PŘEHLEDNĚ: Dvojí cena za Babišovy akcie. Agrofert platil víc než manažerka - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

PŘEHLEDNĚ: Dvojí cena za Babišovy akcie. Agrofert platil víc než manažerka

  21:38
Vicepremiér Andrej Babiš prodal v roce 2010 svému Agrofertu akcie firmy Profrost za 527 milionů korun. Vzhledem k tomu, že akcie téže firmy prodával v tu dobu i mnohem levněji, vzniká podezření, že to byla účelová operace. Kdyby totiž tyto peníze získal z Agrofertu jako dividendu, musel by zaplatit 79 milionů korun na daních.
Andrej Babiš

Andrej Babiš | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Pochybnosti neskončily, pochybnosti trvají. Po podrobnějším zkoumání vypracovaných „zpráv auditorů“ a dalších veřejně dostupných dokumentů okolo transakcí Andreje Babiše se svou firmou se objevují nové nesrovnalosti, jež si žádají vysvětlení.

Nejasný je především obchod s akciemi společnosti Profrost, kterou Babiš sám založil v roce 2007. Šlo o rozjíždějící se byznys s mraženými potravinami. V roce 2010 Babiš převedl Profrost do vlastní skupiny Agrofert.

Ve stejné době Profrost navyšoval jmění o dalších sto milionů korun a vydával nové akcie, na konci celé operace Agrofert ovládal čtyři pětiny této firmy. Zbylou pětinu získala firma Rapaces Group Babišovy klíčové manažerky Simony Sokolové.

A tady narážíme na rozpor. Zatímco Agrofert musel za 80 procent Profrostu svému majiteli zaplatit 527 milionů korun, Sokolové stačilo zaplatit za pětinu jen 20,4 milionu korun.

Porovnáme-li kupní ceny s ohledem na procentuální podíl v Profrostu, pak Sokolovou přišly akcie Profrostu sedmkrát levněji než Agrofert. A to musel Agrofert k udržení svého podílu ještě nasypat do Profrostu nových 80 milionů korun na navýšení jmění.

Zda transakce proběhla právě takto, se lze jen dohadovat - Babiš i Agrofert poskytli jen dílčí informace. Nejsou ochotni sdělit, komu, kdy a za jakou cenu Babiš prodával jaký počet akcií. Proces je proto třeba krůček po krůčku rekonstruovat na základě informací lidí z Agrofertu, z Babišova osobního prohlášení a z kusých dokumentů v obchodním rejstříku.

Média a komentátoři vycházející pouze z veřejně dostupných zdrojů proto tvrdí, že rozdíl mezi cenou pro Sokolovou a pro Agrofert mohl být i mnohonásobně větší. Jak upozorňuje například právník Aleš Rozehnal na serveru HlídacíPes.org, podíl, který Babiš prodával Agrofertu, mohl představovat jen 1,5 procenta Profrostu.

Tak či onak, Agrofert zaplatil za podíl v Profrostu víc, než na kolik by ho běžně ocenil trh. Pokud skutečně kupoval 80% podíl, bylo by to přibližně trojnásobně víc. Pokud šlo o variantu s 1,5% podílem, transakce by firmu ocenila na neuvěřitelných 34 miliard korun.

Celkově operace budí podezření, že z Agrofertu vytáhl Babiš zbytečně velký balík peněz. Nezdaněných, protože prodej akcií v této situaci dani nepodléhá. Za stejně velkou dividendu by musel zaplatit 15% daň, tedy 79 milionů korun. Proto mluví Babišovi oponenti jako Miroslav Kalousek o podezření z daňového úniku.

A stejně to vidí i Rozehnal. Pokud by se podle něj prokázalo, že je cena opravdu nadsazená, šlo by o simulované právní jednání. A to je trestné. „Není to nic nějak zvlášť kreativního, je to celkem známý postup. V tomto případě jde ale o velmi vysokou částku,“ říká k tomu právník Rozehnal.

Agrofert i Babiš odpovídají nekonkrétně

Ani ve čtvrtek nebyl Babiš ohledně obchodů s Agrofertem sdílnější. „Předmětem auditu (EY a PWC - pozn. red., více o nich zde) bylo prokázání, zda jsem měl dost peněz k nákupu dluhopisů. To jsem prokázal. V životě jsem nakoupil stovky firem, vše podle zákona. Už jsem řekl víc, než kterýkoliv politik přede mnou, nemám co dodávat,“ odmítl dotazy MF DNES.

Agrofert ve čtvrtek opakovaně nařčení z daňových machinací odmítl. „Nákup (Profrostu a dalších firem Agrofertem, pozn. red.) měl obchodní logiku. Začlenění firem do koncernu navazovalo na aktivity skupiny. Nákup splňoval všechny zákonné povinnosti,“ uvedl mluvčí Karel Hanzelka. „Jakékoli naše kroky jsou navíc pod stálým dohledem finančních úřadů a auditorských firem,“ dodal.

Babiš a Profrost

Jak probíhaly obchody s akciemi mezi Babišem, Profrostem a Rapaces Group

2007

2010

  • Profrost navyšuje základní jmění na 102 milionů korun. Nově vydané akcie s nominální hodnotou po deseti milionech si mají rozdělit Andrej Babiš (2 kusy) a Agrofert (8 kusů).
  • Ještě než proces navýšení skončil, prodal Babiš 16 kusů původních akcií Profrostu firmě Agrofert (v původním základním jmění šlo o 80 %). Současně prodal zbytek akcií Profrostu (20 %) firmě Rapaces Group své klíčové manažerky Simony Sokolové.
  • Za 80 % Profrostu platí Agrofert Babišovi 527 milionů korun, což Profrost oceňuje na 659 milionů korun. Čtyři pětiny jsou ovšem podíl před navýšením, po něm už oněch šestnáct akcií představovalo jen asi 1,5 procenta společnosti.
  • Ve stejné době platí Rapaces Group za svých 20 % akcií Profrostu pouze 20,4 milionu (to vyplývá z účetní uzávěrky Rapaces Group z roku 2010 a zápisu z valné hromady 2014), což firmu oceňuje na 102 milionů korun. Rapaces Group za tytéž akcie platí sedmkrát méně než Agrofert.
  • Profrost v roce 2010 podle účetní uzávěrky vykazuje provozní zisk 47 milionů korun a má dluhy téměř 200 milionů korun. Podle toho, jak se naceňují firmy, by tak měl mít hodnotu mezi 200 a 270 miliony.

2011

  • Andrej Babiš vstupuje do politiky, zakládá hnutí ANO.

2012

  • Agrofert vydává korunové dluhopisy, Andrej Babiš je později kupuje za 1,5 miliardy korun.

2016

Faktem je, že Finanční správa obchody mezi spřízněnými subjekty v rámci jedné kapitálové skupiny hlídá - právě proto, aby nesloužily daňovým machinacím. Zda kontrolovala operace kolem Profrostu a dalších firem kolem Agrofertu, není jasné.

„Korunové dluhopisy byly již na přelomu let 2011 a 2012 podrobeny analýzám. Správce daně má dostatek nástrojů, kterými provádí daňovou kontrolu i v této oblasti. Jedná se zejména o kontrolu transakcí mezi spojenými osobami, oblast převodních cen a nízké kapitalizace,“ říká jen obecně mluvčí Finanční správy Petra Petlachová.

Sdílnější není Finanční správa ani přesto, že Babiš prohlásil, že ji zbaví ve svém případě mlčenlivosti. Zda to skutečně udělal - musel by jí dát písemný pokyn - opět není jasné.

Podle zdrojů přímo z berní správy se ale podobné obchody mezi spřízněnými subjekty kolem roku 2010 nekontrolovaly nijak systematicky. Kontroloři se jim celkově věnují hlavně v případě, když na ně narazí kvůli jiné nesrovnalosti.

„Takzvaným transferovým obchodům (obchodům mezi spřízněnými subjekty) se Finanční správa začala systematičtěji věnovat až po roce 2014 - po Babišově nástupu do úřadu,“ říká exšéf Finanční správy (dnes ve službách soukromého daňového poradce Apogeo) Jiří Žežulka.

Ten je navíc přesvědčen, že pokud berní úředníci operaci nezkontrolovali dřív, udělají to teď. „Z celého tématu se stalo politikum. Pokud má správce daně podezření, že došlo k nesprávnému postupu, jistě koná. Minimálně od vypuknutí této kauzy. Lidé, kteří tam sedí, skládali úřednický slib, nedokážu si představit, že by správní řízení nezahájili, pokud to už neudělali,“ řekl.

Neférové obchody mezi spřízněnými či spřátelenými subjekty postihují kromě berních úředníků i soudy. Nemusí jít jen o daňové machinace, ale také o záměrné poškození jedné z obchodujících stran.

Například majitel strojírenské skupiny Vítkovice Jan Světlík je zatím nepravomocně odsouzen za to, že Vítkovice v roce 2008 koupily od jeho obchodního partnera Martina Ulčáka prakticky bezcenné akcie firmy Spojené slévárny za zhruba čtvrt miliardy korun. Žalobu v tomto případě podával minoritní akcionář Vítkovic, který se obchodem cítil poškozen. Pokud byl koupí Profrostu podobně poškozen Agrofert, nemá se kdo ozvat, protože firma plně patřila Babišovi.

Rozstřel: Martin Sedlák - Include | (1:09) | video: iDNES.tv

České patenty mohou vrátit výrobu baterií a solárů do Evropy, říká expert

Nejčtenější

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Trump je vyřadil z provozu. Pro americké značky jsou cla vůči Vietnamu smrtelná

Vietnam se v uplynulých letech stal klíčovým hráčem výroby místo Číny, která čelila přísnějším celním tarifům ze strany Spojených států. Nyní se však ani tato asijská země nevyhne novým tarifům....

Trump zavádí reciproční cla pro celý svět, dovoz z Evropy se prodraží o 20 procent

Americký prezident Donald Trump zavádí reciproční cla na země „celého světa“. Zdůvodnil to potřebou nakopnout domácí průmysl a posílit vnitřní trh ve Spojených státech. Dovoz z Evropské unie se...

Koupil si jízdenku, aby dostal kafe a zmrzlinu zdarma. Od Čechů dostal vynadáno

Kde leží hranice mezi maximálním využitím nabízených služeb za minimum peněz a kde už začíná jejich zneužití? Diskusi na toto téma rozvířil příspěvek na sociálních sítích. Mladý muž v něm popisuje,...

Generátor čísel, hausnumera. Ekonomové kroutí hlavou nad Trumpovým výpočtem

Když Donald Trump ve středu představoval rozsáhlý balíček recipročních cel vůči celé řadě zemí, oháněl se tajemnou tabulkou. Nejprve nebylo příliš jasné, jak administrativa amerického prezidenta k...

Asijské akciové trhy se prudce propadly, reagují na Trumpova cla

Aktualizujeme

Akcie na burzách v Asii zahájily týden prudkým poklesem, v Hongkongu podle hlavního indexu odepisují téměř 13 procent, v Číně skoro devět procent. Výrazně ztrácejí také akcie v Japonsku a dalších...

7. dubna 2025  9:24

Kopaničáři ze Slovenska dobývají svět kosmetiky. Pomocí bylin i vědeckých poznatků

Advertorial

Z touhy po přírodních řešeních se zrodila slovenská rodinná firma Panakeia, která dnes zásobuje desetitisíce zákazníků originální kosmetikou na přírodní bázi. Za úspěchem firmy stojí i práce syna...

7. dubna 2025  7:42

Šéfka drůbežářů: Bojíme se dovozu kuřat z Ameriky, ošetřují je chlorem, my nesmíme

Premium

Lidé stále méně kupují celá kuřata, trendem jsou polotovary nebo trhaná kuřecí masa, říká nová ředitelka Sdružení drůbežářských podniků Zuzana Slámová. Ve funkci skoro po čtvrt století vystřídala...

7. dubna 2025

Slintavka a kulhavka je jen jedna pohroma. Chovatele potichu ohrožuje „modrý jazyk“

Ačkoliv se chovatelé v posledních týdnech obávají stále více slintavky a kulhavky, hospodářství se skotem stále decimuje jiná choroba – katarální horečka ovcí, tedy takzvaný bluetongue, modrý jazyk....

7. dubna 2025

Po oteplení planety lidé zchudnou víc, než se čekalo, zjistila studie

Ekonomické modely dlouhodobě podceňovaly dopad globálního oteplování na bohatství lidí. Odborníci tvrdí, že starší výzkumy dezinterpretovaly dopad globálního oteplování stejně jako pravděpodobné...

6. dubna 2025

Zbytek Asie k odvetě za cla proti Trumpovi nemíří. Na rozdíl od Číny chce vyjednávat

Některé asijské země zřejmě nezavedou odvetná cla na Spojené státy a zaměří se na vyjednávání s administrativou Donalda Trumpa. Cla na americké dovozy vyloučily například Tchaj-wan či Indonésie,...

6. dubna 2025  16:15

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Samochladicí plechovka má nahradit ledničku. Vynález představil barman z Walesu

Udržet nápoj studený bez chlazení? Zdá se to nemožné, ale James Vyse, bývalý barman z Walesu, zřejmě našel řešení. Po více než 500 prototypech a dvou letech vývoje přichází nyní s převratnou inovací,...

6. dubna 2025

Göteborg dostal pokutu za nesplnění enviromentálních cílů. I tak v nich postupuje

Pro Göteborg je ekologie dlouhodobě velmi důležitá. Druhé největší město ve Švédsku se v roce 2022 stalo prvním samosprávným celkem na světě, který si vzal speciální udržitelný úvěr SLL...

6. dubna 2025

Výborný varoval obchody před umělým zvýšením cen kvůli kulhavce a slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News požádal, aby lidé přes Velikonoce nenavštěvovali farmy či se nepřibližovali ke zvířatům, která jsou na...

6. dubna 2025  11:31,  aktualizováno  11:44

Španělsko se stalo rájem evropské farmacie. Vláda jde obřím firmám na ruku

Španělsko se v posledních letech stává centrem evropského farmaceutického průmyslu. Ve svých strategiích s touto destinací počítají nejdůležitější firmy z oboru včetně společností jako AstraZeneca,...

6. dubna 2025

Do Sapy už se bát nemusíte, říká podnikatel. Letos tam postaví nemocnici

Premium

Narodil se vietnamským rodičům, do Vietnamu ovšem zamířil až v dospívání. Filantrop a podnikatel Nguyen Manh Tung patří do první generace Vietnamců, kteří se narodili v Česku a pracně si tu museli...

6. dubna 2025

Parkování na letišti v Praze? Nejen přes Velikonoce je dražší než v Německu

Ceny parkování na pražském letišti mohou trumfnout i samotnou cenu letenky. Podle letiště jsou částky srovnatelné s relevantní konkurencí. Na dalších čtyřech českých letištích přitom turisté zaplatí...

6. dubna 2025