Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prodal prosperující vinařství, aby mohl založit další

  9:20aktualizováno  9:20
Když Rostislav Žďárský loni prodal většinu své firmy, neodjel si užívat sluníčka v jižních krajích, ale prokopává kopec. Žďárský zůstal ve firmě pětinovým vlastníkem a peníze z prodeje zbytku společnosti Vinařství Zaječí dává zpátky do podnikání. Buduje další malé vinařství.

Rostislav Žďárský tvrdí, že nyní sází hlavně na kvalitní vína. | foto: Radek MičaMF DNES

V rodném Zaječí staví sklepy, které tvoří komplex chodeb provrtávajících nedaleký kopec. Proč prodal podíl ve svém pět let budovaném vinařství? "Potřeboval jsem peníze na další rozvoj, nechtěl jsem firmu ořezat," říká Žďárský.

Vinařství vyrostlo na prodeji vína v plastových lahvích. "Jako první jsem začal vyrábět víno do plastu, měl jsem vlastní formy a s potěšením nebo spíš úsměvem teď sleduju, jak ostatní kopírují moje vymyšlené tvary, když já od vína v plastu odcházím a chci se věnovat vínům kvalitním," říká vinař.

Spolumajitelem zůstal nadále proto, že ho víno baví. Pro nového akcionáře - jabloneckou firmu Soare - má značka Víno Zaječí kouzlo kvůli zaměření na vína pro restaurace, kde doplňují jeho kolekci Víno Valtice a lahve s motivy od Alfonse Muchy.

Do Vinařství Zaječí, v jehož logu zajíce nahradí lvi (Žďárský je narozen ve znamení Lva), vstoupilo Soare po roce vyjednávání. "Seznámili jsme se v lednu 2004, když jsme byli chutnat ročník 2003. Při degustaci přišlo slovo na to, že bych přivítal nějakého silného partnera, abych zajistil chod firmy před vstupem do Unie," vzpomíná Žďárský.

Budování vinařství s dnešní odhadovanou hodnotou okolo 100 milionů korun začal se třemi zaměstnanci v roce 1998. Tehdy prodal kvůli neustálým problémům s personálem své tři restaurace a diskotéky a v rodné vesnici se začal věnovat vínu jako ostatní. Za vlastní peníze si postavil dům a sklep, kde začal s výrobou vína.

"Zpočátku se místní podivovali, co tu zkouším, ale do roka nechápali, co se tady děje, že jim za zády začala vyrůstat velká vinařská firma," říká Žďárský.

Nejprve zpracoval asi deset vagonů vína. Postupem se vypracoval až na desetinásobek a sedm milionů litrů prodaného vína ročně. Pomohl mu k tomu i průnik do obchodních řetězců s vínem v plastových lahvích okolo roku 2000.

Letos už polovinu produkce zpracovává jako vína přívlastková a konzumní vína chce přenechat jiným. "Ořežeme laciná vína, už to není ani tak rentabilní. Po vstupu do Unie se dá těžko konkurovat Španělům nebo Italům," říká. "Asi by to šlo i teď, ale už nechci. Firma na tom sice vyrostla, ale dnes vidím budoucnost v kvalitních vínech," dodává.

Jeho přívlastková vína získávají medaile, které pomáhají prodejům, a Žďárský sám se snaží vybudovat novou značku Vinařství U kapličky. To bude součástí celé skupiny, ale mělo by být doplněno o turistickou stezku, vinařské akce a třeba i rybolov. Ten je jedním ze Žďárského koníčků.

Autoři: ,


Nejčtenější

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Vietnamci si budou muset počkat. Vláda přiškrtila víza pro podnikání

Ilustrační snímek

Vláda ČR ve čtvrtek rozhodla o dočasném pozastavení příjmu žádostí o dlouhodobý pobyt za účelem zaměstnání a žádostí...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Boj o peníze pro firmy: investiční pobídky ano, ale ne pro montovny

Montážní linka Fordu v Kentucky

Chcete finančně podpořit? Už nebude stačit, abyste tu postavili jednoduchou montovnu, budete muset přinést něco navíc,...

Najdete na iDNES.cz