Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Privatizace bytů v jižních Čechách ještě nekončí

  9:59aktualizováno  9:59
Město České Budějovice vlastnilo před deseti lety více než čtrnáct tisíc domů. Dnes jich spravuje pouhé necelé dva tisíce. "Nemáme už skoro co prodávat," uvedl ředitel Správy domů České Budějovice Ladislav Volf.
Dům, byt, nemovitost, panelák, sídliště

Dům, byt, nemovitost, panelák, sídliště - Dům, sídliště - ilustrační foto | foto: Radek KalhousMF DNES

Zatímco v některých větších jihočeských městech nejsou městské byty zdaleka v soukromých rukách, privatizace bytového fondu Českých Budějovic je téměř v závěru.

Město vlastní například byty v domech s pečovatelskou službou, malometrážní byty a domy, které byly vyjmuty z prodeje.

Těmi jsou i některé objekty v historickém centru, například domy číslo 10, 11 a 21 na náměstí Přemysla Otakara II. nebo Krajinská 2, kde sídlí Evropské informační centrum. Kromě nebytových prostor jsou v domech i bytové jednotky, v nichž žijí především starousedlíci.

České Budějovice až na výjimky prodaly i panelové domy. "Ponechali jsme si pouze objekty, které jsme stavěli za pomoci dotace od státu," upřesnil Volf. Prodejem městu odpadly starosti s údržbou objektů, na kterou předtím muselo vynaložit hodně peněz. "Na jedné straně jsme získali, ale bohužel nastaly i problémy. Chybí nám byty pro sociálně slabé obyvatele," vysvětlil Volf.

Krumlov privatizoval za odhadní ceny
V Českém Krumlově se domy a byty z majetku města privatizovaly od roku 1992. "K dnešku máme 364 bytů," uvedla mluvčí městského úřadu Jana Zuziaková.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

Ve vnitřním městě se domy prodávaly za odhadní ceny nájemníkům nebo vydražitelům nebytových prostor, ostatním za vyvolávací cenu -přibližně za dvojnásobek. Prodávaly se i byty v panelových domech. Metr čtvereční stál podle stáří domu 1500 - 1800 korun.

Metr bude za 3300 korun
"Připravujeme prodej bytů v tak zvaných barevných domech na sídlišti Mír, kde je k mání 167 bytů. Prvních třicet bytů začneme prodávat od 1. 1. 2006. Zájemci za metr čtvereční zaplatí 3300 korun," upřesnila Jana Zuziaková. Město si ponechá sociální byty, kterých má nyní 137.

Uvolněný byt v panelovém domě nabídne město k odkoupení Českokrumlovskému rozvojovému fondu za 3,5 násobek ceny, za kterou jsou nabídnuty nájemníkům. Pokud fond nemá zájem, byt je dán do volného prodeje prostřednictvím obálkové metody za minimální cenu, což je dvojnásobek ceny nabídnuté nájemníkům.

Nových bytů se v Krumlově dočkalo 80 nájemníků - členů bytového družstva. Tolik bytů vzniklo v osmi bytových domech u bývalých kasáren v městské části Vyšný. Naposledy se v Českém Krumlově postavilo 164 bytů před devíti lety na sídlišti Mír.

Táborští budou muset kupovat za tržní cenu
Tábor patří k městům, ve kterých se privatizovalo jen minimálně. Do soukromého vlastnictví bylo za posledních 15 let převedeno pouze 180 bytů. Tábor dnes vlastní zhruba 5300 bytů. V září se rozhodlo, že během pěti let se prodá asi třetinu bytů.

Vzhledem k tomu, že podle opatření Evropské unie nelze prodat bytový dům pod tržní cenou, čeká město Tábor složitá situace. A na zájemce o nákup bytů čekají vyšší ceny, než za které kupovali Jihočeši v uplynulých letech.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Konec čerstvého jídla na černém tácku. Lidl končí se škodlivým plastem

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Maloobchodní řetězec Lidl se ve Velké Británii zavázal, že přestane používat černý plast, do kterého balí ovoce a...

Další z rubriky

Přeplněné koleje a dlouhé čekací listiny. Studentům se komplikuje ubytování

Olomoucké vysokoškolské koleje nabízejí 4550 míst. Na snímku je jeden z pokojů...

Navzdory tomu, že na české vysoké školy momentálně nastupují nejslabší populační ročníky za více než třicet let,...

Prasečí mor je v Evropě na vzestupu, ministerstvo zvažuje kontroly dovozu

Ilustrační snímek

Státní veterinární správa zvažuje zavedení povinnosti testovat dovážené vepřové maso na přítomnost viru afrického moru...

Česká národní banka už potřetí zavelela ke zdražení půjček

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel....

Česká národní banka podle očekávání oznámila další, letos v pořadí třetí zvýšení úrokových sazeb. Základní sazba se...Najdete na iDNES.cz