Proč Irsko potřebuje půjčit? Aby zastavilo spekulace o bankrotu

  16:17aktualizováno  16:17
Ministři eurozóny se dnes budou radit o tom, co s Irskem. Zatím se totiž neshodli, jestli zemi preventivně naordinovat finanční pomoc ze záchranného fondu. Šéf ministrů financí eurozóny a lucemburský premiér Jean-Claude Juncker, pod jehož vedením dnes budou ministři jednat v Bruselu, pomoc ostře odmítá. Velké země po ní naopak volají, aby uklidnily investory.

Ilustrační foto. | foto: Evropská komise

Podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka Irsko aktuálně žádnou finanční pomoc nepotřebuje. "Finanční situace Irska není kritická. Vláda nemá problémy s likviditou a nepotřebuje si půjčovat na trhu s dluhopisy zhruba do poloviny příštího roku," říká ekonom.

Problém je ale v tom, že investoři přestali Irsku důvěřovat a stahují peníze z tamních bank. To může zemi donutit k tomu, že o finanční pomoc nakonec bude muset požádat. Jen aby uklidnila situaci.

To samé může potkat zadlužené Portugalsko, které včera oznámilo, že se bez finanční pomoci zřejmě neobejde. Ani jedna země ale podle Marka není tak předlužená, aby dopadla jako Řecko.

"Irsko potřebuje stabilizovat bankovní sektor, bez výdajů na záchranu bank je ale rozpočet stabilizovatelný. Podobně Portugalsko již podniklo velmi tvrdé kroky, aby postupně dalo své státní finance dohromady," říká Marek.

Evropská centrální banka skupuje dluhopisy ve velkém

Velké země v čele s Německem si od případné finanční pomoci slibují, že úroky dluhopisů problémových zemí, které v posledních dnech atakují maximální hodnoty, poklesnou a uvolní ruce Evropské centrální bance. Ta totiž, aby růst úroků snížila, dluhopisy ve velkém skupuje. Jen minulý týden za ně utratila téměř 25 miliard korun a týden předtím zhruba 17,5 miliardy korun.

Investoři zvažují nákup dluhopisů podobně jako finanční instituce, které se rozhodují o poskytnutí půjčky. Čím je půjčka rizikovější, tím vyšší úrok za ni chtějí. Pro stát to v důsledku znamená vyšší náklady na obsluhu státního dluhu a horší možnost vymanit se z dluhové spirály.

"Nedůvěra trhů se tak může stát sebenaplňujícím proroctvím. Z tohoto úhlu pohledu by dávalo smysl, aby Irsko, případně i Portugalsko, požádaly o pomoc EU a MMF a zastavily spekulace o možnosti státního bankrotu. Otázkou je, zda má Evropský stabilizační mechanismus fungovat právě tímto způsobem, tedy aktivně reagovat na tržní nálady," uvedl Marek. Ujistit investory by podle něj měly spíše vlády jednotlivých zemí rozhodnými a rychlými kroky k udržitelnosti vládních financí.

Nápad preventivní finanční injekce se nelíbí ani Junckerovi. Připomněl, že záchranný fond eurozóny, do nějž země platící evropskou jednotnou měnou přispěly 440 miliardami eur (zhruba 11 bilionů korun), neslouží ke snižování výnosů z dluhopisů, ale má pomáhat zemím, které jsou bez peněz. To není případ Irska, které má dostatek financí až do léta příštího roku.

"Dokud Irové o pomoc nepožádají, nejsme oprávnění se jakkoliv zabývat teoretickými žádostmi. Pokud jde o nápravu rozpočtových schodků, irské úřady mají situaci pod kontrolou," uvedl Juncker.

Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Amazon přinese do vyvolených měst peníze, ale i dopravní komplikace

Bývalá budova Citibank v newyorské čtvrti Long Island se v polovině roku 2019...

New Yorku a Washingtonu se podařilo přilákat Amazon. Tyto americké metropole se tak stanou domovem globálního obra,...

U Šanghaje otevírají unikátní hotel, postavili ho v zatopeném lomu

Hotelový komplex Shimao Wonderland InterContinental

Nedaleko čínské finanční metropole Šanghaje ve čtvrtek slavnostně otevřeli pětihvězdičkový hotel. Stavba je umístěná...

Mexičané chrání svou pálenku, Muskova Teslaquila se setkala s odporem

Elon Musk

Plány Elona Muska na výrobu alkoholického nápoje značky Teslaquila narážejí. Podle mexických regulátorů tento název až...

Najdete na iDNES.cz