Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pro zdravotně a tělesně postižené

aktualizováno 
Podle zákona jsou zdravotně a tělesně postižení rozděleni do tří kategorií a v závislosti na stupni postižení jim mohou být poskytovány výhody od okresních a obecních úřadů.
Podle zákona jsou zdravotně a tělesně postižení rozděleni do tří kategorií a v závislosti na stupni postižení jim mohou být poskytovány výhody od okresních a obecních úřadů. Postižení dostávají od okresních úřadů průkazy - TP, ZTP nebo ZTP/P - s vyznačením, jaký stupeň výhod mohou čerpat. Největší výhody plynou postiženým občanům III. stupně. "Některé dávky jsou však dnes již vlastně mrtvé", například příspěvek na topení naftou. Kdo dnes používá k topení naftu," říká Ladislav Kotalík, vedoucí sociálního odboru na Městském úřadu v Milevsku. Kromě příspěvků mohou těžce zdravotně postižení občané požadovat podle zákona i takzvané mimořádné výhody. Ty se vztahují pro postižení II. a III. stupně například na bezplatnou dopravu v MHD, 75procentní slevu při cestování vlakem a 62procentní v autobusech. Kromě toho mají držitelé průkazů ZTP a ZTP/P ze zákona poloviční vstupné na kulturní a sportovní akce. Žádost se podává u příslušného okresního úřadu, který také vydává průkazy.

Úprava bytu

Kdo potřebuje upravit byt na bezbariérový, může po schválení žádosti okresním úřadem dostat až 50 tisíc korun na stavební práce, maximálně však 70 procent doložených nákladů. Úřad může poskytnout až padesátiprocentní zálohu z celkem poukázané sumy. Výše příspěvku však záleží na příjmech a majetkových poměrech žadatele. Zákon umožňuje poskytnout i jednorázovou dotaci 100 tisíc korun na stavbu výtahu. Stejně tak lze obdržet dotaci od obecního úřadu na užívání bezbariérového bytu nebo garáže.

Doprava

Pro těžce zdravotně postižené osoby je důležitá soběstačnost při dopravě. Okresní úřady mohou poskytovat příspěvek na zakoupení, celkovou opravu a zvláštní úpravu motorového vozidla. Na nákup automobilu lze dostat dotaci maximálně 100 tisíc korun, na opravu je to částka 60 tisíc korun. Úprava auta například na ruční řízení pro vozíčkáře je hrazena v plné výši. Finanční podpora se týká také provozu motorových vozidel. Zdravotně postižení III. stupně mohou obdržet maximálně 9124 korun za pololetí na provoz automobilu a povinné ručení. Pro lidi s průkazem II. stupně činí je pololetní příspěvek 5624 korun. Na obecním úřadu mohou žádat také o příspěvek na individuální dopravu do tří tisíc korun na pololetí.

Rekreace a lázeňská péče

Na obecním úřadu lze žádat i vyplacení příspěvku na rekreaci a lázeňskou péči. Jeho čerpání je však vázáno na velikost důchodu. Protože jsou limity příjmu stanoveny na nízké úrovni - 2720 korun pro jednotlivce a 4880 korun pro manželskou dvojici - málokdo peníze získá. Jestliže činí důchod čtyři tisíce korun, respektive manželů šest tisíc korun, lze poskytnout příspěvek maximálně do výše 60 procent ceny poukazu. "Stanovení takových dávek je dáno vyhláškou z roku 1991, takže mnohé z nich už naprosto pozbyly účinnost. Kromě toho není v zákoně uvedena žádná forma valorizace dávek," uvedl ředitel legislativního odboru Národní rady zdravotně postižených České republiky Jan Hutař.

Telefony

Těžce zdravotně postiženým občanům, kterým byly přiznány výhody III. stupně, je po schválení žádosti taktéž zajištěna finanční pomoc na zřízení a změnu připojení telefonu. Celková suma může dosáhnout až tisíc korun a o jejím čerpání rozhoduje příslušný obecní úřad, který ji také vyplácí. Ten může také přidělit příspěvek na provoz telefonní stanice. Tato dávka se týká zaplacení paušálního poplatku za užívání telefonního přístroje, který si účtuje Český Telecom. Měsíčně jde o 175 či 225 korun, u podvojné linky 100 korun. Na hovorné se tato dávka nevztahuje, to si hradí každý účastník sám.

Příspěvky uvedené ve vyhlášce však nemusí získat každý. Záleží na konkrétním posouzení úřadu, ale i na finančních možnostech dané obce či okresu. Člověk, který o ně žádá, musí někdy počítat s větší administrativou a také tím, že mu peníze obvykle nepokryjí všechny výlohy, které musí platit.

Příspěvky na

* pořízení, opravu nebo úpravu motorového vozidla až 100 tisíc
* provoz auta plus povinné ručení - maximálně 9124 korun za kalendářní pololetí
* bezúročná půjčka až 40 tisíc korun
* zdravotní pomůcky
* zřízení telefonu až 1000 korun a paušální poplatky
* zřízení výtahu až 100 tisíc korun
* stavební úpravy bytu až 50 tisíc korun, maximálně 70 procent nákladů
* užívání bezbariérového bytu 400 korun a garáže 200 korun měsíčně
* topnou naftu až 3000 korun ročně a topných těles až 2500 korun

Zdroj: Národní rada zdravotně postižených ČR

Příspěvky od okresních úřadů

* na opatření zvláštních pomůcek
* úpravu bytu
* užívání bezbariérového bytu nebo garáže
* zakoupení, celkovou opravu a zvláštní úpravu motorového vozidla
* provoz motorového vozidla a úhradu pojistného
* bezúročné půjčky

Příspěvky od obecních úřadů

* na individuální dopravu
* jednorázové peněžité a věcné dávky
* na lázeňskou péči a rekreaci
* na topnou naftu a zakoupení topných těles
* na provoz telefonu
* na zvýšené životní náklady
* úplně nebo prakticky nevidomým občanům
* společné stravování

Zákonné dávky

* invalidní důchod
* sociální příspěvek na vyrovnání životního minima

Tip

Informace o možnostech finančních příspěvků:

Odbory sociálních věcí okresních úřadů, ústavy sociální péče
Infocentrum humanitární organizace Život
90 02/22 22 10 73, 02/ 22 22 17 73 (linka důvěry)


Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Podnikatel Jan Hradecký na snímku z roku 2013
Při rallye v Africe zemřel Jan Hradecký, zakladatel české firmy Botanicus

Podnikatel a mecenáš Jan Hradecký tragicky zemřel při rallye veteránů Classic Safari. Světu zanechal odkaz prostřednictvím své firmy na přírodní kosmetiku...  celý článek

Obchodní ředitel řetězce COOP Josef Plesník
Vzpomínky na JZD nám škodí, mladé družstva nelákají, říká šéf COOP

COOP letos slaví 170 let. Na velký večírek to však nevypadá. Obce nechávají obchody zavřít a mladí se do družstevničení nehrnou. Až 800 prodejen může být brzy...  celý článek

Nesprávné provedení okna, tvar ostění neumožňuje obtékání teplým vzduchem. Na
Kupujete nemovitost? Pozor na skryté vady, na reklamaci máte 5 let

Každý rok v Česku proběhne převod zhruba půl milionu bytů a rodinných domů. Technický stav nemovitosti se smluvně mezi kupujícím a prodávajícím přitom řeší jen...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.