Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Procento nejbohatších má „v sejfech“ polovinu světového bohatství

  • 522
Skupinka nejbohatších lidí na světě drží 72 trilionů britských liber (2 500 trilionů korun). Skoro polovinu všeho bohatství tak vlastní jen procento světové populace. Vyplynulo to z globálního průzkumu společnosti Credit Suisse. Češi patří k průměru, ale bohatnou rychle.

Na druhou stranu, studie Credit Suisse podle britského serveru Mirror zjistila, že polovina dospělé světové populace je tak chudá, že nedrží ani procento všeho globálního majetku.

Skoro 90 procent světových aktiv je v rukou desetiny populace. Největší podíl má severní Amerika, kde žijí vlastníci třetiny světového bohatství. Evropa si stále drží druhé místo, ale už jí dohánějí ekonomiky BRIC, jako je Čína a Indie.

Světové bohatství je rozděleno nerovnoměrně
regionpodíl na světové populacipodíl na světovém bohatství
Afrika12 %2 %
Indie17 %2 %
Latinská Amerika8 %4 %
Čína21 %8 %
Asie a Tichomoří24 %19 %
Evropa13 %32 %
Severní Amerika6 %35 %
Zdroj: studie Credit Suisse

Průměrný obyvatel zeměkoule vlastní podle průzkumu něco k 35 tisícům liber (1,2 milionu korun). Čísla se samozřejmě dost liší podle regionu. Například dospělý Brit drží majetek v průměru za 182 tisíc liber (6,3 milionu korun). Velká Británie je tak mezi deseti nejbohatšími národy.

Počet českých dolarových milionářů na vzestupu

Česká republika patří mezi skupinu zemí s prostřední mírou bohatství, kde na jednoho dospělého obyvatele připadá průměrně 0,5 až 2,5 milionu korun. Česko se drží spíš na chvostu této skupiny, zatímco k jejím nejbohatším členům se řadí Portugalsko a Slovinsko. Naše země je však jmenována mezi těmi, kde se bohatství rychle zvyšuje. Studie odhaduje, že počet dolarových milionářů se zvýší z 32 tisíc v roce 2014 na 47 tisíc v roce 2019.

Nejbohatší zemí je z tohoto pohledu Švýcarsko. Průměrné bohatství na jednoho obyvatele přesahuje 360 tisíc liber (12,4 milionu korun).

.