Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Privatizace bytů, nebo domů? Třebíčská radnice tápe

  9:15aktualizováno  9:15
Po středeční, více jak dvouhodinové schůzce třebíčských radních se zástupci nájemníků patnácti městských paneláků určených k prodeji je jasné, že radnice odkládá privatizaci na neurčito. Do prosincového zastupitelstva zásady prodeje celých paneláků nepůjdou.
Dům, byt, nemovitost, panelák, sídliště

Dům, byt, nemovitost, panelák, sídliště - Sídliště - ilustrační foto | foto: MF DNES

Zda se radnice vrátí k prodeji v příštím roce, je zatím s velkým otazníkem. Stejně jako to, jestli bude město prodávat opravdu domy, nebo jednotlivé byty. "Stoprocentně se pravidla letos neschválí. O dalších termínech v tuto chvíli nebudu spekulovat," zdůraznil místostarosta Stanislav Mastný.

Byli to samotní nájemníci, kteří docílili odklad. Obyvatelé donutili radnici, aby s nimi po téměř tříletých přípravách privatizace začala mluvit. Právě středeční schůzka ukázala, jak ožehavé je privatizační téma.

Hodně bouřlivé argumenty padaly z obou stran. Starosta Miloš Mašek použil k utišení vzrušené debaty i důrazné bušení do stolu. Hřímání nebralo konce.

Chvílemi asi dvacítka přítomných zástupců lidí ani netušila, o čem se mluví. Diskuze se totiž zvrtla na to, kde kdo z radních bydlí a kolik úsilí ho stálo pořízení vlastní střechy nad hlavou. To jako důkaz toho, že lidem nelze prodávat byty jen tak za hubičku.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

Jenže nájemníci protestují hlavně proti koupi domů. V anketě, jejíž výsledek předali ve středu radním, se téměř sto procent lidí z 549 městských bytů vyjádřilo záporně k radnicí připraveným privatizačním zásadám, počítajícím s odprodejem celých domů jednomu právnickému subjektu.

Někteří by zaplatili i za cizí byty
"Pokud bychom museli založit právnickou osobu, která koupí byty i za ty, kdo na ně nebudou mít, stejně se nic neprodá," vysvětloval zástupce lidí Roman Fišer, podle něhož by na byt neměla při navrhovaných pravidlech prodeje zhruba polovina lidí. "Tím pádem bych zaplatil tři sta tisíc za svůj byt a ještě dalších tři sta tisíc za byt někoho jiného. Například důchodcům nikdo půjčku nedá," upozornil Fišer.

"Svůj byt do osobního vlastnictví si chce koupit 507 nájemníků. Někteří jsou ochotni ke směně. Jen o osmnáct bytů by nájemníci neměli zájem," zhodnotila anketu další zástupkyně lidí Jitka Švaříčková.

Starosta Mašek nastínil, jak bude vypadat další vývoj, přičemž zdůraznil, že město nemůže prodávat byty pod cenou.

"Příští pátek rada probere připomínky obyvatel, výsledky ankety a materiál od nájemníků. Vše předáme bytové komisi. Ta vypracuje návrh, jak byty prodávat," shrnul Mašek s tím, že poté bude ležet osud privatizace v rukou radních a zastupitelů.

"Schůzka se chvílemi trošku vymkla z rukou. Ale nakonec jsme se s panem starostou dohodli, že je možný kompromis. Pokud to bude právně možné, město by nám prodávalo byty jako fyzickým osobám. My bychom slevili ze svých požadavků. Zejména z výše ceny, kdy jsme dosud trvali na zachování nízké ceny z první privatizační vlny v roce 1996," reagovala Švaříčková, jež jednoznačně kladně kvituje, že se zatím prodej oddálil.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Obce dostanou třikrát víc peněz. Na hřiště či silnici se přidá i těm malým

Na fotbalovém hřišti ve Větrném Jeníkově řádí krtci. Travnatou plochu rozryli...

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí příští rok výrazně víc peněz na národních dotacích než letos. Především do...

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...

Soud zprostil obžaloby představitele ŘSD, billboardy nepronajímali pod cenou

Alfred Brunclík, šéf Ředitelství silnic a dálnic

Obvodní soud pro Prahu 4 dnes zprostil obžaloby dva bývalé představitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Alfreda...

Najdete na iDNES.cz