Prodej zlata v Česku roste, chválí si prodejci. Lákají na příznivou cenu

  16:15aktualizováno  16:15
Hlavním prodejcům investičního zlata v Česku výrazně vzrostl prodej, v některých případech až trojnásobně. Podle expertů lidé více vyhledávají investice do drahých kovů hlavně kvůli příznivé ceně a nízkým úrokovým sazbám, které neumožňují vyšší výnosy tradičních investic.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Hodnota investičního zlata je závislá na aktuální ceně zlata na světové burze. Za poslední tři roky, kdy se cena drží nízko, je drahocenný kov pro investory stále velmi atraktivní. Zájem o investiční zlato letos meziročně vzrostl i hlavním prodejcům v Česku.

Lídr tuzemského trhu, společnost Golden Gate CZ, prodala do konce září meziročně více než trojnásobek zlata. A růst hlásí i další firmy.

Cihlička do 1400 korun

Aktuální cena zlata v přepočtu činí zhruba 28 104 korun za jednu ryzí unci zlata (31,1g). Tato cena je však orientační a výchozí jak pro zpracovatele, tak i obchodníky se zlatem. Prodejci si ji následně přepočítají podle spread, tedy rozdílu prodejních a výkupních cen. Prodej se tak může pohybovat kolem třiceti tisíc korun za unci zlata o ryzosti 24karátů (999.9/1000). Celý jeden gram cihličky potom vychází zhruba na 1 100 až 1 400 korun.

Golden Gate CZ prodala za tři čtvrtletí 2015 investiční zlato a stříbro za 1,079 miliardy korun. Meziročně tak její prodej narostl téměř trojnásobně. Tržby za loňská tři čtvrtletí činily 440 milionů korun. Společnost prodala za prvních devět měsíců tohoto roku 1,036 tuny zlata a 3,4 tuny stříbra.

Konkurenční Safina prodala letos přes 650 kg investičního zlata. V samotném třetím kvartále to bylo 250 kilogramů, meziročně o čtvrtinu více. Prodala také několik desítek kilogramů investiční platiny. Investoři totiž využívali výkyvů v cenách.

„Aktuálně je pro investory velmi zajímavá platina, jejíž cena je teď nízká. Neočekáváme ovšem, že by tato situace byla dlouhodobá, protože Jihoafrická republika, hlavní producent tohoto kovu, ohlásila problémy při těžbě, což s cenou tohoto kovu jistě zahýbá,“ upozornil manažer pro investiční drahé kovy firmy Libor Křapka.

Češi zlato nakupují po menších částkách

„Rostoucí prodeje dokládají vzrůstající zájem investorů o spořící programy,“ uvedl spoluzakladatel Golden Gate Pavel Ryba. Zlato se podle něj už pro Čechy stalo běžným produktem.

Jak investovat

Zlato je vhodné jako okrajová investice maximálně do 10 procent všech odložených prostředků. Výkyvy jeho ceny mají totiž jiný průběh než akcie nebo dluhopisy, čímž celkovou investici „vyvažuje“. Zlato se dokáže zásadněji zhodnotit na pozadí krizí a nepříznivého vývoje globální ekonomiky. Naopak uklidnění situace a oživení ekonomik mu neprospívají.

Poslední léta jsou názornou ukázkou toho, co zlato dokáže - zhodnotit o stovky procent, stejně tak i ztratit polovinu své hodnoty. Fyzické zlato nese i náklady na své uchování, což jeho výnos dále mírně snižuje.

Do zlata lze investovat buď přes fond, nebo fyzicky. Pro zkušenější investory může být, zvláště pro částky v řádu desetitisíců korun, volbou „zlatý“ ETF fond, z nichž nejznámější je asi SPDR Gold shares obchodovaný v USA. Podobný a levnější je iShares Gold Trust.

Podle průzkumu mezi investory si lidé na zlatě cení toho, že ho mohou fyzicky vlastnit a mají možnost do něj investovat po malých částkách. Obchodním cílem Golden Gate je, aby do pěti let vlastnilo investiční kovy 100 tisíc českých domácností.

„Za zvýšeným zájmem českých domácností o fyzické drahé kovy stojí vedle příznivých cen těchto komodit hlavně nízké úrokové sazby. Češi se tak vedle tradičních termínovaných vkladů rozhlížejí jinde,“ vysvětluje hlavní ekonom společnosti Colosseum František Bostl.

Zvýšený zájem eviduje také výrobce zlatých mincí a medailí. „Okamžitě po uvedení na trh je každá z nich skoro vyprodaná. Proto musíme jak pro naše emise, tak pro emise České národní banky, evidovat speciální pořadníky,“ potvrzuje zájem o zlaté předměty Kamil Kresta z České mincovny Aurum.

Papírové zlato na vzestupu

Společnost Safina v poslední době sleduje na trhu s drahými kovy zajímavý trend. Přibývá totiž velké množství tzv. papírového zlata, tedy burzovních certifikátů a derivátů.

Třetí čtvrtletí bylo také úspěšné pro certifikační rafinérie a mincovny po celém světě, protože se zvýšil zájem o investiční mince a slitky. Jejich kapacity jsou v současnosti naplněny na další měsíce dopředu. Například velké kanadské a americké mincovny zaměřující se na stříbrné investiční mince potvrzují objednávky až na leden příštího roku.

Akciová společnost Zlato, která spustila provoz teprve na začátku října, už za první dva týdny prodala více než 20 kilogramů zlata.

Atraktivitu zlata potvrdili i další odborníci. Hlavní analytik X-Trade Brokers Jaroslav Brychta upozornil na nutnost přehodnotit tradiční investiční rady a poučky o rozložení portfolia. „Diverzifikace dostává zcela jiný rozměr, než měla před začátkem finanční krize v prostředí nenulových úrokových sazeb. Drahé kovy jsou stále jedním z nejsnazších nástrojů diverzifikace, i když nejsou jediným,“ dodal.

Desítky Čechů se však při investici do zlata napálily. Stalo se tak poté, co svěřily své peníze firmám, které jim měly nákup zlata v Německu zprostředkovat (více čtěte zde). Německá policie následně při razii našla 4,7, tun zlata, o údajné hodnotě 140 milionů korun. Pak se ale ukázalo, že opravdové zlato tvoří jen 320 kilogramů z celkového množství. Dohromady Češi do nákupu investovali přes dvacet milionů korun.

Autoři: ,

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Češi dělají vlny. Zdejší studia patří v počítačové animaci ke světové špičce

Záběr z katastrofického filmu 2012, na němž se podílelo studio UPP

Postava procházející kontrastním lékařským zařízením kolem nádrží, v nichž se v tekutině vznášejí postavy podobné...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Vánoce na internetu končí 16. prosince, pozdější objednávky včas nedorazí

Vánoce - ilustrační fotografie

Vánoce v e-shopech letos skončí dříve. Kdo chce mít jistotu, že zboží dostane včas domů, měl by si ho objednat...

Najdete na iDNES.cz