Banka hypotéku Pavla Blahy prodala jiné firmě, ten však tvrdí, že splácet mohl a chtěl.

Banka hypotéku Pavla Blahy prodala jiné firmě, ten však tvrdí, že splácet mohl a chtěl. - Podnikatel Pavel Blaha. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Prodali nám hypotéku za zády, stěžuje si podnikatel

  • 13
Podnikatel Pavel Blaha (na snímku) bydlí s rodinou v domě v klidné části Kunovic na Uherskohradišťsku. Za třináct let splatil bance dvě třetiny hypotéky na něj. Kvůli nerozhodnutému obchodnímu sporu mu teď však hrozí, že o bydlení přijde.

Je jedním z těch, jejichž úvěr hypoteční banka "prodala" jako rizikový. Obdobných případů, které ve Spojených státech odstartovaly krizi, přibývá. Blaha ovšem tvrdí, že je mezi odepsanými klienty neprávem.

Dostal se mezi ně kvůli obchodnímu sporu se zákazníkem své dopravní firmy, se kterým prohrál soud o devítisettisícovou pohledávku.

Odvolal se. Ale až v poslední den lhůty. Podle Blahy to bylo včas, soudce byl přesvědčený o opaku a vydal exekuční příkaz. Blaha je živnostník, exekutor mu tedy obstavil veškerý osobní majetek a účty. Včetně toho hypotečního. "Dověděli jsme se o tom, až když nás kontaktovala pracovnice banky a řekla nám, že poslané peníze na účet nepřišly," popisuje manželka Věra Blahová.

Chtěli jsme platit, tvrdí podnikatel

A tvrdí, že hned žádala banku, aby jí umožnila hypotéku dál splácet. "Účet byl obstavený, navrhovali jsme i to, že budeme platit hotově," vzpomíná. Přestože nakonec odvolací soud uznal jejich námitku proti zamítnutí odvolání a zrušil exekuci, než exekutor účet odblokoval, chtěla už Hypoteční banka po Blahových letos v červenci splatit dluh okamžitě.

"My jsme přitom celou dobu peníze měli a chtěli platit," konstatuje Blaha. V září Hypoteční banka pohledávku v balíku s dalšími "problematickými úvěry" prodala firmě Afia Proinvest.

Pracovníci banky odmítají konkrétní případ komentovat, ale tvrdí, že se nesplácející klienty snaží vždy "rozplatit".

"S klientem v takových případech jednáme a jsme připraveni nastavit nové podmínky splácení přijatelné pro obě strany, například prodloužit splatnost úvěru, odložit splátky jistiny a podobně," říká Pavla Hávová z Hypoteční banky.

Odložení splátek by bylo jedním z mála možných řešení, přijímat peníze od klienta v exekuci je totiž pro banku ošemetné.

"V případě, že je účet klienta již blokován exekutorem, je jakékoli plnění velmi problematické a může odporovat ustanovením exekučního řádu. V krajním případě lze toto jednání kvalifikovat například jako poškozování věřitele či upřednostňování věřitele," vysvětluje Hávová.

Blahovi nicméně tvrdí, že jim pracovníci banky odložení úvěru nenavrhli. "Celé to na mě dělá dojem, že se nás snažili za každou cenu prodat. Jistinu jsme jim téměř zaplatili, takže na tom vlastně vydělají," tvrdí Pavel Blaha. Už od podzimu se snaží sejít s ředitelem Hypoteční banky Janem Sadilem. Ten podle Blahových několikrát jednání odmítl, ale 5. ledna by k němu mělo dojít. Banka však může těžko rozhodnutí o prodeji hypotéky zvrátit.

Exekutoři kolem Blahy kroužili už v minulosti

Proč hypotéku Blahových prodali, nechtějí úředníci banky říct. Je možné, že pro ně byla rodina riziková. Kvůli živnosti Pavla Blahy byl jeho dům obstaven exekutorem už několikrát.

"Vždy šlo o nějaké obchodní spory, bylo to v řádu desítek tisíc a vše jsme uhradili," odmítá rizikovost Blaha. Proč si nezaložil společnost s ručením omezeným, jejíž problémy by neohrožovaly jeho soukromý majetek? "Cítím to jako formu útěku od odpovědnosti," říká muž, který začal podnikat v roce 1991.

S novým majitelem jejich hypotéky, který pohledávku koupil v září od banky, zatím Blahovi odmítají komunikovat. "Doteď jsme věřili, že se to podaří zvrátit a vrátíme se pod Hypoteční banku. Náš právník tvrdí, že nás nemohou takto prodat," nastínil Blaha.

A popisuje, že se snažili najít jinou hypoteční banku, která by jejich úvěr překlenula a nechala je dál splácet. Jako dlužníci však nikde nepochodili. Od společnosti Afia Proinvest, která nyní jejich hypotéku vlastní, už doma mají dopis. Jeho odesílatel, jednatel firmy Petr Caha, tvrdí, že je ochotný se s dlužníky dohodnout i na tom, že úvěr doplatí.

"V konkrétních případech jsem vázán mlčenlivostí. Obecně ale platí, že nepožadujeme rychlé zpeněžení něčího majetku. Investujeme dlouhodobě," uvedl Caha.

Pokud dlužníci komunikují, dá se podle něj dohodnout další splácení nebo například dobrovolný prodej domu, tak aby nemuselo dojít k nucené dražbě.