíc zdarma a potom za 29 Kč/měsíc. Platí pro zákazníky O2. Více zde

Který rodinný či bytový dům se vyplatí zateplit, aby majitelé dosáhli na dotaci? Univerzální odpověď neexistuje. Záleží hlavně na tom, v jakém stavu dům je. Někdy sice zateplení přinese úsporu energie, ale ne tak velkou, aby na investici přispěl stát.

"V podstatě kterýkoliv nezateplený domek postavený před rokem 1989 se vyplatí zateplit," tvrdí Martin Krejcha ze Střediska energetických úspor Intoza.

Na dotacích nejvíce vydělají hlavně ti, kteří mají velké tepelné ztráty a investice jim pak přinese i velké úspory za topení.

Kdo tedy rozhodně nemá váhat? "Lidé, kteří bydlí v domech z třicátých let z plných cihel, jednoduchou fasádou a elektrickým vytápěním," říká Truxa.

Kromě lidí začali na dotace slyšet i firmy. A některé z nich už větří boom poptávek. "První ohlasy jsou pozitivní, lidé se začínají ptát," říká šéf firmy Stomix Bořivoj Minář. Podobně jako další výrobci slibuje, že zvýšené poptávky nevyužije ke zdražení. "Chceme jít zákazníkům naproti, takže připravujeme i výhodné balíčky, pokud si zakoupí více produktů najednou," dodal Minář.

Státní fond životního prostředí už posuzuje první dva projekty, které o dotaci zažádaly. "Oba se týkají zateplení. Na to se i lidé nejčastěji ptají," řekla mluvčí fondu Lenka Brandtová.

O obřím zájmu o zateplování svědčí i statistika z prvního dne nastartovaného programu. Na krajské pobočky přišlo 814 lidí, úředníci vyřídili 1 200 telefonů a 250 e-mailů.

Samotných žádostí o dotace však ještě několik týdnů mnoho nebude. Podle odborných firem, které lidem nabízejí své poradenské služby, totiž ještě nejsou jasná pravidla a lidé by měli ještě počkat.

Navíc fond musí nejprve zveřejnit seznam firem, které mohou dotované zateplování provádět. Na práce svépomocí nelze totiž dotaci získat.

Zateplování přichází i do satelitů

Některé domky postavené v posledních dvaceti letech jsou tak špatně izolované, že se podle odborníků vyplatí si je zateplit. Do některých satelitních městeček se tak pravděpodobně znovu vrátí party zedníků.

"Máme tu klienta, který chce zateplit dva roky starý dům," říká Tomáš Chadima ze Střediska pro efektivní využívání energie SEVEn. Řada domků z devadesátých let má horší izolace než domy postavené v dvacátých letech minulého století. "Hlavně u staveb podnikatelského baroka věnovali více pozornosti různým balustrádám než technickému řešení," dodal Petr Zahradník ze SEVEn.

Podle energetického experta Romana Šubrta z Energy Consulting by si zateplení zasloužila i většina novostaveb. "Často jsou špatně naprojektované nebo nekvalitně udělané a uvnitř plesniví," tvrdí Šubrt.

Lidé z novějších domků mohou přitom dosáhnout na miliardové dotace z programu Zelená úspora. Musí prokázat, že zateplením ušetří nejméně čtyřicet procent energie. Zejména u domů z devadesátých let před platností přísnějších norem by neměl být problém na takovou hranici dosáhnout.

Z peněz v programu Zelená úsporám je největší zájem právě o dotace na zateplení. Podmínkou je však kombinace nejméně dvou druhů zateplení, například výměny oken a izolace střechy.

Autor:


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Výkon na hranici padnutí: v Tesle se museli dopovat energetickými nápoji

Podvozek vozu Tesla Model S

Nadšení amerického miliardáře Elona Muska, který před pár dny děkoval zaměstnancům své automobilky Tesla za dosažení...

Další z rubriky

Sklárna ve slovácké Květné kvůli ruskému trhu propustí desítky lidí

Den otevřených dveří ve sklárně v Květné na Uherskohradišťsku (21. 7. 2018)

Sklárna v Květné na Uherskohradišťsku propustí v nejbližších týdnech desítky zaměstnanců. Nemá totiž dost zakázek na...

Boj o peníze pro firmy: investiční pobídky ano, ale ne pro montovny

Montážní linka Fordu v Kentucky

Chcete finančně podpořit? Už nebude stačit, abyste tu postavili jednoduchou montovnu, budete muset přinést něco navíc,...

České dráhy v příměstském vlaku testují zavedení televizí s wi-fi

V příměstském vlaku CityElefant od Českých drah se objevily televizní obrazovky

V příměstském vlaku CityElefant Českých drah na trase z Prahy do Kolína se objevily nové televizní obrazovky. Jde o...

Najdete na iDNES.cz