Zemědělské družstvo v Haňovicích na Olomoucku představilo nové velké skleníky s...

Zemědělské družstvo v Haňovicích na Olomoucku představilo nové velké skleníky s výměrou 2,8 hektaru pro celoroční pěstování rajčat (30. září 2016) | foto: ČTK

Z Hané zamíří do obchodů stovky tun rajčat, vyrostou v kokosovém substrátu

  • 114
Téměř osm stovek tun rajčat vypěstuje ročně Zemědělské družstvo v Haňovicích na Olomoucku v nových sklenících, do kterých s pomocí dotací investovalo přes 150 milionů korun. Většina produkce hydroponicky pěstovaných rajčat bude určena pro domácí trh. „V obchodech se objeví v prosinci,“ řekl předseda družstva Václav Kuba.

Dva moderní skleníky postavené na poli u Haňovic zabírají plochu bezmála tři hektarů a jejich obsluhu zajistí 35 lidí. Rajčata budou pěstována hydroponickým způsobem, kdy pracovníci rostliny zasadí do kokosového substrátu s živným roztokem. Opylují je nakoupení čmeláci.

Skleníky jsou vybaveny automatizovaným systémem stínění, větrání, zavlažování, vytápění i hnojení. Při zavlažování rajčat bude využívána dešťová voda zachycená ze střech budov družstva a teplo z přilehlé bioplynové stanice. Jeden ze skleníků má umělé osvětlení. „Součástí skleníku je stínění, takže nebude zářit do okolí,“ podotkl Kuba.

Mnohamilionovou investici do dvou skleníků, jejichž celková plocha činí tři hektary, Kuba zdůvodnil tím, že tuzemská produkce rajčat výrazně zaostává za spotřebou. „Do Česka se ročně vozí zhruba sto tisíc tun rajčat a ČR vyprodukuje přibližně jen šest tisíc tun rajčat,“ uvedl Kuba.

Na Hané se budou pěstovat malá rajčátka

Volba podle předsedy družstva padla na cherry rajčata, po kterých v Česku i zahraničí rychle roste poptávka. Cena kilogramu cherry rajčat se v obchodech pohybuje mezi 150 až 250 korunami za kilogram. Většinu produkce cherry rajčat ZD Haňovice dodá velkoobchodní společnosti Čeroz, která je dodá tuzemským obchodníkům.

Rajčata z Haňovic budou podle Kuby těm z dovozu konkurovat především svoji kvalitou a čerstvostí. Návratnost investice do skleníků bude podle Kuby ale dlouhodobá. „Počítáme, že se bude pohybovat kolem 12 roků,“ míní.

Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) je Česko ve spotřebě zeleniny soběstačné pouze z necelých 40 procent a podobné investice můžou nepříznivý trend korigovat. „Rajčata z těchto skleníků se k zákazníkům dostanou do druhého dne, nemusí ležet někde dva týdny v kamionu. Právě podpora tuzemských pěstitelů zeleniny je jednou z našich priorit,“ podotkl.

Haňovickými skleníky to nekončí, naznačil ministr

Stavba skleníků určených pro pěstování rajčat se podle Jurečky připravuje na několika dalších místech Česka, přičemž i tyto projekty počítají s využitím dotací. „Potenciál je tady obrovský. Pro vnitřní soběstačnost by v ČR mohlo vzniknout 250 až 300 hektarů podobných skleníků,“ řekl Jurečka.

Investice do skleníků může snížit závislost ČR na dovozu rajčat ze zahraničí. Česko má s rajčaty dlouhodobě výrazně zápornou obchodní bilanci. Loni byla do tuzemska podle údajů České statistického úřadu dovezena rajčata v celkové hodnotě 2,683 miliardy korun a český vývoz obnášel jen asi 300 milionů korun.

Rajčata prodávaná v tuzemských prodejnách obchodních řetězců pocházejí hlavně z Nizozemska, Španělska, Maroka, Německa a nově i Slovenska, kde jejich pěstování zažívá boom.