Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Příspěvek šest stovek důchodcům ještě před Vánoci je ohrožen

  • 296
Když v červnu vláda schválila, že ještě před Vánoci dostanou všichni důchodci mimořádný příspěvek k penzi ve výši 600 korun, tvářili se ministři, že to je jisté. Teď už to ovšem neplatí. Vzhledem k tomu, že návrh musí schválit parlament, zákon poslanci začali projednávat až nyní a pravicová opozice neumožnila zrychlené projednání zákona.

ODS a TOP 09 vetovaly jak to, aby byl zákon ve Sněmovně schválen v průběhu jediného dne, jak to vláda navrhla, tak aby se lhůta na jeho projednání ve výborech zkrátila na deset nebo dvacet dnů.

„Velmi prosím, aby k tomu nebylo vzneseno veto,“ vystoupil ve Sněmovně s žádostí k opozici šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák. Ale narazil.

„Je to nespravedlivé, je to vrchol nespravedlnosti,“ protestoval proti šesti stovkám pro každého důchodce exministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09. „Jste totálně neakceschopní a teď byste chtěli, abychom to schválili bez keců. Za to může vaše neschopnost a my to nebudeme tolerovat,“ prohlásil. Veto jménem klubů TOP 09 a ODS pak přednesl šéf poslanců občanských demokratů Zbyněk Stanjura.

Vládní koalice si pak s pomocí komunistů odhlasovala alespoň to, že výbory ve Sněmovně budou mít 30 dnů na projednání návrhu, což už opoziční pravice zavetovat nemohla.

Záleží na Senátu i prezidentovi

Sklenák ale iDNES.cz přiznal, že je ohroženo, aby byl zákon přijat včas. „Ještě se to stihnout dá, ale je to velmi těsně. Předpokládá to součinnost Senátu, aby to pak projednal velmi rychle a nevyužil plně čas, který na jednání o zákonech schválených poslanci má, a aby to také prezident Miloš Zeman ihned podepsal,“ řekl šéf poslanců ČSSD.

Když zákon bude přijat, bude mimořádný příspěvek důchodcům stát 1,7 miliardy korun, které najde ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová ve své rozpočtové kapitole.

Původně Marksová navrhovala, aby se důchodcům příští rok od ledna zvýšily penze o 205 korun měsíčně, což by stálo 6,9 miliardy korun. To je o 3,4 miliardy více, než na navýšení penzí, na jaké mají důchodci podle zákona nárok - tedy o inflaci a třetinu růstu reálných mezd. Proti tomu se ale postavil ministr financí Andrej Babiš a vládní špičky se již minulý týden domluvily na tom, že vláda dá důchodcům mimořádně šest stovek před Vánocemi a příští rok penze stoupnou podle zákona, tedy průměrně asi o stokorunu, což vyjde na 3,5 miliardy korun.