Příští rok podraží celá řada služeb

  • 371
Především peněženky lidí pocítí od ledna 2004 zvýšení cen kvůli změnám daně z přidané hodnoty u řady služeb. Firmy totiž vyšší DPH přesunou na své zákazníky. Řádově až o tisíce korun vzrostou nájmy lidem, kteří bydlí v bytech, kde není nájemné regulováno a vlastník domu platí tuto daň.

Například v Praze by se to mohlo týkat nájemníků, kteří bydlí v čtyřpatrovém a větším činžáku.

Téměř všech rodin se však dotkne přesun telefonních služeb z nižší 5procentní do 22procentní sazby DPH. Domácnosti tak zaplatí za telefonování od ledna příštího roku stovky korun více.

Telekomunikační firmy zatím nechtějí prozradit, o kolik přesně své služby zdraží. Připouštějí však, že bit bude hlavně zákazník.

"Zatím to není spočítané. Ale třeba u většiny předplacených telefonních karet to znamená zdražení," říká mluvčí Eurotelu Jan Kučmáš.

Mobilní telefon má dnes v Česku pro soukromé účely zhruba šest milionů lidí. Právě těch se zdražení dotkne nejvíce. Firmám totiž zaplacenou daň z přidané hodnoty vrátí finanční úřad.

Měsíčně tak může člověk zaplatit za mobil místo dnešních 630 korun na paušálu až o stokorunu více.

Ještě horší může být situace u pev- ných linek, kde nefunguje taková konkurence jako u mobilů.

"Bytoví zákazníci mohou po tomto zdražení omezit telefonování, protože na cenu jsou tady lidé hodně citliví," obává se šéf Contactelu Michal Čupa.

Člověk sice nemusí mít už dnes pevnou linku jen od Telecomu, ten však ceny na trhu stejně určuje.

Telefonováním a nájmy zdražování v lednu nekončí. Většinou však půjde o služby a zboží, které nepatří k dennodenně používaným. O sedmnáct procent podraží třeba služby právníků či daňových poradců.

Více zaplatí lidé také v realitní kanceláři za zprostředkování koupě bytu či jiné nemovitosti nebo za půjčení auta.

Další kolo přeřazování služeb do vyšší, 22procentní sazby DPH, přijde na řadu v květnu, okamžikem vstupu Česka do Evropské unie.

Zvednou se ceny v kadeřnictvích, kosmetických salonech, opravnách bot či oděvů.Až v tomto datu přitom mělo původně zdražit vše, ale sociální demokraté si prosadili ve sněmovně zvýšení cen už v lednu.

Jde totiž o nejjistější příjem do státní pokladny, do které teď vláda shání každou miliardu. Celkem by měl stát na DPH získat příští rok navíc téměř 11 miliard korun.