Bývalé byty OKD v Ostravě.

Bývalé byty OKD v Ostravě. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Při privatizaci se tratily miliardy, stěžují si nájemníci z OKD v Bruselu

  • 80
Evropská komise se bude muset znovu zabývat okolnostmi deset let staré privatizace černouhelné firmy OKD. Na stole jí totiž v minulých týdnech přistála nová stížnost od Sdružení nájemníků OKDbyty.cz, a to na takzvanou nedovolenou podporu státu.

Tu podle sdružení poskytla Česká republika v roce 2004 firmě Karbon Invest, tehdejšímu majoritnímu vlastníkovi OKD, když mu prodala svůj minoritní podíl příliš lacino, hluboko pod tržní cenou. Konkrétně tato "podpora" a zároveň suma, o kterou se stát připravil, údajně dosáhla nejméně 3,4 miliardy, maximálně až 19,91 miliardy korun.

"Získali jsme nové a velmi silné důkazy pro toto naše tvrzení," zdůvodňuje v pořadí již druhou stížnost do Bruselu předseda sdružení Roman Macháček. Jde hlavně o různá ocenění dolů, která se objevila při policejním vyšetřování.

První stížnost, taktéž na laciný prodej státního podílu v OKD, nicméně antimonopolní úřad Evropské komise před dvěma lety zamítl. "Po přezkumu informací přijala Evropská komise rozhodnutí, že prodej podílu ve společnosti OKD ve výši 45,88 procenta společnosti Karbon Invest neobsahoval žádný prvek státní podpory," napsali tehdy úředníci ve zprávě.

Tentokrát uspějeme, tvrdí sdružení

Sdružení a jeho advokát Robert Pelikán, který novou stížnost zpracoval, jsou však přesvědčeni, že tentokrát uspějí. V první stížnosti se podle Pelikána primárně zaměřovali na podezřele nízké ocenění bytů v rámci prodeje OKD, které dlouhodobě napadá právě sdružení nájemníků. Jen levné byty podle nich srazily celkovou prodejní cenu státního balíku akcií o 1,7 miliardy. "Tentokrát jsme díky novým znaleckým posudkům a dalším důkazům stížnost zaměřili na celkovou hodnotu podílu státu. Rozdíl mezi tržní a prodejní cenou je obrovský a mohlo by to tentokrát Evropskou komisi více zajímat," soudí Pelikán.

Stížnost vychází především z posudků, které vyplavaly na povrch, když tuzemská protikorupční policie vyšetřovala privatizaci dolů. Ta se na základě trestního oznámení také od OKDbyty.cz zabývá prodejem akcií OKD od roku 2011.

Jde o to, že stát svůj 46procentní podíl prodal v září 2004 za 4,1 miliardy korun Karbon Investu, za nímž stáli tři majoritní vlastníci firmy v čele s Viktorem Koláčkem. Ti pak celé OKD, kam kromě dolů patřilo i 44 tisíc bytů či železniční nákladní dopravce, o pár měsíců později prodali za 10 miliard korun společnosti spoluvlastněné miliardářem Zdeňkem Bakalou. Sdružení nájemníků tvrdí, že byl Bakala s Karbon Investem domluvený na "výhodné" koupi už před privatizací, obě strany to odmítají.

Ministerstvo financí stížnosti odmítá

Výsledkem vyšetřování policie je zatím pouze loňské obvinění znalce z Vox Consultu Rudolfa Douchy. Tehdejšímu Fondu národního majetku (FNM) připravil posudek, že hodnota celých OKD je jen 4,2 miliardy. Policie však dospěla k závěru, že správná cena tehdy byla 7,6 miliardy. Douchu pak obvinila z křivého svědectví a nepravdivého znaleckého posudku.

Posudek policie nyní sdružení použilo v nové stížnosti. Přikládá i ocenění firmy Ernst & Young z roku 2005, které ohodnotilo OKD dokonce na 52 miliard korun. Nedávno pak získali další "skvost" – ocenění znalecké firmy Novota, a to ke konci října 2004, tedy jen šest týdnů po podpisu smlouvy mezi FNM a Karbon Investem o prodeji akcií. Hodnota celých OKD je v něm vyčíslena na téměř 22,5 miliardy, tedy na trojnásobek ceny, jež za akcie dostal stát. Důvodem k tehdejšímu vzniku posudku byl výkup zbylých minoritních akcionářů.

Ministerstvo financí při projednávání první stížnosti v Bruselu jakoukoliv nevýhodnost prodeje svého podílu odmítlo. Jak bude postupovat nyní, zatím není jasné. "Vyžádali jsme si nové informace včetně znaleckých posudků. Veškeré podklady v tuto chvíli analyzujeme," uvedl mluvčí úřadu Ondřej Šrámek.