Prodej energetik se znovu odkládá

- Rozhodnutí o způsobu dokončení privatizace šestnácti regionálních distributorů energií, elektrárenské společnosti ČEZ a monopolního dovozce plynu Transgas se opět odkládá. Vláda včera jednání o návrhu ministerstev průmyslu a financí přerušila a měla by se jím znovu zabývat za dva měsíce. "Určitě ale chceme přijmout rozhodnutí ještě před prázdninami vlády," konstatoval po jednání kabinetu ministr financí Pavel Mertlík. Prázdniny mají ministři obvykle v srpnu.
Proč vláda nedošla k dohodě, vysvětlil Mertlík tím, že jde o obtížný materiál. "Velká část vlády chtěla ještě čas, aby se mohla lépe zorientovat," vysvětlil a dodal, že ministři zároveň chtějí návrh doplnit například o strukturu energetických trhů v zemích Evropy. Obdobně reagoval i ministr průmyslu Miroslav Grégr: "Jde o nejsložitější privatizační kauzu a nelze čekat, že se dnes najde jediné správné řešení." Kabinety odkládají rozhodnutí o privatizaci energetiky už od roku 1995 a sama sociálnědemokratická vláda si dala během dvou let již pátý termín.
Závažným důvodem odkladu rozhodnutí vlády byl však včera i fakt, že se na způsobu prodeje neshodují ani sama ministerstva, jež návrh předložila. "V devadesáti procentech se již shodla a ještě zbývá vyřešit zbylých deset procent," prohlásil premiér Miloš Zeman.
Mertlík řekl, že jednoznačná shoda úřadů panuje v přeměně dosud státního podniku Transgas na akciovou společnost a na potřebě vyčlenit z elektrárenské firmy ČEZ vysokonapěťovou přenosovou soustavu země, která je nyní v její stoprocentní dceřiné společnosti ČEPS. "Věřím, že dokážeme s ministrem Grégrem připravit společný dílčí návrh usnesení pro vládu, který se bude týkat těchto dvou věcí," uvedl Mertlík. Návrh na transformaci Transgasu a vyčlenění ČEPS by tak podle něho měla vláda obdržet zhruba do měsíce. Původní záměr obou úřadů, aby se státní podnik přeměnil na akciovou společnost k 1. září, se však už nestihne uskutečnit, upozornil ministr.
Úřady se naopak podle Mertlíka neshodují na některých technických věcech - například zda prodávat distributory a ČEZ, případně Transgas jako celek nebo po částech.
Prodej všech podílů v distributorech elektřiny a 33,8 procenta akcií ČEZ jednomu investorovi a stejně i prodej distributorů plynu spolu se 49 procenty Transgasu navrhl právě minstr Grégr.
Mertlík naopak doporučoval variantu, aby se buď nejprve prodaly podíly ČEZ a Transgasu a poté distributoři, nebo aby se na prodej jednotlivých distributorů vázal i určitý podíl, zhruba šest až osm procent akcií ČEZ nebo Transgasu. Zároveň chce Mertlík na rozdíl od Grégra detailní projekty prodeje svěřit speciálně vybraným poradcům.