Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Nový systém na zakázky může mít až roční zpoždění, připouští ministerstvo

  • 10
Veřejní zadavatelé zůstávají dál v nejistotě, zda od 1. července budou muset vyhlašovat soutěže přes Národní elektronický nástroj (NEN), nebo stejně jako dosud. Čím dál pravděpodobnější je však varianta, že ministerstvo pro místní rozvoj posune ostrý start celého systému až o rok.

Na odborné konferenci k NEN pořádané společností Otidea to řekl Jiří Vondráček, vedoucí oddělení správy národního elektronického nástroje a elektronických tržišť ministerstva pro místní rozvoj.

Podle Vondráčka je pravděpodobné, že projde varianta s až ročním odkladem. Ve hře jsou ještě dvě další možnosti: ostrý start letos v červenci nebo až v lednu příštího roku. Rozhodnutí ale záleží na vládě, která dosud tento materiál nemá na programu. Hrozí tak, že finální verdikt se dozvědí až na dva týdny. Podle Vondráčka se ale o startu ví dlouho a všichni se mohli připravit.

Zadavatelé si ovšem stěžují na nečinnost ministerských úředníků v případě žádostí o školení, údajně nereagují na e-maily i déle než měsíc.

Stát platí velké peníze za systém na zakázky. Jenže zájem o něj není

NEN platí už od dubna povinně pro organizační složky státu a centrální zadavatele, kteří musí nabídky přijímat pouze elektronicky. Od července mají používat NEN i pro zakázky malého rozsahu. Úředníci a odborníci ale upozorňují, že nový systém je příliš pomalý, složitý a stát nestihl vyřešit mnoho jeho nedostatků.

„Celkově NEN vnímám jako pozitivní a nezbytný krok. Zásadním problémem je však jeho aktuální nepřipravenost. Je velice pomalý, jednotlivé úkony se načítají dlouho, zadání zakázky někdy trvá až několik hodin. A to už nyní, kdy v něm pracuje minimum uživatelů. Bojím se, co se stane, až ho začnou využívat další stovky či tisíce z nich. Systém funguje jen v češtině a vůbec není připraven pro podávání nabídek od zahraničních dodavatelů,“ upozorňuje Kateřina Koláčková, ředitelka společnosti Otidea. Systém navíc funguje pouze v prohlížeči Internet Explorer.

„Národní elektronický nástroj by měl 1. července nahradit stávající profily na elektronických tržištích. Do poslední chvíle ale není jisté, zda NEN skutečně bude povinný a neví se, v jakém rozsahu,“ dodala Koláčková.

K poslednímu červnu zároveň skončí bezplatný provoz soukromých elektronických tržišť. Jejich provozovatelé již oznámili, že zavedou poplatek za užívání tržiště ve výši jednoho procenta z celkové ceny vítězné nabídky, který zaplatí vítěz soutěže.