Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Privatizaci v Českém Těšíně řeší policie i kraj

  9:43aktualizováno  9:43
Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality, který obvinil z podplácení starostu Českého Těšína Jindřicha Sznapku, řeší i další podezřelé události, které se odehrály v tomto městě. V souvislosti s privatizací na ně vytrvale upozorňují oponenti současného vedení Českého Těšína.
nemovitost, bydlení, byt

nemovitost, bydlení, byt | foto: Profimedia.cz

Karvinská policie mimo jiné předala finanční policii oznámení Petra Šulíka ze sdružení Těšínské zrcadlo na Sznapku a člena přípravného výboru pro referendum Romana Bekuse. "Máme podezření, že starosta dal Bekusovi úplatek formou přidělení nebytového prostoru jeho manželce," uvedl Šulík.

Útvar pro odhalování korupce řadu měsíců šetří i případ bývalého místostarosty Českého Těšína Mariana Kuśe z ČSSD, který se prokazoval negativním lustračním osvědčením, i když mu ministerstvo vnitra vydalo dokument pozitivní.

Členové Těšínského zrcadla, kteří naznačují, že Kuś se Szapkou ovládají půlku města, získali už dříve z archivu ministerstva vnitra jeho spis a zveřejnili, že sám nabídl StB své služby a pod jménem Kuzmo získával informace z prostředí katolické církve.

Kuś spolupráci s StB přesto popřel. Postupně se ale vzdal křesla místostarosty a pod nátlakem vedení ČSSD odstoupil i z funkcí v ústředním a krajském výboru strany. Zůstává v krajském zastupitelstvu a v zastupitelstvu Českého Těšína.

Bývalý místostarosta nejspíš bude potřetí stíhán
Už dvakrát policie Kuśe kvůli lustračnímu osvědčení obvinila, ale vždy obvinění stáhla. Teď mu hrozí stíhání potřetí, a to za poškozování práv ministerstva vnitra. Státní zástupce naznačil, že tím, že se prezentoval negativním osvědčením, mohl snížit důvěryhodnost ministerstva. "Do konce roku rozhodneme, zda bude znovu obviněn. Policie teď provádí potřebné úkony. Záleží na tom, kdy budou osoby, kterých se týkají, k dispozici," uvedl ostravský státní zástupce Jaroslav Jurka.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

Trestní oznámení na Sznapku a další členy vedení města opakovaně podává také Jan Weber z ODS. Bývalý starosta, opoziční zastupitel za Nezávislé Zdeněk Budínský také napadl stížností u krajského úřadu platnost říjnového zastupitelstva, na kterém zastupitelé podruhé rozdělili městské domy s nebytovými prostory. Stížnost má formu petice, kterou podepsalo skoro šedesát lidí.

"Stěžovatelům jsme již odeslali odpověď, že na schválení záměru prodeje nemovitostí v Českém Těšíně neshledal krajský úřad žádné závady," informovala mluvčí krajského úřadu Šárka Swiderová. Dodala však, že stěžovatelé dodatečně své připomínky rozšířili také o vlastní prodej. "K tomu ještě nemáme podklady. Jakmile je dostaneme, budeme to neodkladně řešit," uvedla.
Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Omezení hypoték Čechy neomezuje. Lidé si půjčují jinde

(Ilustrační snímek)

Česká národní banka před rokem omezila poskytování hypoték, a klienti komerčních bank tak bez větších problémů dosáhnou...

Finanční poradci dostali od ČNB opět přes prsty za nekalé obchodní praktiky

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Centrální banka opět rozdává pokuty finančním poradcům. Společnost Kapitol patřící Kooperativě a pojišťovací skupině...

V oběhu je nová známka se Zemanem, od předchozí se liší jen barvami

Nová známka s prezidentem Milošem Zemanem (2018)

Česká pošta uvádí do oběhu novou známku s vyobrazením prezidenta Miloše Zemana. Cenina je vyrobená podle stejné rytiny...

Najdete na iDNES.cz