Logo Českého Telecomu

Logo Českého Telecomu | foto: SPT Telecom

Prodej Telecomu se zdržuje

  • 10
Privatizaci Českého Telecomu zdržuje jeho dceřiná společnost Eurotel. Státní úředníci totiž znovu řeší dilema, zda se vyplatí obě firmy propojit ještě před privatizací. Tento krok totiž ztěžují složité smlouvy z počátku devadesátých let. "Prodej Telecomu komplikují nejasné vazby mezi Eurotelem a Telecomem," přiznal v pátek ministr financí Jiří Rusnok. Dodal, že peníze za Telecom vláda získá patrně až příští rok. Podle posledních odhadů má jít zhruba o 80 miliard korun.

Úředníci ministerstev dopravy, financí a Fondu národního majetku stále diskutují, zda dotáhnout do konce plán dokoupení 49 procent akcií Eurotelu od amerického konsorcia Atlantic West. Telecom má nyní 51 procent Eurotelu, ale to podle smlouvy z roku 1992 nestačí na manažerskou kontrolu. Tu lze získat od Američanů spolu se zbylými akciemi, ale za 60 miliard korun.

Telecom by si na dokoupení akcií musel půjčit emisí dluhopisů. Pak by měl celý Eurotel, ale také velké dluhy. Ministerští úředníci se snaží dobrat toho, zda se koupě Eurotelu za tak vysokou částku vyplatí při následném prodeji.

Zelenou má zatím původní varianta, spočívající v propojení obou firem. Její spuštění však musí odsouhlasit akcionáři Telecomu, tedy stát, což se dosud nestalo. Privatizace tak stále není připravena.

"Zatím dáváme přednost prodeji Telecomu s Eurotelem, ale možné je obojí," uvedl Rusnokův náměstek Tomáš Potměšil. Prodejní cena bude podle státních úředníků podobná v obou případech. "Předpokládaná cena by se koupí Eurotelu neměla měnit," odhaduje Jan Juchelka z Fondu národního majetku, který stát v Telecomu zastupuje. Nezávislí analytici souhlasí.

"Taková půjčka by neměla být pro Telecom nijak zásadním problémem, protože není zadlužený a je v současné době v dobré finanční kondici," míní analytik Československé obchodní banky Vladimír Modrý.

Telecom mezitím dokončuje smlouvy o koupi Eurotelu. "Musí se dořešit řada detailů, kterými se teď obě strany intenzivně zabývají," tvrdí Vladan Crha z Českého Telecomu. Podle dostupných informací by se už neměla měnit dohodnutá cena ve výši necelých šedesáti miliard korun. Dokončují se třeba detaily převzetí manažerské kontroly nad Eurotelem, například koho ze současného vedení mobilního operátora si Telecom ponechá.

O dalším postupu bude jednat vláda. Doposud je totiž jasné jen to, že stát bude své akcie prodávat společně s dosavadním strategickým partnerem Telecomu, konsorciem TelSource. Obě strany dohromady drží 78 procent akcií Telecomu.
O Telecom se dosud zajímal německý Deutsche Telekom a francouzské firmy Vivendi a France Telecom.

,