Miroslav Kalousek ve volebním štábu TOP 09. (16. října 2010)

Miroslav Kalousek | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

Proč bude u mléka nižší daň než u jogurtů? Tomu nerozumím, řekl Kalousek

  • 1200
Proč budeme platit nižší daň u mléka, ale vyšší u jogurtů a mléčných výrobků? A proč je podobně zvýhodněna zelenina před ovocem? "Také tomu nerozumím," vzkázal Čechům ministr financí Miroslav Kalousek v pořadu ČT Otázky Václava Moravce.

Daňové zvýhodnění některých základních potravin je součástí plánu, na kterém se dohodla minulý týden vláda. U potravin se DPH zvedne z 10 na 20 procent, nebude se to ale týkat chleba, mléka, brambor, syrové zeleniny, nezpracovaných ryb, dětské mléčné výživy a potravin pro lidi s metabolickými problémy.

Proč však má být ovoce znevýhodňováno před zeleninou a sýry před mlékem, ptal se Kalouska moderátor Václav Moravec.

Co zůstane v nižší sazbě DPH

mléko, brambory, chléb, nezpracované ryby (mořské i sladkovodní), nezpracovaná zelenina, dětská mléčná výživa, potraviny pro lidi s metabolickými problémy (pacienty trpící cukrovkou, fenylketonurií či lidi odkázané na bezlepkovou dietu).

"Odpovím vašim divákům, kteří vám psali, že tomu nerozumí. Poctivě jim chci říct, že já tomu také nerozumím," řekl Kalousek a ujišťoval, že zoufale bojoval za to, aby byla sazba DPH pouze jedna. "Cenový pohyb, který by u komodit nastal, by byl na výdajové straně kompenzován důchodcům a sociálně slabším rodinám s dětmi," tvrdí ministr.

Podle Kalouska nedávají výjimky na některé potraviny ani ekonomickou, ani sociální logiku. "Kdybychom to kompenzovali jen těm potřebným, tak by to dostali jen oni, takhle si koupíme o něco levnější ryby i my dva," otočil se Kalousek k Moravcovi.

Politická dohoda, která nedává smysl?

Na těchto výjimkách trvaly během vyjednávání o reformě Věci veřejné, které původně chtěly ještě širší seznam komodit s nižším zdaněním. "Tento detail byl cenou za dohodu, kterou pokládám za zásadní. Byly dvě možnosti: buď žádná dohoda, nebo dohoda s touto z mého hlediska nesystémovostí, která nedává logiku. B je správně," dodal Kalousek.

Ministerstvo financí nepředpokládá, že se růst DPH o deset procent zcela promítne do cen zboží. Resort předpokládá, že opatření zvýší inflaci zhruba o 3,5 procenta. DPH by se měla zvednout buď k 1. lednu 2012, nebo přesně o rok později. Premiér Petr Nečas nedávno řekl, že preferuje bližší termín.

"Předpokládáme, že dopad na čtyřčlennou rodinu s dvěma dětmi bude zhruba 500 Kč měsíčně, ale zvyšujeme slevu na dani z příjmu na dítě o tři tisíce korun ročně včetně bonusů, což je přesně 500 Kč měsíčně. Zátěž tak jenom přenášíme z přímého do nepřímého zdanění, což považujeme za správné," vysvětlil ministr financí.