Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Adamec, MAFRA

Pro třetinu českých manažerů je uplácení přijatelné

  • 23
V Česku se poctivost nemusí vyplatit. Korupce je ve zdejší podnikatelské sféře rozšířeným jevem. S tím souhlasí 80 procent zaměstnanců velkých tuzemských firem. Necelá polovina z nich pak potvrzuje, že podniky běžně získávají zakázky díky úplatkům.

Vyplývá to z průzkumu společnosti Ernst & Young o podvodech a korupci mezi řadovými a vrcholovými pracovníky českých i evropských podniků s více než 500 zaměstnanci.

V Česku je situace natolik vážná, že 83 procent dotázaných Čechů volá po zpřísnění dohledu státních a regulačních orgánů. Jen 6 procent z nich však věří, že úřady chtějí korupční jednání stíhat a jsou v tom úspěšné.

O schopnosti a ochotě státu řešit a potírat korupci pochybuje přes 80 procent českých pracovníků. Orgány podle nich nestíhají i proto, že nemají potřebné legislativní kompetence.

Podle třetiny českých vrcholových manažerů je získání nebo udržení zakázky díky úplatku legitimním krokem k ekonomickému růstu společnosti. Necelá polovina z nich by neváhala ze stejného důvodu vynaložit nestandardní náklady například na víkendový pobyt pro obchodní partnery.

"Výsledek je smutným vysvědčením o stavu hospodářské soutěže v České republice," uvedl senior manažer oddělení investigativních služeb a řešení sporů Ernst & Young Tomáš Kafka.

V ochotě kvůli zakázce nabídnout úplatek nebo poskytnout osobní dar se Česká republika zařadila do "elitní" skupiny zemí po bok Ruska, Řecka, Turecka nebo Rumunska. Průzkum ukázal, že nejméně se naopak uplácí v Norsku nebo ve Francii.

"Výsledky našeho průzkumu by měly být varováním pro ředitele všech evropských společností,“ sdělila Magdalena Souček, vedoucí partnerka Ernst & Young.