Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Privatizaci bytů v Třebíči provázejí protesty

  10:08aktualizováno  10:08
Bez protestů veřejnosti se v Havlíčkově Brodě a v Třebíči neobešel prodej městských bytů. Je to velice citlivé téma, které dráždí nervy nájemníků. Zejména v Třebíči je situace nesmírně napjatá. Odpor lidí dokonce zastupitele před necelými dvěmi týdny donutil k pozastavení privatizace.
nemovitost, bydlení, byt

nemovitost, bydlení, byt | foto: Profimedia.cz

Nájemníkům se nelíbily podmínky prodeje a dali to radním náležitě najevo. "Stoprocentně se nová pravidla letos schválit nestihnou," vyjádřil se místostarosta Stanislav Mastný. O nových termínech odmítl spekulovat.

Nájemníkům v Třebíči se nelíbil především způsob prodeje bytů. Radnice je nabízela pouze právnickým osobám, které by zakoupily celý dům. Nájemníci ale žádali odkoupení bytů do osobního vlastnictví.

Ostrý nesouhlas k zásadám, jež schválilo zastupitelstvo, vyjádřili téměř všichni nájemníci z 549 městských bytů. "Do osobního vlastnictví si chce byt zakoupit 507 nájemníků. Někteří jsou ochotni ke směně, jen o 18 bytů zatím nemají nájemníci zájem," uvedla zástupkyně nájemníků Jitka Švaříčková.

Lidé by chtěli byty za desítky tisíc
Třebíčským se kromě zásad nelíbí ani ceny bytů. Dvoupokojový byt město nabízelo za více než dvě stě tisíc korun, největší pak i o více než sto tisíc dráž. Obyvatelé touží po cenách z první privatizační vlny v polovině 90. let. Tehdy stál byt několik desítek tisíc korun.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

Obdobné důvody si ke své nespokojenosti našli i nájemníci v Havlíčkově Brodě. Město zde chce prodat 478 bytů za průměrnou cenu 4 500 korun za metr čtvereční. Za průměrný byt 3+1 tak nájemník zaplatí zhruba 300 tisíc korun. Přibližně před deseti lety v první privatizační vlně ale nájemníci za byt nedali ani sto tisíc korun.

Havlíčkobrodská radnice považuje prodej bytů za citlivou záležitost. Proto postupuje obezřetně, se samotným prodejem jí pomáhá realitní kancelář Sever. Pro nájemníky v září zřídilo informační linku, realitní kancelář si pro nájemníky vyhradila i otevírací hodiny.

Všichni obyvatelé prodávaných domů navíc získali od města brožury a informační materiály, které popisují veškeré možnosti při koupi bytu.

Podnikatelé domy nechtějí
Podmínky prodeje bytů odsouhlasili zastupitelé už v červenci. V současné době běží lhůta na podávání nabídek pro koupi celých domů právnickými osobami. "Zatím se neobjevil ani jeden zájemce," uvedl havlíčkobrodský místostarosta Tomáš Hermann.

S prodejem jednotlivých bytů město počítá zhruba ve druhém čtvrtletí příštího roku.

Naopak bez komplikací probíhá privatizace městských bytů ve Žďáru nad Sázavou. Vedení žďárské radnice by si jako velký vzor mohli vzít jejich kolegové z Třebíče. Podmínky prodeje tam zastupitelé stanovili zcela stejně jako v Třebíči, tedy formou prodeje celých domů právnickými osobami.

Ve Žďáru systém funguje
"Nejsou s tím žádné problémy. Lidé jsou na tuto formu zvyklí. Stejným způsobem jsme postupovali už v první i ve druhé vlně privatizace," nechala se slyšet vedoucí hospodářského odboru městského úřadu Jana Vykoukalová. Město už nyní čeká pouze na dokončení převodů peněz na svůj účet.

Takovým způsobem se ve Žďáru podaří prodat přibližně 1 300 bytů. V průměru za jeden kupující zaplatí kolem dvou set tisíc korun, čtvrtinu tržní ceny. Byty, o něž nebude zájem si město ponechá a bude je spravovat i nadále.

Stejně jaké ve Žďáru zaplatí čtvrtinu tržní ceny za byt i ve Světlé nad Sázavou. Podle starosty Josefa Böhma město nemohlo žádat víc, neboť většina z 84 bytů potřebuje investice do oprav. Lidé ve Světlé si ovšem koupí byt do osobního vlastnictví.

Autoři: ,


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Prověřte, jak získal majetek! Na finanční správu přišlo 1 173 podnětů

Ilustrační snímek

Už třetím rokem Češi hlásí příjmy, které se nemusejí psát do daňových přiznání. Pokud to neudělají, riskují do budoucna...

Další z rubriky

Mobilní telefony se zakusují do online nakupování. Oblíbili si je mladí

Ze 129 největších maloobchodních prodejců jich má web přizpůsobený pro mobil 81...

Prostřednictvím mobilního telefonu nakupuje online 21 procent Čechů, o deset procentních bodů více než před dvěma lety....

Na točené zašlo méně lidí než loni. Pivo má zachránit svatý Václav

Nejtypičtější způsob čepování piva je „na hladinku“, kdy krémová pěna sahá...

Obliba baleného piva nadále stoupá, točené si naopak dopřeje stále méně lidí. Do hospod má zákazníky přilákat již šestý...

Podnikatelé roku se hledají i v regionech. Kde se zrodí vítěz?

V regionálním kole prestižní soutěže EY Podnikatel roku 2017 zvítězil Lubomír...

Nominace do devatenáctého ročníku soutěže EY Podnikatel roku odstartovaly i v jednotlivých krajích. Z regionálních...

Najdete na iDNES.cz