Prodej Unipetrolu? Nejpozději za rok

P r a h a - Druhá největší tuzemská firma, polostátní rafinersko-petrochemický holding Unipetrol, by podle představ ministerstva průmyslu a obchodu měla získat soukromého majitele nejpozději příští rok na jaře. S vůbec prvním termínem prodeje uskupení, jehož roční tržby přesahují 65 miliard korun, přichází úřad v době, kdy by vláda měla rozhodnout o prvním konkrétním kroku. Tím je výběr privatizačního poradce. "Investor bude vybrán ještě do konce letošního roku a vlastní prodej firmy pak bude následovat nejpozději začátkem roku 2002," sdělila náměstkyně ministra průmyslu Milada Vlasáková.

Loni v říjnu vláda na návrh Miroslava Grégra rozhodla, že Unipetrol stát prodá jako celek, a nikoli po částech, jak preferovalo ministerstvo financí.

"Shodujeme se na tom, že bude vybrán privatizační poradce. On by měl určit, jak se bude Unipetrol prodávat. Osobně nejsem přesvědčen o tom, že prodej firmy jako jednoho velkého balíku je nejlepší," upozornil náměstek ministra financí Jan Mládek. Záběr celé petrochemické skupiny je totiž obrovský a těžko se pro něj bude hledat jeden investor.

Resort průmyslu se nicméně domnívá, že zájemci o Unipetrol si poradí s jeho velikostí tím, že vytvoří konsorcia. "Počítáme s tím, že investoři se budou slučovat do větších celků a každý z nich se zaměří na určitou část Unipetrolu.

Například konsorcium firem Agip, Shell a Conoco, které má 49 procent v České rafinérské, bude chtít zřejmě posílit svou pozici v této společnosti, další firmy se podle svého zaměření budou zajímat zase o jiné části Unipetrolu," vysvětlila Vlasáková.

Unipetrol patří vlivem loňských akvizic k jedné z největších firem v zemi. K České rafinérské a podnikům z oblasti petrochemie - Chemopetrolu, Kaučuku a prodejci pohonných hmot Benzině firma přibrala ještě 71 procent akcií menší rafinerie Paramo a společnost Aliachem, specializující se na zemědělská hnojiva a plasty. V Aliachemu vlastní Unipetrol prostřednictvím Agrobohemie, což je jeho společný podnik se soukromou firmou Agrofert, 49 procent, jež koupil loni v létě za více než 800 milionů korun. V minulých dnech pak Unipetrol koupil dalších 16,5 procenta akcií Aliachemu, které držela samotná společnost. "Bylo to za 115 milionů korun. Další akcie pak koupila Agrobohemie a nyní toto uskupení ovládá 66,7 procenta Aliachemu," uvedl mluvčí Unipetrolu Tomáš Zikmund. Letos má Unipetrol v souladu s vládním rozhodnutím ovládnout i neratovickou chemičku Spolana.

Zájem o koupi Unipetrolu zatím zveřejnil kanadský Norex Petroleum, který se loni neúspěšně ucházel o Paramo. "Jednáme nyní ještě s dalšími dvěma společnostmi, s nimiž bychom se chtěli do soutěže přihlásit," sdělil mluvčí firmy David Soukup. Podle informací tisku měla být jedním ze spojenců kanadská firma Petro-Canada, ta však jakýkoliv zájem o Unipetrol včera odmítla.

Dalším možným zájemcem o privatizaci je tuzemská firma Agrofert holding podnikatele Andreje Babiše. "Zatím jsme se nerozhodli, jestli se o Unipetrol budeme ucházet. Nemohu to vyloučit, je to otázka na zvážení," řekl.

Tržní hodnota akcií Unipetrolu se nyní pohybuje kolem 12 miliard korun.