Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Příští rok v Česku přibude další tisícovka úředníků

  1:00aktualizováno  1:00
Čeští politici ještě na přelomu tisíciletí slibovali, že postupně sníží stavy úřednictva v zemi o desítky tisíc lidí. Chvíli se tak dělo, ale počínaje příštím rokem se úřednický moloch začíná opět rozrůstat. Jen v roce 2007 přijde tisíc nových úředníků.
Místo efektivity práce zvětšují úřady s oblibou své stavy. Ilustrační foto.

Místo efektivity práce zvětšují úřady s oblibou své stavy. Ilustrační foto. | foto: Martin AdamecMF DNES

Z návrhu státního rozpočtu na příští rok vyplývá, že oproti stavu schválenému na letošní rok přibude skoro tisíc nových lidí. Počet státních zaměstnanců se tak rozroste na 468,5 tisíce. Na další nová místa už si přitom úřady brousí zuby i v příštích letech.

Jde o první zvýšení počtu zaměstnanců po třech letech, kdy se vláda snažila udržet počty úředníků, učitelů, policistů či hasičů pod kontrolou. Plán byl snížit jejich počet od roku 2003 do roku 2006 zhruba o třicet tisíc.

Ten zůstal na půli cesty, protože se podařilo zredukovat státní aparát jen zhruba o 15 tisíc míst. I s tím byly problémy: každé jednání o rozpočtu provázel silný tlak dotčených ministerstev.

Tisíce mrtvých duší
Problém je navíc v tom, že podle dokumentů, mapujících situaci do roku 2005, platíme víc lidí, než kolik jich na ministerstvech opravdu pracuje. Už léta se totiž výrazně nemění počet takzvaných mrtvých duší. To jsou zaměstnanci, na které úřady dostávají peníze, ale kteří fyzicky neexistují. Za poslední tři roky se jejich počet ustálil na 13 tisících lidech.

Zamezit téhle možnosti, jak získávat navíc peníze, měl nový zákon o státní službě. Ten právě teď čeká už na své třetí odložení. Rozpory vznikají tím, že peníze na úředníky se dohadují předem a vytvořená místa se nakonec neobsadí.

Vysvětlení úřadů, proč berou peníze na zaměstnance, které nemají, jsou pořád stejná. Ministerstvo obrany, které mělo loni proti rozpočtu o 2800 zaměstnanců méně, vysvětluje rozdíl probíhající profesionalizací armády. Během ní se část vojáků vyměňuje.

"Některá uvolněná místa nejsou obsazována, protože mají být zrušena," říká Iva Ruskovská z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Ministerstvo spravedlnosti má na účtu za loňský rok 900 mrtvých duší. Mluvčí Petr Dimun je vysvětluje tím, že nelze dost rychle obsadit volná místa soudců či státních zástupců, a tvrdí, že na všechny místa stejně nedostávají peníze.

Ministerstvo spravedlnosti přitom patří k těm, která si už na letošní rok a znovu ještě na příští rok vymohla vyšší počet lidí. Více soudců je podle Dimuna potřeba, protože soudy projednávají více případů a více lidí chodí do vězení. Když se však srovnají stavy vězňů v polovině roku loni a letos, zjistíme, že klesají.

Skoro dva tisíce lidí, hlavně policistů a hasičů, chybělo loni proti schválenému plánu i na ministerstvu vnitra. "Úbytek v daném období převážil nad přírůstkem," říká pouze Jana Matějusová z tiskového odboru k tomu, proč chybějí lidé, na které dostávají peníze.

Celkem lehko se tak mohli letos vyrovnat s tím, když měli 500 míst škrtnout. A příští rok už opět mohou přijmout přes sto hasičů navíc. Na otázku, proč se raději neobsadí stávající místa, než aby se vytvářela nová, Matějusová odpověděla, že zrovna u hasičů žádná volná místa nebyla.

Po puštění úřednického molocha ze řetězu v příštím roce nelze očekávat žádné šetření ani v těch dalších. Podle návrhu rozpočtu bude třeba přijímat nové lidi kvůli předsednictví Česka Evropské unii.

A jsou i další nároky. Například ministerstvo financí bude vytvářet specializovaný úřad pro "velké ryby", pro který potřebuje 250 lidí. Z vlastních úředníků (včetně 8000 celníků) je prý schopno pokrýt jen sto zaměstnanců.
Nejčtenější

Válka o prodavačky pokračuje. Nástupní mzda v Lidlu bude 28 tisíc

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Diskonty Lidl v Česku zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček na 28 tisíc korun, tedy o pětinu. V Praze a...

Pět tisíc dolarů na ruku a sbohem. Amazon se zbavuje lidí bez motivace

Pracovníkům ve skladu Amazon se v USA důsledně říká „associates“, tedy...

Nestandardní cestou jde americký Amazon při propouštění zaměstnanců bez motivace. Svému personálu předložil „nabídku“,...Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...

Diesely v Německu už nikdo nechce. Ceny ojetin srážejí čachry s emisemi

(Ilustrační snímek)

V Německu za poslední rok výrazně klesl prodej nových naftových aut, ceny těch ojetých šly znatelně dolů. Vývoj souvisí...

Nejmladší český miliardář začal ve skladu. Dnes ovládá zbrojařské impérium

Majitel Czechoslovak Group Michal Strnad.

Pětadvacetiletý Michal Strnad se po převodu stoprocentního podílu zbrojařsko-průmyslového holdingu Czechoslovak Group...

Další z rubriky

T-Mobil loni zvýšil tržby o dvě procenta, má šest milionů zákazníků

Ilustrační fotografie

Mobilní operátor T-Mobile má v současné době nejvíce zákazníků na trhu. Jejich počet loni stoupl o 128 tisíc na 6,176...

Prodávat kostku másla za 90 korun byla zlotřilost, říká majitel Madety

Předseda představenstva a generální ředitel Madeta a. s. Milan Teplý.

Majiteli českobudějovické Madety Milanu Teplému sice bude příští rok v březnu 70 let, ale podnik stále řídí pevnou...

VIDEO: V každém z nás je sportovec. Ruzyňské letiště fandí olympionikům

V každém z nás je kus sportovce

Letiště Václava Havla Praha vytvořilo sérii tří virálních videí, kterými podporuje české sportovce v Jižní Koreji. Tři...

Najdete na iDNES.cz