Prodej mobilních licencí nabírá zpoždění

  • 44
Další čtrnáctidenní zpoždění nabírá prodej licencí na provoz mobilních sítí UMTS. Poté, co si tři povolení nekoupil v prvním kole žádný ze stávajících českých operátorů, přichází na řadu aukce. Vláda chtěla, aby proběhla ještě do konce listopadu i s předáním licencí vítězům. Český telekomunikační úřad (ČTÚ), který prodej organizuje, ale na konec listopadu stanovil teprve vyhlášení vyvolávací ceny a termín pro podání přihlášek s nabídkami.

Zájemci, kteří podle dosavadních prohlášení ministerstva financí budou alespoň čtyři, musí nezávislému regulátorovi telekomunikačního trhu doručit obálky s nabídkou do 30. listopadu. Nejpozději čtyři dny před tím se od ČTÚ dozví vyvolávací cenu každé ze tří licencí.

V prvním kole měli operátoři za jedno povolení k provozu mobilní sítě třetí generace zaplatit 6,7 miliardy korun, protože vláda počítá s celkovým příjmem 20 miliard. Je možné, že vyvolávací cena v dražbě bude stejná, protože kabinet zatím ze svého požadavku neslevil. Experti na telekomunikace ale míní, že lze získat maximálně třetinu této částky.

7. prosince pak telekomunikační úřad otevře obálky s nabídkami a soutěž vyhodnotí. Vyhraje ten, kdo nabídne nejvyšší cenu. Licenci by mohli uchazeči získat už 14. prosince. Účastníci aukce musí zaplatit jistinu 100 milionů korun.

Vítězové se zavážou k tomu, že zahájí komerční provoz na minimálně 90 procentech území hlavního města Prahy do ledna 2005. Držitelé licencí získají kmitočty v pásmu 28 GHz vyhrazeném pro UMTS a rovněž frekvence v pásmu 1800 MHz, používané pro sítě GSM.

Licence rozpočet neohrozí, míní Rusnok
Dosavadní nezájem mobilních operátorů o licence na sítě třetí generace UMTS nebude mít žádný dopad na projednání rozpočtu na příští rok. Tak reagoval ministr financí Jiří Rusnok na oznámení tří domácích operátorů, kteří si odmítli koupit licenci za podmínek, které stanovila vláda.

Šéf státní kasy počítá s tím, že o 15 miliard korun klesne ztráta České konsolidační agentury a zbývajících pět miliard ušetří vláda snížením výdajů. Zároveň ale všechny varianty, o kterých se zmínil, označil za předčasné.

"Budeme muset najít jiné zdroje. Pokud jde ale o schodek Konsolidační banky, tak tam máme o patnáct miliard nižší ztrátu, než je ta rozpočtovaná, takže velkou část toho vykryjeme Konsolidační bankou," prohlásil Rusnok.

Domácí operátoři bojkotují UMTS
Všichni tři stávající operátoři, kteří odmítli koupit licenci na UMTS, uvádějí stejný důvod - povolení na provoz sítí třetí generace je moc drahé v poměru k výnosu, který celá investice přinese.

Největší stávající provozovatel mobilní sítě Eurotel nechce licenci kvůli ceně a také stále nevyjasněné situaci v řadě otázek další regulace tuzemských telekomunikací.

"Za současné situace na světových telekomunikačních trzích i konkrétních podmínek v České republice by získání této licence za nabízenou cenu nebylo přínosem ani pro zákazníky, ani pro majitele a zaměstnance Eurotelu," uvedl mluvčí firmy Jan Kučmáš.

Odmítavě se vyjádřili také dva mladší operátoři - RadioMobil (síť Paegas) a Český Mobil (Oskar). "Český Mobil si přeje nadále se účastnit jakéhokoli jiného budoucího výběrového řízení na udělení licence UMTS," sdělil mluvčí firmy Igor Přerovský.

Dvacet miliard visí ve vzduchu
Zatím se zdá, že letos do státní pokladny za prodej licencí nepřijde ani koruna. Náměstek ministra financí Eduard Janota to ale vidí jinak. Začátkem října prohlásil, že stát získá ještě letos za UMTS minimálně deset miliard korun.

"Podle informací, které mám, nemám důvod nevěřit tomu, že minimálně polovina částky bude inkasována v letošním roce. Proběhne druhé kolo tendru a vypadá to tak, že těch deset by to mohlo být," řekl Janota.

Janota tvrdí, že o licenci UMTS v Česku má potvrzený zájem od několika světových operátorů. Mezi hlavními zájemci mají být i firmy Orange a Vodafone. Největší světový mobilní operátor však hlásí propouštění, menší nárůst zákazníků, zbavuje se neatraktivních majetkových účastí.

Telekomunikační dvojka a majitel domácího RadioMobilu, Deutsche Telekom, se chová při snaze snížit své zadlužení velmi podobně. Některé země už začínají přehodnocovat svůj postoj k licencím UMTS: například Francie oznámila, že rozloží firmám splácení licencí na dvacet let.

Pokud se nepovede letošní pokus prodat licence, nechal se šéf ČTÚ slyšet, že je možné uvažovat o dalším pokusu, například příští rok za zcela jiných podmínek, pravděpodobně i cenových.

Podmínky se změnily k horšímu, tvrdí operátoři
Český telekomunikační úřad, který tendr podle vládího zadání vyhlásil, změnil začátkem října na nátlak operátorů podmínky pro prodej licencí. Operátoři se s nimi seznámili a konstatovali, že jsou ještě horší.

Stát totiž trval na tom, že každá licence má být prodána 6,7 miliardy korun. Operátoři mohli část splácet, vláda si ale na rozdíl od první varianty řekla o úroky.  Firmy mohly hned zaplatit 3,35 miliardy korun, tedy polovinu, a zbytek po ročních splátkách s úroky do pěti let. Druhou variantou bylo splatit 5,025 miliardy korun a zbytek v úročených splátkách do deseti let.

Až do předložení druhé verze podmínek mobilní firmy tvrdily, že existoval prostor pro vyjednávání. O té doby se netají tím, že takové licenci na provoz sítí třetí generace kupovat nebudou. "Zcela se změnily podmínky na trhu. Podle analýz, které máme, vychází cena jedné licence okolo 1,3 miliardy korun," prohlásil generální ředitel RadioMobilu Roland Mahler.

Zástupci všech tří společností tvrdí, že cena 6,7 miliardy požadovaná státem je zcela mimo ekonomickou realitu. Návratnost by totiž byla výrazně delší než 10 let, což je maximum pro poskytnutí úvěru od bank.

Na argumenty mobilních firem, které upozorňovaly, že cena je na české poměry vysoká, odpovídá šéf ČTÚ David Stádník stále podobně. "Původní vládní záměr je vybrat dvacet miliard. Ten nikdo nezměnil. Navíc, kdo ví, jakou cenu má licence. Dokud se to nevyzkouší, nemohu vědět, kolik se dá vydělat," říká Stádník.

, ,