Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prodej bytů: existují možnosti, jak obejít EU

  11:41aktualizováno  11:41
Situace při prodeji městských bytů do soukromého vlastnictví za staré ceny není tak bezvýchodná, jak se zdá. Existuje totiž několik způsobů, jak unijní předpisy o zakázané veřejné podpoře obejít. Brněnským politikům se však do takových kroků dvakrát nechce.
Dům, nemovitost

Dům, nemovitost - Nemovitosti - ilustrační foto | foto: plziDNES.cz

Existuje několik variant, jak by mohlo Brno dál prodávat byty nájemníkům za nízké ceny. Ministerští úředníci navrhují hned několik způsobů, jak právem Evropské unie prokličkovat.

Podle úředníků bytového odboru ministerstva pro místní rozvoj se dají domy dokonce prodávat bytovým družstvům složeným z nájemníků tak jako dosud.

„Družstvo by koupilo dům a bezprostředně poté jej rozdělilo na jednotlivé byty a ty převedlo do vlastnictví jednotlivých nájemníků,“ vysvětluje mluvčí ministerstva Radka Burketová. Že taková možnost existuje, připustili i bruselští úředníci.

Takový způsob prodeje by měl jedinou výjimku. „Dům nesmí obsahovat žádné pronajímatelné prostory,“ říká Burketová.

Takovému prodeji brání ještě jeden háček. Radnice takto domy privatizovat nechce. „Co potom se čtyřicetiprocentním příspěvkem na opravy? Jak je v případě společných prostor chcete rozpočítávat na jednotlivé nájemníky?“ namítá náměstek primátora Radomír Jonáš s tím, že se chce vyhnout unáhleným rozhodnutím.

Město nechce ani přímý prodej
Radnice také odmítá variantu, která by byla podle ministerstva naprosto nejjednodušší - prodej bytů jednotlivým nájemníkům. Hranice sto tisíc eur, kterou Unie toleruje, by zůstala nedotčena. I tady ovšem radní oponují administrativními komplikacemi, které by takový prodej provázely.

Vývoj cen bytů sledujte na CENYBYTU.IDNES.CZ

S dalšími nápady, jak umožnit prodávání zlevněných domů, přišla lidovecká radní Barbora Javorová. Minimálně by podle ní šlo zachovat čtyřicetiprocentní slevu, kterou radnice poskytovala zpětně, pokud nájemníci svůj dům opravili. „Veřejná podpora nesmí překročit sto tisíc eur za tři roky. Sleva by tak mohla být vyplacena až po oněch třech letech od koupě domu,“ vysvětlila Javorová svůj plán.

Radní také navrhuje přecenění domů určených k prodeji. „Zvlášť u paneláků ceny neodpovídají skutečnému technickému stavu domu,“ řekla Javorová. Zlevnit by podle ní měly zanedbané paneláky, naopak lukrativní domy v centru města by pravděpodobně podražily.

O výjimku nemá smysl žádat
Pokud by úředníci nevymysleli, jak příslušnou evropskou směrnici obejít, mohou ještě zažádat o výjimku. Dosud to však neudělali a ani to pravděpodobně dělat nebudou. „Oni nám řekli, abychom nežádali, že nám ji stejně nejspíš poskytnout nemůžou,“ prohlásila jedna z úřednic ministerstva pro místní rozvoj, která je obeznámena s výsledky jednání českých zástupců v Bruselu. Výjimku je lepší nechat být i kvůli domům, které již město prodalo. Komise totiž teoreticky může veřejnou podporu povolit, nemůže ji však posvětit zpětně.

„Zákaz podpory bez předchozího schválení komise je absolutní a je vymahatelný u národních soudů,“ vysvětluje mluvčí ministerstva pro místní rozvoj. Odkud se bruselští úředníci o porušení předpisů dozvědí, je jedno. „Oznámení může podat kdokoliv, úředníci mohou využívat i informace z médií,“ varovala Burketová.

V takovém případě by podle úředníků teoreticky novým majitelům domů hrozilo, že budou muset slevu doplatit.

Autoři: ,


Nejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Mobilní telefony se zakusují do online nakupování. Oblíbili si je mladí

Ze 129 největších maloobchodních prodejců jich má web přizpůsobený pro mobil 81...

Prostřednictvím mobilního telefonu nakupuje online 21 procent Čechů, o deset procentních bodů více než před dvěma lety....

Roundup od ledna skončí, zavelelo ministerstvo. Zahrádkáři dostanou výjimku

Přípravek na hubení plevelů Roundup

Stát od ledna zakáže využívání herbicidu glyfosát na urychlení dozrávání a vysušování plodin, nebude také možná jeho...

Ve vietnamské tržnici našli veterináři desítky kilogramů prošlého masa

Prošlé rybí maso z tržnice An Dong v Praze 10.

Veterináři spolu s policií při kontrole tržnice An Dong v Praze 10 našli zhruba 130 kilogramů prošlého zmrazeného...

Najdete na iDNES.cz