Prodej dolů je pod palbou kritiky

  • 4
První prodej velkého podniku, k němuž se odhodlala koaliční vláda Vladimíra Špidly, se dostává pod sílící palbu kritiky. Jde o nedávno rozběhnutou privatizaci dvou hnědouhelných společností, které jsou v severozápadních Čechách s deseti tisíci pracovníky rozhodujícími zaměstnavateli.

Proti způsobu prodeje Severočeských dolů Chomutov a Sokolovské uhelné protestují hornické a energetické odbory, které se včera dohodly, že požádají o prověrku Nejvyšší kontrolní úřad, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a parlament.

Zároveň pohrozily, že jsou připraveny na stávkovou pohotovost. Odborům se nelíbí zejména skutečnost, že byla ze soutěže vyřazena elektrárenská společnost ČEZ. Kritika zní od vyřazených uchazečů a velké výhrady mají i ekonomové.

Na začátku byli úředníci
Pochybnosti o soutěži se množí zejména kvůli postupu úředníků a následně i vlády. Ta v létě z prodeje vyloučila důlní a energetické firmy ze sousedních zemí a podniky, které v tuzemsku těží či prodávají plyn a ropu.

Kabinet stanovil také podmínku, že zájemce musí těžit ročně nejméně dva miliony tun surovin v "nepřetržitém provozu". Těsně před zasedáním vlády pak ministerstvo průmyslu navíc kritéria doplnilo o větu, že privatizace se smí účastnit i firma, která si najme bývalé nebo současné zaměstnance důlních podniků, jež zmíněné předpoklady naplňují. Vláda souhlasila.

Od počátku se proto na trhu hovoří o tom, že soutěž má jasné vládní koně. A to Appian Group, majitele Mostecké uhelné, jenž chce koupit sousední Severočeské doly. V Sokolovské uhelné se největší šance dávají jejím manažerům.

Odboráři z prodávaných Severočeských dolů dokonce tvrdí, že soutěž je zmanipulovaná a připravená pro předem vybrané kupce. "Ministerstva postupují podle připraveného scénáře prodat společnost předem vybranému zájemci," píše se v dopise Rady odborů Severočeských dolů Chomutov.

Její předseda Šimon Vohar řekl, že má na mysli skupinu Appian Group. Odbory se obávají propouštění, a to by pod Appianem bylo mnohem silnější než v případě vítězství společnosti ČEZ. K podobnému závěru jako odbory došlo v minulých dnech i analytické oddělení České spořitelny.

"Podle některých informací byla privatizace Severočeských dolů šita na míru Mostecké uhelné, již vlastní Appian Group," uvedl podle ČTK autor analýzy Libor Vinklát.

Odbory Severočeských dolů tvrzení o připraveném scénáři opírají o materiál ministerstva financí z loňského listopadu, určený k projednání vládě. Dokument, který byl samotným ministerstvem označen za falzifikát, navrhoval přímý prodej státního podílu v dolech právě Appian Group za poměrně nízkou cenu.

"O materiálu víme. Sami jsme poslali na ministerstvo dopis a od této věci jsme se distancovali," uvedl Petr Pudil z Appianu. Jakékoli úvahy o vstřícnosti úředníků či členů kabinetu vůči vlastníkovi Mostecké uhelné odmítá.

Nečekaný úspěch outsiderů
Minulý týden přišel nečekaný posun. Ministerská komise vybírala z dvanácti předběžných zájemců ty, kteří smějí vůbec konkrétní nabídky podat. Kromě zmíněných favoritů prošly firmy, jež v klání neměly hrát vážnou roli: Škrobárna Brno a Oakfield vlastněné dravými finančními skupinami J&T a Penta.

Obě najaly bývalé manažery dolů a podmínky na rozdíl od mnoha energetických firem překvapivě splnily. Nyní budou bojovat s Appianem o Severočeské doly. V případě Sokolovské postoupily ještě černouhelné doly OKD, jejichž vlastníci mají v privatizované firmě třetinový podíl a mají těžké spory s podnikovým vedením.

Překvapivě však byli vyřazeni významní hráči v energetice. Kromě ČEZ i americkobritská International Power (měla zájem o Sokolovskou uhelnou). "ČEZ nemá potřebnou těžbu. International Power měla sice nejlepší přihlášku, ale bohužel sama netěží uhlí vůbec, dělá to její dceřiná firma," říká jeden z členů komise.

International Power se nyní hodlá odvolat. "Poslali jsme dopis státnímu FNM a žádáme vysvětlení, proč jsme byli vyřazeni. Myslím, že jsme měli nejlepší nabídku. Problém nemámemy, ale komise," uvedl Richard Lappin z International Power.