Zaměstnanci OKD vycházejí po ranní směně z budovy dolu Paskov u Staříče na...

Zaměstnanci OKD vycházejí po ranní směně z budovy dolu Paskov u Staříče na Frýdecko-Místecku. (2. května 2016) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Když firma OKD nebude schopná platit mzdy, udělá to stát, uvedl Mládek

  • 729
Pokud těžební firma OKD nebude schopná vyplácet mzdy a odstupné, zajistí to stát. Odstupné by poskytl nejspíš jen za tři měsíce, ne podle kolektivní smlouvy, která počítá s částkou za rok. Po čtvrtečním jednání se zástupci odborů to uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Podle něj firmě dojdou peníze nejspíš v červnu.

„V případě, že firma nebude schopna dostát svým závazkům, máme zákonný mechanismus, který umožní úřadům práce proplácet nevyplacené mzdy, dokonce i odstupné. Zatím to vypadá na odstupné podle zákona, což jsou v principu tři měsíce. Je otázkou, co bude s tím odstupným, které je pouze vyjednáno v kolektivní smlouvě, pokud firma nemá peníze,“ uvedl Mládek. Podle něj je „naděje, že výplaty budou ještě v květnu za duben řádně vyplaceny“.

ANALÝZA: Insolvence OKD těžbu nezastaví, masivní propouštění ale přijde

Vyplácení odstupného označil ministr za jeden z „potenciálních problémů“. Podle něj by možná několik stovek zaměstnanců z OKD rádo odešlo, odstupného se ale nechtějí vzdát.

Dopady propuštění a útlumu těžby má horníkům i ostatním pracovníkům pomoci zmírnit chystaný příspěvek. Podle záměru ministerstva průmyslu by propuštění havíři mohli dostávat měsíčně 8 000 korun a ostatní zaměstnanci 7 000.

Ti, kteří pro firmu dělali méně než čtyři roky, by podle návrhu tuto podporu měli tři měsíce. Za každý další odpracovaný rok by se doba prodloužila o čtvrt roku. Maximálně by trvala tři roky. Lidé nad 50 let s pětadvacetiletou prací a 3 300 odpracovanými směnami by dávku mohli dostávat pět let.

O příspěvku má příští týden jednat vláda, proti němu se zatím staví ministerstvo financí. Roční výdaje by mohly činit kolem 300 milionů, celkově by se do roku 2021 mělo vyplatit asi 1,2 miliardy. Podobné nařízení o příspěvcích vydala vláda už před 15 lety při útlumu hnědouhelného hornictví. Tehdy se dávka 5 280 korun vyplácela maximálně 30 měsíců.

Podle Mládka představují příspěvky jen podpůrná řešení. „Zásadní je udržet těžbu i v insolvenci,“ řekl ministr. Vláda kromě příspěvků počítá s rekvalifikacemi, dotovanými pracovními místy či zaměstnáním části propuštěných ve státním podniku Diamo. Také o těchto krocích má kabinet ve středu jednat.

Už ve středu ráno řešilo insolvenční návrh, který na sebe k soudu podala OKD, předsednictvo vlády. Podle kabinetu je naděje, že se společnost vymaní z dluhů. Podle něj je však nutné čekat na rozhodnutí soudu (více čtěte zde).

Cílem je, aby těžba pokračovala, uvedl Středula

Odbory vládu za postup chválí. Podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly bude ale vývoj záviset na rozhodnutí soudu a „velký otazník“ je u schopnosti financovat další činnost. „Cílem je, aby důl byl provozován a měl hodnotu a byl atraktivní pro případné zájemce,“ řekl odborář.

Pracovníci z OKD by mohli mít šanci najít práci v rozvíjejícím se závodě Škoda Auto v Kvasinách na Rychnovsku. Automobilky již iniciovala jednání s příslušnými institucemi a také přímo s OKD, uvedla ve čtvrtek její mluvčí Jana Bahníková. Škoda Auto plánuje, že v Kvasinách vytvoří až 2 000 nových pracovních míst, za posledních šest měsíců tam již našlo práci přes tisíc lidí.

Souhlasíte s tím, aby stát platil horníkům z OKD mzdy a odstupné?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 12. května 2016. Anketa je uzavřena.

NE
NE 6812
ANO
ANO 490

Těžební firma v insolvenčním návrhu uvedla, že dluží přes 17 miliard a má nejméně 650 věřitelů. Majetek nedosahuje ani sedmi miliard. Provoz zatím dál pokračuje (více o návrhu na insolvenci čtěte zde).

Černouhelná společnost OKD zaměstnává ve třech důlních závodech 9 800 vlastních zaměstnanců a další necelé tři tisíce pracovníků z dodavatelských firem. Loňská produkce OKD dosáhla 8 milionů tun. Společnost těží energetické uhlí, vhodné především jako palivo, a koksovatelné uhlí, které se využívá v ocelářském a chemickém průmyslu.

,