Prodej Hospodářských novin jde do finále

  20:07aktualizováno  20:07
Prodej společnosti Economia, která vydává mimo jiné Hospodářské noviny nebo týdeník Ekonom, vrcholí. Nového majitele získá během pár týdnů. Do pondělí má její současný majoritní akcionář, německé vydavatelství Handelsblatt, dostat na stůl závazné cenové nabídky od jednotlivých uchazečů.
Hospodářské noviny, orientované především na byznysmeny, vlastní z většiny německá skupina Handelsblatt. Ilustrační foto

Hospodářské noviny, orientované především na byznysmeny, vlastní z většiny německá skupina Handelsblatt. Ilustrační foto

"Uzavírá se druhé kolo nabídek. Z nich budou naši akcionáři vybírat," potvrdil pro MF DNES předseda představenstva Economie Michal Klíma. Podle něj může dokončení obchodu trvat ještě několik týdnů.

Podle jiného zdroje by definitivní rozhodnutí o kupujícím mohlo padnout už počátkem srpna.

Handelsblattu patří 77,5 procenta firmy a členům vedení Economie včetně zakladatele firmy Miroslava Pavla přes jedenáct procent. Necelých jedenáct procent patří veřejnoprávní tiskové agentuře ČTK.

Prvního nabídkového kola se účastnilo pět vážnějších zájemců.

Tři převážně finanční skupiny: slovenská J&T (stojí například za digitální televizí Z1), PPF Investments (vlastní týdeník Euro), za níž stojí peníze nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, a finančník Zdeněk Bakala (spoluvlastní časopis Respekt). A dva vydavatelé – společnost Mafra (vydává mimo jiné deník MF DNES) a Mladá fronta, a. s. (nemá s MF DNES nic společného – vydává především knihy a časopisy).

. Co je na prodej

Vydavatelství Economia vlastní ze 77,5 procenta německý Handelsblatt. Jeho nejsilnější postavení je v tištěných médiích. Vydává deník Hospodářské noviny, tři týdeníky (Ekonom, Marketing & Media a Obchodní věstník) a osmnáct oborově zaměřených titulů (například Moderní obec, Regál).  Slabší je její postavení na internetu se serverem iHned.cz.
Tržby za noviny a inzerci loni činily 811 milionů, předloni 825 milionů korun. Zisk před zdaněním byl loni 130 milionů, předloni 167 milionů. Na dividendách za rok 2007 vyplatila 184 milionů, za rok 2006 sto dvacet. Ke konci roku měla na účtech a v cenných papírech čtvrt miliardy, nemovitosti v účetní hodnotě přes půl miliardy a žádné bankovní úvěry.

Společnost Mafra se druhého kola nezúčastní. "Cena, kterou za Economii chce Handelsblatt, pro nás nedává ekonomický smysl," uvedl Roman Latuske, člen představenstva  a mluvčí společnosti.

Mluvčí PPF Investments v neděli nebyl schopen říci, zda se druhého kola zúčastní, či ne. Mluvčí Zdeňka Bakaly komentář odmítl, vyjádření vydavatelství Mladá fronta a J&T se nepodařilo získat.

Podle týdeníku Euro existují ještě dva zájemci z řad vydavatelů. A to finská Sanoma, která v Česku vydává především ženské časopisy, jako jsou Květy, a švýcarský Ringier – vydává například Blesk.

Cenu 105 milionů eur (nyní přes 2,4 miliardy Kč), na kterou Handelsblatt odhadoval při startu prodeje hodnotu svého majoritního podílu v Economii, podle lidí z mediální branže nezíská.

Málo průhledný favorit
Nejvyšší předběžnou nabídku podle několika lidí podalo vydavatelství Mladá fronta. To na trhu prodává hlavně časopisy a vydává ekonomický deník E15.

Náklad svých titulů neaudituje, stejně tak nezveřejňuje údaje o svém hospodaření. Poslední účetní závěrka, kterou má firma povinně zakládat do obchodního registru, je za rok 2003. Tehdy prodělala 245 tisíc korun, o rok dříve přes osm milionů.

Neprůhledná je také akcionářská struktura Mladé fronty. Oficiální sídlo mají její majitelé – společnost European Financial Services – v americkém státě Oregon.

Podle lidí, kteří se dlouhodobě pohybují v mediální branži, fakticky za vydavatelstvím stojí František Savov mladší. Ten je známý z poslední doby v souvislosti s případem zmizelé půlmiliardy korun z účtu státní České konsolidační agentury do švýcarské banky UBS.

Případ stále řeší policie, z trestného činu dosud nebyl nikdo obviněn. Ministerstvo financí už žaluje v civilním sporu Savova společně s Milošem Skořepou a Janem Šikem zatím o 140 milionů korun, což je škoda, která státu v této kauze vznikla. Celou částku totiž nedokázal stát ze Švýcarska získat zpět.

Zbytku z půl miliardy se bude navíc domáhat švýcarská banka, která musela státu zmizelé peníze částečně nahradit ze svého.Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Aero představilo nový letoun L-39NG za účasti vládní špičky

Nová stíhačka L-39NG na oficiálním představení Aera Vodochody

Na pátečním „roll-outu“ společnost Aero Vodochody poprvé představila finální podobu nového letounu L-39NG. Letoun by...

Další z rubriky

Obchodní centrum Letňany otevírá v novém. Přestavba stála půl miliardy

Obchodní centrum Letňany v srpnu 2018 otevřelo nově zrekonstruovadný food court.

Rekonstrukce pražského Obchodního centra Letňany je po necelých dvou letech konečně u konce. Přestavba, která přišla...

Cena nafty se vyrovnává benzinu. Pohonné hmoty v Česku dál zdražují

Ilustrační snímek

Pohonné hmoty v Česku dál zdražují, nafta opět rychleji a cenou se začala blížit benzinu. Průměrná cena Naturalu 95 v...

Šedé agentury práce mají v hrsti sto tisíc lidí, varuje Grafton

Ilustrační snímek

Více než statisícová levná námezdní síla se v Česku nachází v područí takzvaných „šedých agentur“ práce. Firmy, které...Najdete na iDNES.cz