Sledovací zařízení může pomoci i v případě, že by ho útočník okamžitě zničil. Zaznamená totiž poslední polohu dítěte. Ilustrační foto

Sledovací zařízení může pomoci i v případě, že by ho útočník okamžitě zničil. Zaznamená totiž poslední polohu dítěte. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Přístroje na sledování lidí chce čím dál víc rodičů, chtějí tak uhlídat své děti

  • 213
Strach o vlastní dítě přivádí stále více lidí k myšlence hlídání přes GPS. Systém původně stvořený pro pátrání po autech může totiž sledovat i pohyb lidí, a tím pomoci třeba v takových případech, jakým je zmizení devítileté Aničky Janatkové. Zařízení je zatím velké asi jako krabička od sirek, brzy ale může být velké jen jako hodinky.

Řadu lidí vyděsil případ zmizelé Aničky a začali se pídit po prostředcích, jak své děti lépe chránit. I za cenu narušení jejich soukromí. "Snažíme se všem říkat, že nejde o žádné špehování, ale o další prostředek ke snížení pravděpodobnosti, že se stane nějaká tragédie," uvádí Petr Pilin ze společnosti Macro Weil, která je jedním z dodavatelů sledovacích zařízení na český trh.

"Připouštím, že v určitém případě může dojít ke zneužití takových zařízení, třeba když se dají do tašky někomu, kdo o tom neví, ale ještě jsme se s takovým případem nesetkali. Většinou to skutečně zákazníci kupují z bezpečnostních důvodů," dodal Pilin. Podle něj by vždy dítě mělo vědět, k jakému účelu "krabička" slouží a jak se používá v případě nouze.

Když bude dítě chtít, krabičku "ztratí"

Dětská psycholožka Dana Bočková upozorňuje na to, že pokud dítě nebude chtít nic podobného nosit, prostě se toho zbaví. "I velmi malé děti prokazují velkou kreativitu v tom, jak některé věci schválně ztratit, když nechtějí být pod kontrolou. Velké očekávání vyvolávaly dříve u rodičů mobily, které se však dají vypnout stejně jako tato sledovací zařízení," tvrdí Bočková.

Podle ní je i sporné, zda by v případě napadení skutečně takové zařízení pomohlo. "Pokud jde o připravovaný únos, zajistí si pachatel prakticky vždy to, aby u sebe dítě nemělo žádnou elektroniku, která by mohla prozradit jeho polohu. Teď je to telefon. Až se začnou rozšiřovat sledovací zařízení, budou hledat i je, protože jejich prodej bude jistě podpořen masivní reklamou. V takovém případě budou zločinci vždy o krok napřed před policií," říká psycholožka. Připouští však, že podobné zařízení může pomoci v případě nenadálého napadení pedofilem.

Podle Roberta Čecha ze společnosti RC Monitoring, která nabízí sledovací služby jak pro automobily, tak pro osoby, i v případě, kdy dojde po napadení k okamžitému zničení sledovacího zařízení, může jeho přítomnost pomoci.

"Zařízení lze nastavit na pravidelné odesílání polohy po uplynutí určité doby. Pokud by došlo k jeho poškození, bude k dispozici alespoň poslední poloha dotyčné osoby. Dražší zařízení mají zabudované i náklonometry, takže i kdyby člověk jen uklouzl a zůstal nehybně ležet, vyšle přístroj okamžitě varování s udáním polohy," tvrdí Čech.

Podle něj podobnou službu mohou odvést i chytré mobilní telefony s navigací, kam stačí nahrát i speciální software.

Kombinace GPS a mobilního telefonu

Problém současných sledovacích jednotek tkví v tom, že jde buď o přístroje podobné přívěskům velikosti krabičky od sirek nebo menších mobilních telefonů. Vždy tak hrozí jejich ztráta. Podle Pilina z Macro Weil se tak proto nyní testuje zařízení vypadající jako běžné digitální hodinky.

"To bude mít největší výhodu v tom, že případný agresor nemusí sledovací zařízení vůbec poznat. Nebo je pozná až po nějaké době, a to může dát policii čas navíc," dodává.

Ať už se sledovací zařízení vyvinou do náramků či přívěsků, stále budou používat stejnou technologii, jaká se používá pro hlídání vozů. Jde o kombinaci zjišťování polohy prostřednictvím systému GPS (který používají běžné autonavigace) a funkce mobilního telefonu, který aktuální pozici vozu hlásí.