Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prodejci pojistek budou muset zveřejnit své provize

  1:03aktualizováno  1:03
Česká národní banka chce zkrotit zprostředkovatele, kteří přetahují lidi na životní pojistky jen kvůli vlastním ziskům a je jim přitom jedno, že na tom lidé kvůli rušení starých smluv tratí. Budou muset klientům říci, jak vysokou provizi za uzavření pojistky dostanou.
Česká národní banka chce srovnat podmínky pro penzijní fondy a pojišťovny. Prodejcům životních pojistek se to nelíbí.

Česká národní banka chce srovnat podmínky pro penzijní fondy a pojišťovny. Prodejcům životních pojistek se to nelíbí. | foto: Profimedia.cz

Zároveň platí zákaz poskytování pobídek firmám za to, že pod pojišťovnu převedou své zaměstnance. Stejná pravidla už od srpna platí pro oblast penzijního připojištění.  

"Na trhu existuje nerovnováha v podobě rozdílných pravidel distribuce různých produktů a ČNB považuje za správné, aby se podmínky pro konkurenční produkty sjednotily," říká mluvčí ČNB Marek Petruš.

Banka podle něj spolupracuje s ministerstvem financí na projektu nového zákona, který by sjednotil podmínky pro všechny zprostředkovatele.

Zprostředkovatelům se však provize, které například u investičního životního pojištění mohou dosahovat až 24násobku měsíční platby, ukazovat nechce. A to přesto, že to u penzijního připojištění díky novele zákona už měsíc dělat musí.

"Jsme proti tomu, aby se zveřejňování provizí zaměřovalo výhradně jen na vybrané obory. Dealery aut ani pekaře také nikdo nenutí k tomu, aby zveřejňovali své marže, tak proč by to měli dělat zrovna zprostředkovatelé," říká Petr Šafránek z Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců ČR.

Odhalování provizí jen určitých vybraných sektorů považuje za špatné také šéf penzijního fondu Aegon Vladimír Bezděk.

Pojišťovny jsou proti

Ani samotným pojišťovnám se příliš nelíbí, že by měly mít stejné podmínky jako penzijní fondy a nesměly tak dávat odměny zaměstnavatelům za to, že k nim převedou své lidi.

"Necítíme potřebu, aby se to nyní upravovalo či regulovalo. Trh sám je nejlepším regulátorem a upraví si to sám," uvedla Dagmar Koutská z tiskového oddělení České pojišťovny.

Podobný názor zastávají také pojišťovny Allianz a Kooperativa. Poukazují přitom na to, že životní pojištění je čistě komerční produkt, protože není na rozdíl od penzijního připojištění podporováno státním příspěvkem, a proto je další státní regulace v této oblasti zbytečná.

Nechuť pojišťoven přistoupit na shodné podmínky je podle odborníků logická, protože z nerovné situace těží.

Podle Pavla Huláka, jenž má v poradenské firmě Fincentrum na starosti zaměstnanecké výhody, je totiž jasné, že když firma za jeden produkt může odměnu získat a za druhý ne, bude mít tendenci uzavírat pro své zaměstnance právě životní pojištění, které však pro ně není zdaleka tak výhodné jako penzijní připojištění.

"Oba produkty jsou stejně daňově zvýhodněny. Firmy na ně mohou zaměstnancům ročně přispívat až 24 tisíc korun a neplatit z nich přitom sociální a zdravotní pojištění ve výši 34 procent. A právě proto by měly mít oba produkty stejné podmínky," domnívá se Pavel Hulák.

Také penzijním fondům by se líbilo, kdyby pojišťovny a jejich agenti nesměli firmy za převedení firemních zaměstnanců jakkoliv "uplácet".

"Oba produkty mohou klientovi sloužit k dosažení stejného cíle, a proto by měly mít i shodné podmínky," říká Vojtěch Kubec, šéf obchodního úseku Penzijního fondu Komerční banky.

Mluvčí penzijního fondu ING Alexandra Gjurić je přesvědčená o tom, že nová pravidla zlepšují transparentnost trhu a právě kvůli tomu začnou dříve či později platit i pro životní pojištění.

Ministerstvo financí si nerovné podmínky podle svého vyjádření také uvědomuje. Jejich dopady však bude ještě vyhodnocovat a případně je zahrne do připravované normy, která má celkově regulovat oblast zprostředkování na finančním trhu.Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Další z rubriky

Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku za čtyři miliardy

Ilustrační snímek.

Nizozemská pojišťovna Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku nizozemské skupině NN. Informovala o tom ve...

Po mostě v Janově se hroutí také akcie jeho provozovatele Atlantia

Trosky zříceného mostu v italském Janově. Řidiči zeleného kamionu supermarketu...

Akcie italského provozovatele mýtných silnic Atlantia zahájily dnešní obchodování poklesem o 23,5 procenta. Reagují tak...

Počasí ničí úrodu, zdraží pečivo, mák i vánoční kapři

Ilustrační snímek

Vedra zdaleka nepolevila, ale zemědělci už začínají mapovat škody, které letní počasí na úrodě zanechalo. Vlny sucha...

Najdete na iDNES.cz