Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Privatizace bytů, nebo domů? Třebíčská radnice tápe

  9:15aktualizováno  9:15
Po středeční, více jak dvouhodinové schůzce třebíčských radních se zástupci nájemníků patnácti městských paneláků určených k prodeji je jasné, že radnice odkládá privatizaci na neurčito. Do prosincového zastupitelstva zásady prodeje celých paneláků nepůjdou.
Dům, byt, nemovitost, panelák, sídliště

Dům, byt, nemovitost, panelák, sídliště - Sídliště - ilustrační foto | foto: MF DNES

Zda se radnice vrátí k prodeji v příštím roce, je zatím s velkým otazníkem. Stejně jako to, jestli bude město prodávat opravdu domy, nebo jednotlivé byty. "Stoprocentně se pravidla letos neschválí. O dalších termínech v tuto chvíli nebudu spekulovat," zdůraznil místostarosta Stanislav Mastný.

Byli to samotní nájemníci, kteří docílili odklad. Obyvatelé donutili radnici, aby s nimi po téměř tříletých přípravách privatizace začala mluvit. Právě středeční schůzka ukázala, jak ožehavé je privatizační téma.

Hodně bouřlivé argumenty padaly z obou stran. Starosta Miloš Mašek použil k utišení vzrušené debaty i důrazné bušení do stolu. Hřímání nebralo konce.

Chvílemi asi dvacítka přítomných zástupců lidí ani netušila, o čem se mluví. Diskuze se totiž zvrtla na to, kde kdo z radních bydlí a kolik úsilí ho stálo pořízení vlastní střechy nad hlavou. To jako důkaz toho, že lidem nelze prodávat byty jen tak za hubičku.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

Jenže nájemníci protestují hlavně proti koupi domů. V anketě, jejíž výsledek předali ve středu radním, se téměř sto procent lidí z 549 městských bytů vyjádřilo záporně k radnicí připraveným privatizačním zásadám, počítajícím s odprodejem celých domů jednomu právnickému subjektu.

Někteří by zaplatili i za cizí byty
"Pokud bychom museli založit právnickou osobu, která koupí byty i za ty, kdo na ně nebudou mít, stejně se nic neprodá," vysvětloval zástupce lidí Roman Fišer, podle něhož by na byt neměla při navrhovaných pravidlech prodeje zhruba polovina lidí. "Tím pádem bych zaplatil tři sta tisíc za svůj byt a ještě dalších tři sta tisíc za byt někoho jiného. Například důchodcům nikdo půjčku nedá," upozornil Fišer.

"Svůj byt do osobního vlastnictví si chce koupit 507 nájemníků. Někteří jsou ochotni ke směně. Jen o osmnáct bytů by nájemníci neměli zájem," zhodnotila anketu další zástupkyně lidí Jitka Švaříčková.

Starosta Mašek nastínil, jak bude vypadat další vývoj, přičemž zdůraznil, že město nemůže prodávat byty pod cenou.

"Příští pátek rada probere připomínky obyvatel, výsledky ankety a materiál od nájemníků. Vše předáme bytové komisi. Ta vypracuje návrh, jak byty prodávat," shrnul Mašek s tím, že poté bude ležet osud privatizace v rukou radních a zastupitelů.

"Schůzka se chvílemi trošku vymkla z rukou. Ale nakonec jsme se s panem starostou dohodli, že je možný kompromis. Pokud to bude právně možné, město by nám prodávalo byty jako fyzickým osobám. My bychom slevili ze svých požadavků. Zejména z výše ceny, kdy jsme dosud trvali na zachování nízké ceny z první privatizační vlny v roce 1996," reagovala Švaříčková, jež jednoznačně kladně kvituje, že se zatím prodej oddálil.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Češi si oblíbili platby mobilem. Zaplatili už zboží za stamiliony

Ilustrační snímek

Je to necelý půlrok, co první tři české banky umožnily placení mobilem prostřednictvím Google Pay. A jak zjistila MF...

Moc peněz, málo příležitostí. Není z čeho vybírat, tvrdí investoři

(Ilustrační snímek)

Investoři v Česku mají čím dál víc peněz, ale nevědí, co s nimi. Ekonomika roste, lidé bohatnou, ovšem kvalitních...

Prazdroj se pochlubil rekordními prodeji, dařilo se mu hlavně v zahraničí

(Ilustrační snímek)

V Česku i cizině prodal Plzeňský Prazdroj rekordních více než jedenáct milionů hektolitrů piva. To je meziročně téměř o...

Najdete na iDNES.cz