Roman Jakubovič Popov tvrdí, že jeho banka ERB má u ČNB miliardu korun.

Roman Jakubovič Popov tvrdí, že jeho banka ERB má u ČNB miliardu korun. | foto: ČTK

Ruský bankéř si stěžuje na stát. ERB Bank jde však ke dnu léta

  • 22
Policie vyšetřuje dvě trestní oznámení na banku ERB ruského finančníka Popova. Šéfy podezírá z tunelu. Popov, většinový vlastník banky ERB, obviňuje české úřady, že na politický nátlak likvidují jeho finanční dům. Náhrady se klientům zkrachovalé banky začnou vyplácet z Garančního systému finančního trhu .

ČNB podala na Popovovu banku trestní oznámení už letos na jaře. Zpochybnila únorový obchod, při němž ERB nakoupila za 60 milionů eur cenné papíry rakouské firmy M&A InvestConsult. Podle informací MF DNES totiž bankovní dohled došel k závěru, že jediným účelem transakce bylo vyvést z ERB zhruba půldruhé miliardy korun.

„Peníze odešly, ale bance zůstaly naprosto bezcenné papíry M&A,“ tvrdí zdroj MF DNES informovaný o vyšetřování případu. Rakouská firma podle něj byla jen prostředníkem, půldruhá miliarda z ERB měla nejspíš skončit v Rusku.

Roman Popov, Rus blízký Gazpromu bojující s ČNB o svůj český byznys

V téže době zápasil Popov o zachování svého dalšího finančního domu v Rusku - První česko-ruské banky (PČRB). Té omezila v březnu činnost ruská centrální banka poté, co klesla kapitálová přiměřenost pod zákonné limity. Peníze z české ERB tak možná měly pomoci udržet nad vodou ruskou sestru.

Popov to však popírá. Tvrdí, že při investici do M&A InvestConsult šlo o standardní a bezpečnou operaci. „Přes M&A se měly nakupovat státní dluhopisy. Výhledová smlouva byla na dvacet let,“ řekl ruský bankéř MF DNES. Důvodem k obchodu podle něj byl přebytek volné likvidity v ERB. „Taky jsme ty peníze mohli vložit na jeden rok do rizikovějších obchodů, kde by byla vyšší procentní marže,“ krčí rameny.

Popov tvrdí, že ČNB proti obchodu zprvu nic nenamítala. „Pak ale z její strany začal tlak, že je obchod rizikový - přesto, že jsme v té době měli jenom na účtech u ČNB stamiliony korun,“ stěžuje si.

ČNB každopádně pojala podezření, že je ERB tunelována. Aby tomu zabránila, omezila bance činnost: zakázala jí vyplácet úvěry a přijímat vklady. „Jenomže vyvádění peněz z banky i pak pokračovalo, a to tempem kolem 50 milionů denně,“ tvrdí zdroj MF DNES. Proto podle něj tento týden Finančně analytický útvar MF účty ERB zablokoval. A kromě toho podal na banku druhé trestní oznámení kvůli podezření z tunelování.

Bance dluží i ruská sestra

Ochromená ERB počátkem týdne přestala vyplácet vklady, což zdůvodnila technickými potížemi. Den nato však ČNB oficiálně potvrdila její platební neschopnost.

ČNB už v létě rozjela s ERB řízení o odnětí bankovní licence. Banka se proti tomu sice odvolala, je však nejvýš pravděpodobné, že o licenci definitivně přijde už na příštím jednání bankovní rady.

Pokud se potvrdí, že při prošetřovaných finančních operacích se banka zbavovala peněz a pořizovala za ně bezcenná aktiva, půjde o podobný scénář, jakým byly v 90. letech vytunelovány třeba známé CS Fondy. I z nich odešly peníze do zahraničí, oplátkou fondy získaly bezcenné akcie.

Banka s ruským kapitálem ERB Bank se zaměřuje hlavně na financování českého exportu do Ruska, ale poskytuje i běžné bankovní služby. V ČR má pobočky v Praze (na snímku) a v Karlových Varech.

Popov tvrdí, že peníze se přinejmenším z obchodu s M&A do ERB vrátí. Jak řekl MF DNES, díky takzvané put opci zatím dostala ERB zpátky devět milionů eur, zbývajících 51 milionů má dostat v prosinci. O dobré perspektivě však banka nepřesvědčila ani svou auditorskou firmu Deloitte Audit, která jí odmítla posvětit loňskou účetní závěrku. Auditoři to zdůvodnili nejasnostmi ohledně budoucího vývoje.

Faktem je, že ERB hospodařila v posledních letech ztrátově, jen loni prodělala přes 100 milionů korun. A rostou její nesplácené pohledávky, kromě 51 milionů eur, jež má dostat z „put opce“ na cenné papíry M&A, ji tíží i pohledávka za sesterskou ruskou bankou PČRB.

Popov čelí propadu svého byznysu už dlouho, přinejmenším od předloňského propadu rublu a uvalení evropských protiruských sankcí. Sama ERB přiznává, že bez zvýšení kapitálu má malou šanci přežít. Jak píše ve veřejné pozvánce na poslední valnou hromadu, měl kapitál přinést nový, zatím neznámý investor. Teď je však jeho vstup nejistý.

Pád ERB bank odsaje desetinu Fondu pojištění

Pád nejmenší banky, ERB bank, systém pojištění vkladů nezruinuje. Aktuálně je v Garančním systému finančního trhu (GSFT), který vyplácí náhrady pojištěným klientům zkrachovalých finančních institucí, 34 miliard korun. Vklady občanů i firem jsou u něj pojištěny ze zákona.

Naposledy se vyplácely náhrady klientům zkrachovalé banky v roce 2003, tehdy šlo o Union banku a z fondu odteklo 12,37 miliardy korun. Tolik tehdy ve fondu ani nebylo, takže si na odškodnění musel vzít půjčku.

Dohromady se za zkrachovalé instituce vyplatilo jejich klientům 42 miliard korun. Nejvíc z fondu v jeho historii odsály banky v době bankovní krize na přelomu milénia. V posledních pěti letech krachovaly výhradně kampeličky, klientům celkem pěti záložen se vyplatilo 16,6 miliardy.

Teď k tomu přibude dalších 3,6 miliardy pro klienty ERB bank. Pro peníze si mohou začít chodit nejpozději od 20. října. Aktuálně probíhá minitendr, který rozhodne, jestli si peníze mají vyzvedávat na pobočkách České spořitelny, nebo Moneta Money Bank.

Garanční systém následně vymáhá peníze od likvidované instituce. Podařilo se zatím vymoci 11,1 miliardy. Banky, kampeličky a stavební spořitelny odvádějí příspěvky do systému podle toho, kolik mají vkladů podléhajících pojištění. Pojišťuje se jen částka do 100 000 eur (2,7 milionu korun). Až do loňska přispívaly banky 0,04 procenta z objemu těchto vkladů, kampeličky dvakrát tolik a stavební spořitelny polovinu. Od Nového roku se pojistné počítá jinak - podle rizikovosti finančního ústavu. Tu podle vzorce vypočítá ČNB, ale informace je neveřejná. Garanční systém sestává z Fondu pojištění vkladů a nově také z Fondu pro řešení krize.

Křišťálová Lupa 2016
, ,