Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Privatizaci bytů v Třebíči provázejí protesty

  10:08aktualizováno  10:08
Bez protestů veřejnosti se v Havlíčkově Brodě a v Třebíči neobešel prodej městských bytů. Je to velice citlivé téma, které dráždí nervy nájemníků. Zejména v Třebíči je situace nesmírně napjatá. Odpor lidí dokonce zastupitele před necelými dvěmi týdny donutil k pozastavení privatizace.
nemovitost, bydlení, byt

nemovitost, bydlení, byt | foto: Profimedia.cz

Nájemníkům se nelíbily podmínky prodeje a dali to radním náležitě najevo. "Stoprocentně se nová pravidla letos schválit nestihnou," vyjádřil se místostarosta Stanislav Mastný. O nových termínech odmítl spekulovat.

Nájemníkům v Třebíči se nelíbil především způsob prodeje bytů. Radnice je nabízela pouze právnickým osobám, které by zakoupily celý dům. Nájemníci ale žádali odkoupení bytů do osobního vlastnictví.

Ostrý nesouhlas k zásadám, jež schválilo zastupitelstvo, vyjádřili téměř všichni nájemníci z 549 městských bytů. "Do osobního vlastnictví si chce byt zakoupit 507 nájemníků. Někteří jsou ochotni ke směně, jen o 18 bytů zatím nemají nájemníci zájem," uvedla zástupkyně nájemníků Jitka Švaříčková.

Lidé by chtěli byty za desítky tisíc
Třebíčským se kromě zásad nelíbí ani ceny bytů. Dvoupokojový byt město nabízelo za více než dvě stě tisíc korun, největší pak i o více než sto tisíc dráž. Obyvatelé touží po cenách z první privatizační vlny v polovině 90. let. Tehdy stál byt několik desítek tisíc korun.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

Obdobné důvody si ke své nespokojenosti našli i nájemníci v Havlíčkově Brodě. Město zde chce prodat 478 bytů za průměrnou cenu 4 500 korun za metr čtvereční. Za průměrný byt 3+1 tak nájemník zaplatí zhruba 300 tisíc korun. Přibližně před deseti lety v první privatizační vlně ale nájemníci za byt nedali ani sto tisíc korun.

Havlíčkobrodská radnice považuje prodej bytů za citlivou záležitost. Proto postupuje obezřetně, se samotným prodejem jí pomáhá realitní kancelář Sever. Pro nájemníky v září zřídilo informační linku, realitní kancelář si pro nájemníky vyhradila i otevírací hodiny.

Všichni obyvatelé prodávaných domů navíc získali od města brožury a informační materiály, které popisují veškeré možnosti při koupi bytu.

Podnikatelé domy nechtějí
Podmínky prodeje bytů odsouhlasili zastupitelé už v červenci. V současné době běží lhůta na podávání nabídek pro koupi celých domů právnickými osobami. "Zatím se neobjevil ani jeden zájemce," uvedl havlíčkobrodský místostarosta Tomáš Hermann.

S prodejem jednotlivých bytů město počítá zhruba ve druhém čtvrtletí příštího roku.

Naopak bez komplikací probíhá privatizace městských bytů ve Žďáru nad Sázavou. Vedení žďárské radnice by si jako velký vzor mohli vzít jejich kolegové z Třebíče. Podmínky prodeje tam zastupitelé stanovili zcela stejně jako v Třebíči, tedy formou prodeje celých domů právnickými osobami.

Ve Žďáru systém funguje
"Nejsou s tím žádné problémy. Lidé jsou na tuto formu zvyklí. Stejným způsobem jsme postupovali už v první i ve druhé vlně privatizace," nechala se slyšet vedoucí hospodářského odboru městského úřadu Jana Vykoukalová. Město už nyní čeká pouze na dokončení převodů peněz na svůj účet.

Takovým způsobem se ve Žďáru podaří prodat přibližně 1 300 bytů. V průměru za jeden kupující zaplatí kolem dvou set tisíc korun, čtvrtinu tržní ceny. Byty, o něž nebude zájem si město ponechá a bude je spravovat i nadále.

Stejně jaké ve Žďáru zaplatí čtvrtinu tržní ceny za byt i ve Světlé nad Sázavou. Podle starosty Josefa Böhma město nemohlo žádat víc, neboť většina z 84 bytů potřebuje investice do oprav. Lidé ve Světlé si ovšem koupí byt do osobního vlastnictví.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

ČEZ pokračuje ve větrné expanzi, ve Francii postaví své první elektrárny

Větrný park ČEZ v německém Cheinitz-Zethlingenu

Snaha polostátního gigantu ČEZ přebarvit se alespoň zčásti nazeleno pokračuje. Na konci roku by měla firma zahájit...

Najdete na iDNES.cz