Prodej Českých Radiokomunikací se zřejmě protáhne

  12:48aktualizováno  12:48
- Vláda včera navzdory očekávání neschválila konečnou podobu privatizace Českých Radiokomunikací. Rozhodla pouze, že do konce října vybere poradce, který navrhne postup při prodeji společnosti. "Ten pak znovu projedná kabinet. Prodej se tak pravděpodobně uskuteční až příští rok," řekla po jednání vlády náměstkyně ministra dopravy pro telekomunikace Marcela Gürlichová.

Podle původních představ ministerstev financí a dopravy měl stát prodat majoritní podíl v Českých Radiokomunikacích do konce roku na kapitálových trzích v Praze a Londýně. Část akcií přitom měl přednostně nabídnout dánskému telekomunikačnímu operátoru TeleDanmark, který by tak ze současných necelých jedenadvaceti procent zvýšil svůj podíl na 34 procent.

"Tento způsob privatizace byl vlastně jediný, o kterém se uvažovalo. TeleDanmark totiž svým způsobem už strategickým partnerem společnosti je," uvedl finanční ředitel Českých Radiokomunikací Jaroslav Straka ještě před zasedáním vlády.

Podle odborníků by se privatizace společnosti měla obejít bez problémů. "Jde o čistý prodej, který nenaráží na žádné závazky vlády. Navíc, čím dříve bude společnost prodána, tím lépe se může připravovat na otevření domácího telekomunikačního trhu," míní analytik Československé obchodní banky Vladimír Modrý.

Pětadvacet miliard korun, které chce vláda za prodej Radiokomunikací utržit, považuje Modrý za zisk přiměřený současné ceně akcií na burze. Ta se pohybuje nad hranicí třinácti set korun.

Hlavními devízami Českých Radiokomunikací jsou podle odborníků jejich dceřiné společnosti. Firma vlastní 51 procent akcií v RadioMobilu, druhém domácím provozovateli mobilních telefonů s více než 555 tisíci zákazníky, dalším trumfem Radiokomunikací je společnost Contactel. Tu jako budoucí konkurenci domácímu SPT Telecom založili rovným dílem spolu s TeleDanmark.

České Radiokomunikace mají základní jmění přes tři miliardy korun a v prvním čtvrtletí letošního roku vykázaly zisk před zdaněním 469 milionů korun při celkových výnosech 899 milionů korun. Společnost ke konci loňského roku zaměstnávala zhruba patnáct set pracovníků.

Kromě Fondu národního majetku, který drží balík 51 procent akcií, a TeleDanmarku s 21 procenty jsou dalšími vlastníky Českých Radiokomunikací zahraniční investoři, kteří prostřednictvím GDR, akcií bez hlasovacího práva ve správě Bank of New York International, ovládají 22,7 procenta akcií firmy.

Kromě Fondu národního majetku, který drží balík 51 procent akcií, a TeleDanmarku s 21 procenty jsou dalšími vlastníky Českých Radiokomunikací zahraniční investoři, kteří prostřednictvím GDR, akcií bez hlasovacího práva ve správě Bank of New York International, ovládají 22,7 procenta akcií firmy.

Autor:

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Jedno vejce za 10 korun? Zdražení nepřijde, chovy panikaří

Josef Dvořák, chovatel slepic na vejce ze Statku Dvořák, jde vlastní cestou....

Kdo někdy viděl klecový chov slepic, nepochybuje o tom, že od této praktiky je potřeba ustoupit. Chovat doma slepice...

Češi dělají vlny. Zdejší studia patří v počítačové animaci ke světové špičce

Záběr z katastrofického filmu 2012, na němž se podílelo studio UPP

Postava procházející kontrastním lékařským zařízením kolem nádrží, v nichž se v tekutině vznášejí postavy podobné...

Vánoce na internetu končí 16. prosince, pozdější objednávky včas nedorazí

Vánoce - ilustrační fotografie

Vánoce v e-shopech letos skončí dříve. Kdo chce mít jistotu, že zboží dostane včas domů, měl by si ho objednat...

Najdete na iDNES.cz