Pro tři miliony Čechů podraží voda

  • 34
Až o několik set korun více zaplatí domácnosti v některých částech země za roční účet za vodu. Zdražení přijde v lednu a zatím se týká asi tří milionů lidí. Vyšší ceny už ohlásili dodavatelé vody v Praze, Brně, Plzni a ve většině okresů severní Moravy.

Vodárenské firmy vysvětlují, že ceny jdou nahoru kvůli tomu, že se jim zvyšují provozní náklady. Dalším důvodem je podle nich to, že musí investovat stamiliony do rekonstrukce vodovodních potrubí a kanalizací.

"Představenstvo rozhodlo, že cena bude 35,93 korun za metr kubický vody. To je nárůst o pět procent oproti letošku," řekla mluvčí Severomoravských vodovodů a kanalizací Eva Špirochová.

Ještě větší - sedmiprocentní zdražení čeká Pražany, a to přes slib francouzského vlastníka Pražských vodovodů a kanalizací, že cena vody poroste jen tempem inflace, jak uvedl při koupi firmy před třemi lety. Inflace letos nedosáhla ani procenta.

Milionům lidí ve velkých městech zdražuje voda
Tři miliony Čechů začnou od ledna příštího roku platit vyšší účty za vodu. Z vodárenských společností, které vodou zásobují velká česká města, postupně přicházejí zprávy, že zvýší ceny.

K nejrychlejšímu růstu cen se odhodlali plzeňští radní. Za kubík vody, kterou jim dodají tamní vodárny patřící městu, obyvatelé a firmy západočeské metropole zaplatí o pět korun víc než nyní.

To pro čtyřčlennou rodinu znamená výdaje o zhruba šedesát korun měsíčně navíc. Město vysvětluje zdražení vody pragmaticky. Potřebuje dodatečné peníze do městské pokladny. Na druhé straně Plzeňané platili dosud jednu z nejnižších cen vody v zemi.

Voda však zdražuje i ve městech, jejichž obyvatelé už platí cenu blížící se 40 korunám za kubík nebo i vyšší, například v hlavním městě Praze či v Brně. Pražané mohou být více než sedmiprocentním zdražením příští rok překvapeni.

Když před třemi lety stát privatizoval Pražské vodovody a kanalizace, radní obavy lidí z příliš rychlého zdražování vody odráželi tím, že se francouzský vodárenský gigant Vivendi (dnes Veolia) zavazuje nezvedat ceny více než o inflaci. Ta je letos naprosto zanedbatelná, nedosahuje ani jednoho procenta.

Dnes však radní na slibu investora netrvají. "Nedostala ho Praha, ale stát. Je nereálný, nemohli bychom opravovat sítě a kanalizaci. A mimochodem, od státu jsme nedostali nic z těch šesti miliard, které za privatizaci dostal, a opravy musíme platit," říká náměstek primátora Jan Paroubek.

Platby za vodu přitom neinkasuje město, ale firma PVK. Ta naopak Praze platí ročně 1,4 miliardy korun za to, že používá potrubí, jež zůstalo v majetku města. Veolia nyní tvrdí, že slíbila zbrzdit zdražování vody až za pět let.

"Nemohli jsme navíc očekávat, jaké výlohy budeme mít kvůli povodním. Většina financí z tohoto navýšení půjde městu a ne nám," tvrdí mluvčí Veolie Eva Kučerová.

I v Brně vysvětlují šéfové vodárenské firmy zdražení vody tím, že potřebují peníze na opravu infrastruktury. Ceny vody jsou sice státem sledované, ale úředníci je nestanovují. Smějí jen zkoumat, zda si vodárenské firmy do kalkulace zahrnují jen náklady, které jim dovoluje zákon.

"Sledujeme, zda růst cen vody je pro lidi únosný, a můžeme se firem ptát, jak k nim došly," říká ředitel odboru cenové politiky ministerstva financí Pavel Maštálka. Letos v srpnu například jeho odbor potrestal Severočeské vodárny a kanalizace pokutou 22 milionů za to, že si do nákladů účtovaly, co nesměly.