Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Problémy s vodou vyřeší vhodný filtr

  11:00aktualizováno  11:00
Kdo se nespokojí s jakostí nebo chutí vody dodávané vodovodními společnostmi nebo nečerpá dobrou vodu z vlastní studně, má dvě možnosti: buď kupovat vodu balenou, nebo si pořídit vodní filtr.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.czProfimedia.cz

Na pití je lepší voda tvrdá, pro mytí a praní zase měkká. Tvrdá voda obsahuje hodně minerálů (vápníku a hořčíku), které jsou nezbytné pro zdraví. Některým lidem chutná, jiní dávají přednost vodě měkčí.

Tvrdá voda tvoří povlak na hladině kávy nebo čaje, zanechává bělavé stopy na hrncích. Také vysušuje pokožku a může způsobovat i zhoršení ekzémů. Nesvědčí ani potrubí, vodovodním bateriím a elektrickým přístrojům. Usazující se vodní kámen na topných tělesech praček, myček nebo bojlerů brání jejich správné činnosti.

Také praní a mytí v tvrdé vodě je obtížnější, protože prášek i mýdlo se spíš srážejí, než rozpouštějí, a je jich potřeba mnohem více. Měkká voda šetří pleť, peníze i elektrickou energii. Na praní se spotřebuje méně pracího prášku, ohřev vody je rychlejší. Tvrdou vodu můžeme změkčit pomocí filtru magneticky nebo chemicky.

Kvalitní přístroj pomůže
Na počátku 90. let minulého století bylo do České republiky dovezeno mnoho leckdy nekvalitních a zastaralých přístrojů na úpravu vody. "Ani prodávající nebyli odborně vzděláni, takže nedovedli dobře poradit. U veřejnosti to vyvolalo vlnu zklamání a pokles prodeje. Toto období přežilo několik firem, které se svým seriózním přístupem a prodejem kvalitních přístrojů snaží obnovit důvěru zákazníků," říká František Kožíšek z Národního referenčního centra pro pitnou vodu.

Kvalita vody ve veřejných vodovodech se v posledních letech velmi zlepšila, přesto i hygienici uznávají, že vhodný typ vodního filtru se správnou obsluhou může být v řadě případů rozumným řešením některých místních problémů s kvalitou vody.

Superčistá voda: pro pití se nehodí
Před pěti lety se na českém trhu objevil nový druh vodních filtrů, které pracují na principu reverzní osmózy. Reverzní osmózu provádí jemný filtr, u kterého polopropustná membrána zadrží všechny molekuly větší, než je voda.

Rozpuštěné látky jsou vymývány z membrány a odváděny do odpadu. Takto upravená, naprosto čistá voda však není vhodná na pití, protože člověk ke svému zdravému vývoji určité množství minerálů potřebuje. Pití superčisté vody může vést až ke zvýšenému riziku onemocnění srdce a cév, proto je důležité minerály do vody zase nějak dodat.

Dělá se to dvěma způsoby. Aby ve vodě zůstalo potřebné množství minerálů, instalují firmy k přístroji takzvaný obtok (by-pass). Je to hadička, která přivádí původní, nefiltrovanou vodu a před výtokem ji smíchá s vodou filtrovanou. Procento vody, které se tak vlastně nefiltruje, by měl technik příslušné firmy každému zákazníkovi nastavit podle toho, kolik minerálů původní voda obsahuje. Nepatrné množství minerálů dodává vodě také takzvaná mineralizační patrona (většinou vápenec).

Podle vyhlášky o jakosti pitné vody je doporučený obsah vápníku ve vodě 40 až 80 miligramů na litr a hořčíku 20 až 30 miligramů na litr. Reverzní osmóza se vyplatí jen tomu, kdo má vodu velmi silně mineralizovanou (1000 miligramů na litr a více).

Může se stát, že se setkáte s firmou, která nabízí zdarma změření kvality vody přenosným měřičem vodivosti a pak vám bude chtít prodat filtr. Každá voda, která obsahuje minerály, je vodivá a míra vodivosti v žádném případě nevypovídá o velikosti znečištění vody těžkými kovy, pesticidy a podobně.

Rozbor vody může provádět pouze akreditovaná laboratoř. Základní rozbor stojí přibližně 1000 korun, za zjišťování dusičnanů zaplatíte necelou stokorunu.

Autoři: ,


Témata: Test iDNES.cz, studny

Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Další z rubriky

TEST DNES: V ledovém čaji většinou pijete hlavně přeslazenou vodu

Ilustrační snímek

Co byste čekali, že obsahuje ledový čaj s citronem? Aby osvěžil, měl by v něm být hlavně kvalitní čaj – ovšem žádný...

ANALÝZA: Státníci se políbili, obavy z obchodní války mezi USA a EU trvají

Americký prezident Donald Trump se setkal s předsedou Evropské komise Junckerem...

Ani středeční schůzka amerického prezidenta Donalda Trumpa se šéfem Evropské komise Jean-Claude Junckerem úplně...

Řetězce lákaly na slevy, zaplatí pokuty za 10 milionů korun

Supermarket Albert (ilustrační snímek)

Za účtování vyšších cen než deklarovaných během výprodejů uložila Česká obchodní inspekce obchodníkům ve 2. čtvrtletí...Najdete na iDNES.cz