Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prodejci pojistek budou muset zveřejnit své provize

  1:03aktualizováno  1:03
Česká národní banka chce zkrotit zprostředkovatele, kteří přetahují lidi na životní pojistky jen kvůli vlastním ziskům a je jim přitom jedno, že na tom lidé kvůli rušení starých smluv tratí. Budou muset klientům říci, jak vysokou provizi za uzavření pojistky dostanou.
Česká národní banka chce srovnat podmínky pro penzijní fondy a pojišťovny. Prodejcům životních pojistek se to nelíbí.

Česká národní banka chce srovnat podmínky pro penzijní fondy a pojišťovny. Prodejcům životních pojistek se to nelíbí. | foto: Profimedia.cz

Zároveň platí zákaz poskytování pobídek firmám za to, že pod pojišťovnu převedou své zaměstnance. Stejná pravidla už od srpna platí pro oblast penzijního připojištění.  

"Na trhu existuje nerovnováha v podobě rozdílných pravidel distribuce různých produktů a ČNB považuje za správné, aby se podmínky pro konkurenční produkty sjednotily," říká mluvčí ČNB Marek Petruš.

Banka podle něj spolupracuje s ministerstvem financí na projektu nového zákona, který by sjednotil podmínky pro všechny zprostředkovatele.

Zprostředkovatelům se však provize, které například u investičního životního pojištění mohou dosahovat až 24násobku měsíční platby, ukazovat nechce. A to přesto, že to u penzijního připojištění díky novele zákona už měsíc dělat musí.

"Jsme proti tomu, aby se zveřejňování provizí zaměřovalo výhradně jen na vybrané obory. Dealery aut ani pekaře také nikdo nenutí k tomu, aby zveřejňovali své marže, tak proč by to měli dělat zrovna zprostředkovatelé," říká Petr Šafránek z Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců ČR.

Odhalování provizí jen určitých vybraných sektorů považuje za špatné také šéf penzijního fondu Aegon Vladimír Bezděk.

Pojišťovny jsou proti

Ani samotným pojišťovnám se příliš nelíbí, že by měly mít stejné podmínky jako penzijní fondy a nesměly tak dávat odměny zaměstnavatelům za to, že k nim převedou své lidi.

"Necítíme potřebu, aby se to nyní upravovalo či regulovalo. Trh sám je nejlepším regulátorem a upraví si to sám," uvedla Dagmar Koutská z tiskového oddělení České pojišťovny.

Podobný názor zastávají také pojišťovny Allianz a Kooperativa. Poukazují přitom na to, že životní pojištění je čistě komerční produkt, protože není na rozdíl od penzijního připojištění podporováno státním příspěvkem, a proto je další státní regulace v této oblasti zbytečná.

Nechuť pojišťoven přistoupit na shodné podmínky je podle odborníků logická, protože z nerovné situace těží.

Podle Pavla Huláka, jenž má v poradenské firmě Fincentrum na starosti zaměstnanecké výhody, je totiž jasné, že když firma za jeden produkt může odměnu získat a za druhý ne, bude mít tendenci uzavírat pro své zaměstnance právě životní pojištění, které však pro ně není zdaleka tak výhodné jako penzijní připojištění.

"Oba produkty jsou stejně daňově zvýhodněny. Firmy na ně mohou zaměstnancům ročně přispívat až 24 tisíc korun a neplatit z nich přitom sociální a zdravotní pojištění ve výši 34 procent. A právě proto by měly mít oba produkty stejné podmínky," domnívá se Pavel Hulák.

Také penzijním fondům by se líbilo, kdyby pojišťovny a jejich agenti nesměli firmy za převedení firemních zaměstnanců jakkoliv "uplácet".

"Oba produkty mohou klientovi sloužit k dosažení stejného cíle, a proto by měly mít i shodné podmínky," říká Vojtěch Kubec, šéf obchodního úseku Penzijního fondu Komerční banky.

Mluvčí penzijního fondu ING Alexandra Gjurić je přesvědčená o tom, že nová pravidla zlepšují transparentnost trhu a právě kvůli tomu začnou dříve či později platit i pro životní pojištění.

Ministerstvo financí si nerovné podmínky podle svého vyjádření také uvědomuje. Jejich dopady však bude ještě vyhodnocovat a případně je zahrne do připravované normy, která má celkově regulovat oblast zprostředkování na finančním trhu.
Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Škoda zvýšila zisk. Vděčí za to výrobě dražších vozů Kodiaq a Karoq

Předseda představenstva Škody Auto Bernhard Maier představil 6. března na 88....

Automobilka Škoda loni vydělala 31,8 miliardy korun po zdanění. To je zhruba o šest miliard korun více než loni. Podle...

Bez akce ani ránu. Češi nakupují ve slevách polovinu zboží, třeba tuzemák

(Ilustrační snímek)

Obchodníci a výrobci, kteří se o ně společně zasloužili, je nazývají pekelnou spirálou. Zákazníci na ně netrpělivě...

Levnější pivo, kadeřník i voda. Vláda chystá velké změny v DPH

(Ilustrační snímek)

Ministerstvo financí navrhuje největší balík změn daně z přidané hodnoty za poslední roky. Výrazné snížení daně z 21 na...

Najdete na iDNES.cz