Prodej Českých Radiokomunikací se zřejmě protáhne

  12:48aktualizováno  12:48
- Vláda včera navzdory očekávání neschválila konečnou podobu privatizace Českých Radiokomunikací. Rozhodla pouze, že do konce října vybere poradce, který navrhne postup při prodeji společnosti. "Ten pak znovu projedná kabinet. Prodej se tak pravděpodobně uskuteční až příští rok," řekla po jednání vlády náměstkyně ministra dopravy pro telekomunikace Marcela Gürlichová.

Podle původních představ ministerstev financí a dopravy měl stát prodat majoritní podíl v Českých Radiokomunikacích do konce roku na kapitálových trzích v Praze a Londýně. Část akcií přitom měl přednostně nabídnout dánskému telekomunikačnímu operátoru TeleDanmark, který by tak ze současných necelých jedenadvaceti procent zvýšil svůj podíl na 34 procent.

"Tento způsob privatizace byl vlastně jediný, o kterém se uvažovalo. TeleDanmark totiž svým způsobem už strategickým partnerem společnosti je," uvedl finanční ředitel Českých Radiokomunikací Jaroslav Straka ještě před zasedáním vlády.

Podle odborníků by se privatizace společnosti měla obejít bez problémů. "Jde o čistý prodej, který nenaráží na žádné závazky vlády. Navíc, čím dříve bude společnost prodána, tím lépe se může připravovat na otevření domácího telekomunikačního trhu," míní analytik Československé obchodní banky Vladimír Modrý.

Pětadvacet miliard korun, které chce vláda za prodej Radiokomunikací utržit, považuje Modrý za zisk přiměřený současné ceně akcií na burze. Ta se pohybuje nad hranicí třinácti set korun.

Hlavními devízami Českých Radiokomunikací jsou podle odborníků jejich dceřiné společnosti. Firma vlastní 51 procent akcií v RadioMobilu, druhém domácím provozovateli mobilních telefonů s více než 555 tisíci zákazníky, dalším trumfem Radiokomunikací je společnost Contactel. Tu jako budoucí konkurenci domácímu SPT Telecom založili rovným dílem spolu s TeleDanmark.

České Radiokomunikace mají základní jmění přes tři miliardy korun a v prvním čtvrtletí letošního roku vykázaly zisk před zdaněním 469 milionů korun při celkových výnosech 899 milionů korun. Společnost ke konci loňského roku zaměstnávala zhruba patnáct set pracovníků.

Kromě Fondu národního majetku, který drží balík 51 procent akcií, a TeleDanmarku s 21 procenty jsou dalšími vlastníky Českých Radiokomunikací zahraniční investoři, kteří prostřednictvím GDR, akcií bez hlasovacího práva ve správě Bank of New York International, ovládají 22,7 procenta akcií firmy.

Kromě Fondu národního majetku, který drží balík 51 procent akcií, a TeleDanmarku s 21 procenty jsou dalšími vlastníky Českých Radiokomunikací zahraniční investoři, kteří prostřednictvím GDR, akcií bez hlasovacího práva ve správě Bank of New York International, ovládají 22,7 procenta akcií firmy.

Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Banku s „hodným bankéřem“ spolkne Moneta. Přejmenuje se na Air Bank

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a...

Obchod za dvacet miliard výrazně změní rozložení sil v českém bankovnictví. Po spojení Monety, Air Bank a části Home...Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Další z rubriky

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Masaryk bude na dvacetikoruně, ČNB oslaví výročí republiky novými vzory mincí

ČNB zvýšila úrokové sazby. Co to udělá s hypotékami?

Česká národní banka oslaví 100 let založení Československa emisí nových vzorů 20korunových mincí. Ty se budou od...

Padělaných bankovek je méně než loni, oznámila Česká národní banka

Česká národní banka předvedla zabavené padělky českých bankovek. (11. ledna...

Česká národní banka zadržela za první čtvrtletí letošního roku 1521 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. To je v...Najdete na iDNES.cz