Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Problémy s vodou vyřeší vhodný filtr

  11:00aktualizováno  11:00
Kdo se nespokojí s jakostí nebo chutí vody dodávané vodovodními společnostmi nebo nečerpá dobrou vodu z vlastní studně, má dvě možnosti: buď kupovat vodu balenou, nebo si pořídit vodní filtr.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.czProfimedia.cz

Na pití je lepší voda tvrdá, pro mytí a praní zase měkká. Tvrdá voda obsahuje hodně minerálů (vápníku a hořčíku), které jsou nezbytné pro zdraví. Některým lidem chutná, jiní dávají přednost vodě měkčí.

Tvrdá voda tvoří povlak na hladině kávy nebo čaje, zanechává bělavé stopy na hrncích. Také vysušuje pokožku a může způsobovat i zhoršení ekzémů. Nesvědčí ani potrubí, vodovodním bateriím a elektrickým přístrojům. Usazující se vodní kámen na topných tělesech praček, myček nebo bojlerů brání jejich správné činnosti.

Také praní a mytí v tvrdé vodě je obtížnější, protože prášek i mýdlo se spíš srážejí, než rozpouštějí, a je jich potřeba mnohem více. Měkká voda šetří pleť, peníze i elektrickou energii. Na praní se spotřebuje méně pracího prášku, ohřev vody je rychlejší. Tvrdou vodu můžeme změkčit pomocí filtru magneticky nebo chemicky.

Kvalitní přístroj pomůže
Na počátku 90. let minulého století bylo do České republiky dovezeno mnoho leckdy nekvalitních a zastaralých přístrojů na úpravu vody. "Ani prodávající nebyli odborně vzděláni, takže nedovedli dobře poradit. U veřejnosti to vyvolalo vlnu zklamání a pokles prodeje. Toto období přežilo několik firem, které se svým seriózním přístupem a prodejem kvalitních přístrojů snaží obnovit důvěru zákazníků," říká František Kožíšek z Národního referenčního centra pro pitnou vodu.

Kvalita vody ve veřejných vodovodech se v posledních letech velmi zlepšila, přesto i hygienici uznávají, že vhodný typ vodního filtru se správnou obsluhou může být v řadě případů rozumným řešením některých místních problémů s kvalitou vody.

Superčistá voda: pro pití se nehodí
Před pěti lety se na českém trhu objevil nový druh vodních filtrů, které pracují na principu reverzní osmózy. Reverzní osmózu provádí jemný filtr, u kterého polopropustná membrána zadrží všechny molekuly větší, než je voda.

Rozpuštěné látky jsou vymývány z membrány a odváděny do odpadu. Takto upravená, naprosto čistá voda však není vhodná na pití, protože člověk ke svému zdravému vývoji určité množství minerálů potřebuje. Pití superčisté vody může vést až ke zvýšenému riziku onemocnění srdce a cév, proto je důležité minerály do vody zase nějak dodat.

Dělá se to dvěma způsoby. Aby ve vodě zůstalo potřebné množství minerálů, instalují firmy k přístroji takzvaný obtok (by-pass). Je to hadička, která přivádí původní, nefiltrovanou vodu a před výtokem ji smíchá s vodou filtrovanou. Procento vody, které se tak vlastně nefiltruje, by měl technik příslušné firmy každému zákazníkovi nastavit podle toho, kolik minerálů původní voda obsahuje. Nepatrné množství minerálů dodává vodě také takzvaná mineralizační patrona (většinou vápenec).

Podle vyhlášky o jakosti pitné vody je doporučený obsah vápníku ve vodě 40 až 80 miligramů na litr a hořčíku 20 až 30 miligramů na litr. Reverzní osmóza se vyplatí jen tomu, kdo má vodu velmi silně mineralizovanou (1000 miligramů na litr a více).

Může se stát, že se setkáte s firmou, která nabízí zdarma změření kvality vody přenosným měřičem vodivosti a pak vám bude chtít prodat filtr. Každá voda, která obsahuje minerály, je vodivá a míra vodivosti v žádném případě nevypovídá o velikosti znečištění vody těžkými kovy, pesticidy a podobně.

Rozbor vody může provádět pouze akreditovaná laboratoř. Základní rozbor stojí přibližně 1000 korun, za zjišťování dusičnanů zaplatíte necelou stokorunu.

Autoři: ,


Témata: Test iDNES.cz, studny

Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Ročně Čechům propadne 150 milionů ve stravenkách. Získají je stravenkové firmy

Ilustrační snímek

Stravenkové firmy dokážou až třetinu svého zisku vygenerovat na propadlých stravenkách. Konkurenční stravenka, se...

Jedinečná nabídka. Penny Market nabízel v akci falšované masové konzervy

Penny Market nabízel falšované masné konzervy.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce narazila v Penny Marketu na mimořádně rozsáhlé falšování. Řetězec nabízel v...

Téměř stejné, obchody prodávají velikonoční figurky i z falešné čokolády

Velikonoční figurky

Vajíčka nebo zajíčci z kakaové hmoty jsou často k nerozeznání od figurek z pravé čokolády. Vždy se proto vyplatí...

Najdete na iDNES.cz