Pro začínající podnikatele mají úřady práce peněz dost

Existují bílá místa na trhu? V čem se vyplatí podnikat? Cestovní ruch, řemesla, možná hlídání dětí či péče o staré lidi, drobné služby. Nedá se to přesně určit. Všechno snad už existuje. Tak odpovídali na otázky zástupci živnostenských a pracovních úřadů. "Jde spíš o to, aby podnikatel přišel se službou či výrobkem, který už nabízí konkurence, ale v nové a lepší podobě," míní Ivana Makuščinová z mosteckého úřadu práce.

Jaroslav Rejček, který pomáhá hledat nezaměstnaným uplatnění v Ústí nad Labem, doplňuje, že záleží hlavně na šikovnosti a schopnostech budoucího podnikatele.

Takoví mají podle něho šanci uspět, bez ohledu na to, že založit firmu a začít s podnikáním je složitější než na počátku devadesátých let.

Základní informace o tom, jak začít podnikat - tedy mimo jiné který živnostenský list je potřeba, kde se má nový začínající podnikatel registrovat a jaké dávky platit - podají na živnostenském úřadě.

Pro nezaměstnané evidované na úřadu práce se dokonce pořádají speciální školení, kde se dozvědí například i něco o fungování trhu a o marketingu. Zároveň tu mohou požádat o dotaci či výhodnou půjčku až do výše osmdesáti tisíc korun na vybavení své živnosti.

Další informace naleznete v úterní příloze MF DNES Peníze