Prodejte neprodejné akcie. Dokud to jde

P r a h a - Mnohé akcie z kuponové privatizace se příští rok mohou změnit v bezcenné papíry, protože je nepůjde v podstatě nikde prodat. Problém postihne desítky, možná i stovky tisíc lidí. Jejich akcie, se kterými se málo obchoduje, nebudou mít totiž podle zákona o cenných papírech od počátku příštího roku na burze či v RM-Systému co dělat. Z RM-Systému by mělo podle odhadů Komise pro cenné papíry zmizet asi osm set z dnešních zhruba dvanácti set společností.

Proč? To ví právě komise, která vyřazení cenných papírů navrhla. "Tímto krokem trh zprůhledníme. Přiblížíme se tak podmínkám vyspělých zemí a staneme se atraktivnější pro zahraniční investory," hájí postup její mluvčí Radka Procházková.

RM-Systém i ministerstvo financí, které zákon předložilo, mají ovšem k tomuto kroku výhrady. Předseda Ochranného sdružení malých akcionářů Karel Staněk se dokonce domnívá, že budou porušena základní práva vlastníků cenných papírů.

Současnou situaci může změnit nový zákon, který počítá se zachováním trhu pro všechny cenné papíry. Ten však má být teprve během března předložen vládě a podle Jarmily Hanslové z ministerstva financí by mohl začít v praxi platit až v roce 2003.

Mezitím tedy pravděpodobně cenné papíry z RM-Systému zmizí a jejich majitelům - pokud je budou chtít prodat - nezbude, než aby si našli kupce sami. "Mohou se také obrátit na obchodníka s cennými papíry," radí Procházková, podle níž se mnoho v porovnání s dnešním stavem nezmění.

"Prodejnost akcií nezáleží na tom, zda jsou na veřejném trhu, či nikoliv, ale na tom, zda o ně má někdo zájem. Pokud jsou akcie kvalitní a dávají předpoklad dalšího zvyšování ceny, zájem o jejich koupi bude. A naopak," míní Procházková.

Podle makléře Iva Gottwalda je však tato rada nereálná. "Neumím si představit, kde bych hledal obchodníka, který by našel zájemce o deset akcií za tisíc korun.

Dnes klienty s takovým množstvím cenných papírů posíláme na RM-Systém," uvádí Gottwald.

Dodává, že je správné, aby "horší" akcie nebyly na burze, ale RM-Systém byl vytvořen právě pro ně, a mají tam proto zůstat.

K tomuto názoru se kloní i ministerstvo financí a RM-Systém.

"Je pravda, že veřejný trh přestává u těchto emisí plnit jednu ze svých funkcí, tedy být místem, kde se střetává nabídka s poptávkou a tvoří se cena," říká mluvčí RM-Systému Jitka Šmídová.

Legislativa kapitálových trhů Evropské unie byla jedním z motivů pro změnu zákona. Ta však podle Karla Staňka podmínky pro vyřazení cenných papírů, se kterými se málo obchoduje, nezná. "V žádné směrnici Evropské unie není nic o nuceném odchodu společnosti z trhu. Toto ustanovení si naši tvůrci zákona vymysleli," říká Staněk. Radka Procházková připouští, že unie má určité požadavky jen na společnosti, které na veřejný trh teprve vstupují, nikoli na ty, které už v něm jsou.

"V České republice však žádné podobné podmínky nikdy neexistovaly. Na veřejném trhu jsou tak akcie, které by se tam za standardních okolností vůbec nedostaly," vysvětluje Procházková. Dodává, že je proto nutné alespoň dodatečně tyto podmínky zavést.

Další informace naleznete v úterní příloze MF Dnes Peníze