Private Investors jsou v konkurzu

  • 1
Městský soud v Praze vyhlásil v pátek bankrot společnosti Private Investors. Zhruba dvě tisícovky klientů zkrachovalého obchodníka s americkými akciemi tak mohou do třiceti dnů přihlásit u soudu své pohledávky. Konkurz byl vyhlášen na návrh čtyř věřitelů a vedení společnosti.

Konkurzní podstatu spravuje advokátka Božena Konvalinková. Jak nedávno prohlásil ředitel internetové dceřiné společnosti PI Online Investors George Formandl, klienti mají na třech amerických účtech kolem 80 milionů korun.

V Garančním fondu nejsou peníze
I přes vyhlášení konkurzu se věřitelé PI dostanou jen ke zlomku vložených peněz. Garanční fond je téměř prázdný a odškodné z něj uvidí pravděpodobně až příští rok. "Situace je velmi složitá. Jde o vůbec první případ, kdy se něco takového bude řešit, ve fondu nejsou vůbec žádné peníze a za další není jasné, kdo z klientů má na co nárok," upozornil šéf Garančního fondu Petr Koblic.

Private Investors, kteří byli největším obchodníkem s americkými akciemi u nás, vyhlásili úpadek v pondělí 21. května s tím, že dluží svým klientům "řádově stovky milionů korun", zatímco hotovost firmy je jen několik desítek milionů. Pro většinu z investorů, kteří přišli vinou špatných obchodů společnosti o všechny své akcie nakoupené na americkém trhu, je tak garanční fond jedinou nadějí na alespoň částečnou náhradu. Ta má dosahovat 90 procent ztracené sumy, maximálně však 400 tisíc korun.

Komise kontroluje prázdnou firmu
Komise pro cenné papíry teprve 22. května zahájila kontrolu v pražském sídle firmy, aby zjistila, co se přesně s penězi a cennými papíry investorů stalo. "Nějaké výstupy z naší kontroly tedy budou nejdříve za jeden až dva týdny," uvedla včera mluvčí komise Radka Procházková. Spolu s ministerstvem financí teprve poté komise předá fondu oznámení, kolik peněz ve firmě chybí. Ze zákona má pak fond na výplatu peněz lhůtu až 13 měsíců.

Majitelé Private Investors, na něž je podáno trestní oznámení pro porušení povinností při správě cizího majetku, uvedli jako příčinu svého krachu vysoký propad amerického trhu Nasdaq, který výrazně snížil hodnotu nakoupených akcií, a chyby některých zaměstnanců, kteří nedodrželi vnitřní obchodní limity firmy. Někteří klienti totiž využívali pro své investice půjčky zprostředkované Private Investors, které však byly více než dvojnásobné než hodnota jejich vlastních akcií, což bylo nepřípustné.

Klienti Private Investors netušili, že jejich akcie slouží jako zástava za obchody, které jsou prováděny ve prospěch zcela jiných klientů. Několik zaměstnanců zkrachovalé firmy, například Michal Maďar či Pavel Hošek, se však proti tomuto tvrzení ohradilo s tím, že jediní, kdo zadávali pokyny americkému brokerovi, byli portfolio manažeři Petr Kukla a Dan Papoušek. Ti jsou i spolumajiteli společnosti. Další z majitelů Dušan Tejkal potvrdil, že do obchodního systému měli skutečně přístup pouze portfolio manažeři. Kteří z nich byli odpovědní za příslušné operace, však odmítl sdělit. "To bude právě součástí šetření Komise pro cenné papíry. Pak vyplyne, které osoby jednotlivé pokyny realizovaly," řekl.

,