Prodej Roveru vyvolal spor čínských firem

  1:00aktualizováno  1:00
Zkrachovalou britskou automobilku MG Rover koupila čínská firma Nanjing Automotive. Tu jako kupce vybrala ze tří nabídek poradenská a auditorská společnost PricewaterhouseCoopers, která je od dubna nuceným správcem Roveru.
Rover 200

Rover 200 | foto: Rover

Tento krok potvrzuje silný zájem čínských státních firem expandovat do zahraničí a stát se významným hráčem v oblasti akvizic.

Současně vyvolal ostrý spor dvou čínských státních podniků. S výběrem se totiž nechce spokojit druhý z uchazečů, společnost Shanghai Automotive Industry Corporation, která je největší automobilkou v Číně.

Ta v neděli oznámila, že zvažuje právní kroky proti rozhodnutí nuceného správce. "Naše nabídka byla nejlepší a s dobrými vyhlídkami pro zaměstnanost a automobilovou výrobu v Británii," uvedl odmítnutý zájemce.

Ta podala nabídku společně s bývalým šéfem evropských aktivit společnosti Ford Martinem Leachem.

Nucený správce v závěru týdne oznámil, že Nanjing Automotive koupila aktiva MG Rover Group a také jeho dceřinou firmu na výrobu motorů Powertrain. Britským dělníkům tak svitla naděje na alespoň částečné obnovení výroby v továrně Longbridge u Birminghamu.

MG Rover v dubnu kvůli vysokému zadlužení vyhlásila bankrot a uzavřela továrnu ve městě Longbridge, kde tak zaniklo na 5000 pracovních míst. Pádem Roveru skončila činnost poslední velké automobilky v Británii.

Poradenská a auditorská společnost PricewaterhouseCoopers, která je nuceným správcem Roveru, odmítla vyjádření odmítnutého zájemce o právních krocích komentovat.

Vítězná Nanjing Automotive, která je v Číně nejstarším automobilovým výrobcem, sdělila, že přemístí z továrny Longbridge u Birminghamu výrobu motorů a část automobilové produkce do Číny. Slíbila však v závodě zaměstnat 2000 lidí a zčásti obnovit produkci automobilových značek Rover a MG.

"S procesem výběru jsme byli velmi spokojeni a nemáme, co bychom k tomu dále řekli," uvedla mluvčí Nanjing.

Informované zdroje podle agentur řekly, že Nanjing za Rover zaplatila 50 až 100 milionů liber (až 4,3 miliardy korun). Odborový svaz TGWU vyjádřil nad výsledkem výběru zklamání, slíbil však, že bude s Nanjing v Británii spolupracovat.

Autoři:


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

Moravská vína čeká výjimečný ročník, letos se mohou vyrovnat francouzským

Víno (ilustrační foto)

Mimořádně dobrý ročník, hlavně pro červená vína, se rýsuje jihomoravským vinařům. Vinobraní končí a podle prvotních...

Nábytkářské řetězce hledají způsob, jak zvýšit zisky. IKEA stále vládne

Interiér prodejny IKEA na Václavském náměstí v Praze.

Na českém nábytkářském trhu se přetahuje o zákazníky šest velkých hráčů. Otevírají nové prodejny, a­ pokud to jde,...

Bez plastů se jídlo zkazí o týden dřív. Bioplast stojí čtyřnásobek

Síťka na vaše pomelo s plastovým úchytem. Přece nebudete riskovat, že vám...

Řetězce restaurací a supermarketů se pod tlakem aktivistů a politiků zbavují jednorázových obalů. U potravin to ale tak...Najdete na iDNES.cz