Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Příští rok čeká Škoda Auto růst

  13:52aktualizováno  13:52
Všem budou prodeje stagnovat, ale nám se bude dařit. Tak vidí mladoboleslavská Škodovka příští rok. Výrobu mají táhnout nové modely vozů. Firma se ovšem připravuje i na možné výpadky ve výrobě.

Ilustrační foto. | foto: Škoda Auto

"Celkově se čeká stagnace trhů, ale my očekáváme růst," řekl předseda představenstva automobilky Reinhard Jung. Firmě mají podle něj pomoci především modely Yeti a Superb Combi. Druhý z nich firma představí příští týden na autosalonu ve Frankfurtu.

Letos chce Škodovka vyrobit 645 tisíc vozů, což představuje pětiprocentní propad proti roku 2008. Vyšší výroba tedy znamená, že by firma tento propad v příštím roce alespoň částečně vyrovnala.

Automobilový trh v Evropě je nyní velkou neznámou, protože ve většině zemí už došly peníze na šrotovné - z pohledu Škodovky je to nejpatrnější v Německu, kam automobilka vyváží většinu své produkce.

Podle Junga však zatím ani po konci vládních pobídek firmě objednávky nijak dramaticky neklesly. Podle něj je jedničkou mezi trhy Čína, kde prodeje škodovek v srpnu meziročně stouply o 175 procent, a Jung věří, že by Číňané letos mohli koupit více než sto tisíc aut se šípem ve znaku. Špatný je však odbyt ve východní Evropě, především v Rusku, na Ukrajině nebo v Rumunsku.

Přicházejí časová konta

Automobilka se však i přes nadějné vyhlídky připravuje na možné výpadky výroby a odstávky stejně jako v druhé polovině loňského roku. Zatím sice není žádné přerušení produkce naplánované, ale firma intenzivně jedná s odbory o zavedení časových kont.

Ta by znamenala, že v době zvýšené poptávky by se přesčasové hodiny pracovníkům ukládaly na „konto“, z kterého by pak byli placení v době odstávek.

Firma výkyvy v objednávkách řeší hlavně agenturními zaměstnanci - od začátku roku se jejich počet v automobilce zpětinásobil, ale teď o práci možná přijdou.

Odboráři časová konta ještě loni odmítali, teď už jsou pro. "Jsme hodně blízko kompromisu. Firma změnila navrhované podmínky," řekl šéf odborů Jaroslav Povšík.

Na časové konto půjde uložit maximálně 120 hodin, tedy 15 pracovních dnů. Firma tím ušetří peníze, protože nebude muset lidem při odstávkách platit za to, že jsou doma. Firma chce navíc pro všechny agenturní zaměstnance sjednotit podmínky. Nově budou mít tito lidé stejnou kolektivní smlouvu jako kmenoví pracovníci. Zatím jen není jasné, zda bude lidi dodávat Škodě jedna firma, nebo více agentur jako doposud.

Jung nevyloučil, že by se propuštění nemuselo týkat jen agenturních zaměstnanců - firma možná začne šetřit i v kancelářích.

Řada lidí znalých poměrů ve Škodě Auto tvrdí, že zejména v kancelářích sedí zbytečně mnoho zaměstnanců. "Produktivita musí každoročně růst o pět procent. Pokud by příští rok výroba nerostla, tak pak bychom museli prozkoumat i oblast nevýrobních zaměstnanců," dodává šéf automobilky.

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Tesco platí z obchodních řetězců nejlíp, v Bille mají o šest tisíc méně

(ilustrační snímek)

Na nejlepší peníze si v obchodních řetězcích přijdou zaměstnanci Teska. Naopak nejnižší částky na výplatnicích mají...

CzechTrade a CzechInvest by se měly sloučit, stát by ušetřil, řekl Babiš

Premiér Andrej Babiš a ministr kultury Ilja Šmíd se zúčastnili kontrolního dne...

Státní agentury CzechTrade a CzechInvest by se měly podle premiéra v demisi Andreje Babiše sloučit. Paralelní fungování...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Najdete na iDNES.cz