Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Privatizaci v Českém Těšíně řeší policie i kraj

  9:43aktualizováno  9:43
Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality, který obvinil z podplácení starostu Českého Těšína Jindřicha Sznapku, řeší i další podezřelé události, které se odehrály v tomto městě. V souvislosti s privatizací na ně vytrvale upozorňují oponenti současného vedení Českého Těšína.
nemovitost, bydlení, byt

nemovitost, bydlení, byt | foto: Profimedia.cz

Karvinská policie mimo jiné předala finanční policii oznámení Petra Šulíka ze sdružení Těšínské zrcadlo na Sznapku a člena přípravného výboru pro referendum Romana Bekuse. "Máme podezření, že starosta dal Bekusovi úplatek formou přidělení nebytového prostoru jeho manželce," uvedl Šulík.

Útvar pro odhalování korupce řadu měsíců šetří i případ bývalého místostarosty Českého Těšína Mariana Kuśe z ČSSD, který se prokazoval negativním lustračním osvědčením, i když mu ministerstvo vnitra vydalo dokument pozitivní.

Členové Těšínského zrcadla, kteří naznačují, že Kuś se Szapkou ovládají půlku města, získali už dříve z archivu ministerstva vnitra jeho spis a zveřejnili, že sám nabídl StB své služby a pod jménem Kuzmo získával informace z prostředí katolické církve.

Kuś spolupráci s StB přesto popřel. Postupně se ale vzdal křesla místostarosty a pod nátlakem vedení ČSSD odstoupil i z funkcí v ústředním a krajském výboru strany. Zůstává v krajském zastupitelstvu a v zastupitelstvu Českého Těšína.

Bývalý místostarosta nejspíš bude potřetí stíhán
Už dvakrát policie Kuśe kvůli lustračnímu osvědčení obvinila, ale vždy obvinění stáhla. Teď mu hrozí stíhání potřetí, a to za poškozování práv ministerstva vnitra. Státní zástupce naznačil, že tím, že se prezentoval negativním osvědčením, mohl snížit důvěryhodnost ministerstva. "Do konce roku rozhodneme, zda bude znovu obviněn. Policie teď provádí potřebné úkony. Záleží na tom, kdy budou osoby, kterých se týkají, k dispozici," uvedl ostravský státní zástupce Jaroslav Jurka.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

Trestní oznámení na Sznapku a další členy vedení města opakovaně podává také Jan Weber z ODS. Bývalý starosta, opoziční zastupitel za Nezávislé Zdeněk Budínský také napadl stížností u krajského úřadu platnost říjnového zastupitelstva, na kterém zastupitelé podruhé rozdělili městské domy s nebytovými prostory. Stížnost má formu petice, kterou podepsalo skoro šedesát lidí.

"Stěžovatelům jsme již odeslali odpověď, že na schválení záměru prodeje nemovitostí v Českém Těšíně neshledal krajský úřad žádné závady," informovala mluvčí krajského úřadu Šárka Swiderová. Dodala však, že stěžovatelé dodatečně své připomínky rozšířili také o vlastní prodej. "K tomu ještě nemáme podklady. Jakmile je dostaneme, budeme to neodkladně řešit," uvedla.Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Řidič autobusu jako akční hrdina, dopravní podniky lákají nové zaměstnance

Ilustrační snímek

Dopravní podniky osmi českých měst spustily tento týden reklamní kampaň, kterou lákají nové zaměstnance na místa...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....

Najdete na iDNES.cz