Senátor, miliardář a hlavní Babišův soupeř. To je král hazardu Valenta

  19:46aktualizováno  19:46
Poslanci se ve zrychleném jednání ve čtvrtek opět vrátí k záměru zdanit od příštího roku hrací automaty 28 procenty, místo současných 20. Pro impérium Iva Valenty by to byla těžká rána. Ten jde nyní do možná poslední ofenzívy vůči vládním plánům.

Ivo Valenta, nezávislý kandidát | foto: Jan Karásek, MAFRA

V posledních týdnech se z něj stal úhlavní politický nepřítel ministra financí Andreje Babiše. Monacký rezident a jediný vládce mocné skupiny Synot hraje o hodně. Pokud daňová novela k hazardu projde, trh s hracími automaty a VLT zařízeními příští rok umaže přes dvě miliardy na provozních ziscích. A právě Synot patří k největším na trhu.

I proto Valenta začíná budovat silné politické centrum, které má Babišovi co nejvíce komplikovat život. A nejde už zdaleka jen o hazard - Valentou podporovaná Strana soukromníků útočí i na Babišovy záměry ohledně kontroly a výběru daní. Aktuálně chce iniciativou v Senátu zablokovat Babišův návrh na kontrolní hlášení plátců DPH.

„Nemyslím si, že jsem jediný a ani největší odpůrce Andreje Babiše. Mám pouze za to, že se hnutí ANO postavilo proti živnostníkům a aktivním lidem, čímž si nadělalo si spoustu nepřátel a názorových odpůrců,“ říká Valenta v rozhovoru pro iDNES.cz. S Babišem se prý osobně téměř nezná, a proto aktuální spory nepovažuje za osobní.

Synot podniká ve 12 zemích

Skupina Synot vznikla jako rodinný holding už v roce 1991. Dnes kromě hracích automatů podniká také v IT, pohostinství, prodává nové vozy, patří ji horský areál a její aktivity se rozkládají po více než 12 evropských zemích. Synot je dnes také hodně vidět na poli sportu, od loňského roku je hlavním partnerem české fotbalové ligy.

Majetek Ivo Valenty nedávno časopis Forbes ocenil na 3,7 miliardy korun, což z něj podle časopisu dělalo 42. nejbohatšího Čecha. Pro srovnání, ministr financí Andrej Babiš, se kterým se teď Valenta bojuje na politické scéně, ve stejném žebříčků obsadil druhé místo s majetkem přes 64 miliard.

„Hovořili jsme spolu jen párkrát v životě – jednou to bylo při návštěvě jeho restaurace ve Francii, podruhé pak když jsem s ním jako senátor diskutoval o rekonstrukci uherskohradišťské věznice. Naše názory se v mnohém rozcházejí – především jde o podporu podnikatelů a rozvoj české ekonomiky,“ dodává Valenta.

„Pan Valenta asi považuje neplacení daní za podnikání. Já nikoliv,“ říká na nedávné výpady Valenty a spřízněné Strany soukromníků Andrej Babiš.

Je však jasné, že postup Sobotkovy vlády Valentovi radost nedělá. Zatímco několik úkroků, které vláda v poslední době v návrhu zdanění udělala, byly spíše úlitbou směrem ke kurzovým sázkám a číselným loteriím, trh s hracími automaty si naopak pohoršil.

„S dělením na měkký a tvrdý hazard nesouhlasím“

Připomeňme, že původně chtěl Babiš zvýšit pro příští rok daň z hazardu všem stejně z dnešních 20 na 25 procent. Avšak po koaličních sporech vzešel kompromis, který sázky a číselné loterie zdaňuje 23 procenty, zatímco Valentu a spol. 28. Byl sice snížen místní poplatek za jeden hrací přístroj z původně navrhovaných 110 na 80 korun za den. Přesto je dopad na byznys hracích automatů nejtvrdší.

„Se skokovým navýšením daní stejně jako s umělým dělením hazardu na měkký a tvrdý od začátku nesouhlasím a tento názor nemám důvod měnit. Zvláště když díky tomu, že naše skupina působí v řadě zemí, dobře vím, kam podobné restrikce povedou a jaký dopad budou mít na zaměstnanost, podnikatelské subjekty i ekonomiku,“ říká k aktuálnímu návrhu Valenta.

Fotogalerie

Návrh je podle něj připraven bez odborných argumentů a neřeší nic z toho, co by skutečně řešit měl a povede jen k posílení nelegálního trhu. Zpochybňuje například také studii Psychiatrického centra, která odhadla náklady státu na patologické hraní ve výši 16 miliard korun. „Tvůrci podobných paskvilů by se měli opírat o skutečně relevantní studie a výzkumy. Například nezávislá studie Centra ekonomických a tržních analýz CETA, v němž působí docent Jiří Schwarz, uvádí náklady spojené s hazardním hraním ve výši pěti miliard korun,“ říká Valenta.

On sám přesné dopady na jeho společnosti vyčíslené prý nemá. „Jak chcete vypočítat možné dopady návrhů, které se měnily doslova každý týden a přinášely nové a nové odvodové konstrukce?“ odpovídá otázkou.

„S jistotou však mohu říci, že na naše české společnosti bude mít novela zásadní vliv. Následkem navíc může být i fakt, že budeme donuceni omezit podporu sportu v České republice a přesunout ji do jiných zemí, kde dokážeme generovat zisky tak, abychom tuto podporu mohli realizovat. Naše skupina podniká téměř ve dvou desítkách zemí, takže ji změny jako celek nehrozí,“ dodává.

Armáda lobbistů v akci

I jeho političtí odpůrci však často až s obdivem hovoří o tom, že Valenta disponuje největší armádou lobbistů a právníků pro hazardní oblast ze všech herních odvětví. Jako jeho poradci se objevují třeba mladý právník a nedávný šéf Státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi na ministerstvu financí Jan Řehola, radí mu také někdejší úřednice MF Marika Karpf, někdejší poslanec za ODS Pavel Suchánek, či další bývalý šéf státního dozoru a někdejší republikánský poslanec Petr Vrzáň.

Stále více je také slyšet drobná Strana živnostníků, za kterou Valenta kandidoval do Senátu a kterou sponzoruje milionovými příspěvky. Jak sám říká, strana je pro něj srdeční záležitostí, ale osobně se v ní, na rozdíl třeba od Babiše a jeho uskupení ANO, angažovat nehodlá.

„Stranu soukromníků jsem podpořil především s odkazem na to, že jsem za ni kandidoval. Současně je to pro mne tak trochu srdeční záležitost, protože tuto stranu před lety spoluzakládal můj táta. O aktivnějším angažmá však v tuto chvíli neuvažuji,“ uvedl Valenta.

Na rozdíl od Babiše je jméno Valenta na celorepublikové úrovni vnímáno přece jen mnohem více kontroverzně. Samotné spojení s herním byznysem není pro budoucí politickou kariéru zrovna ideální a nepřidají ani škraloupy minulosti. Zejména úplatkářský případ ve fotbale, za který byl Valenta v roce 2004 odsouzen k čtyřměsíční podmínce a pokutě.

A zatímco ve Sněmovně je jméno Valenta spíše tabu, ke kterému se veřejně nikdo nepřihlásí, v Senátu tomu může být jinak. Právě tam novela o zdanění hazardu zamíří poté, co jej (jestli vůbec) schválí dolní komora. A jelikož má vládní návrh už jen několik týdnů na to, aby mohl být přijat a připraven na platnost od 1. ledna, každý další schvalovací zádrhel může mít pro Babišovy plány fatální důsledky.

„Již ve čtvrtek budu na výboru jako senátor s kolegy diskutovat o rozmachu nelegálního hazardu, který trápí stovky měst a obcí v celé ČR. Jak se k tomu kolegové se Senátu postaví, to nemohu předjímat. Několikrát jsem ale řekl, že nebudu v této problematice mlčet a že se se svými kolegy podělím o svých 25 let zkušeností z řady zemí a důsledky přehnané regulace,“ naznačuje Valenta.

I Valenta se ozbrojil mediální společností

Valenta ale roste i jinde a nejen v politice jde ve šlépějích svého úhlavního soka Andreje Babiše. Také slovácký podnikatel do svého rozsáhlého impéria přidal mediální společnost. Společně se zkušeným mediálním podnikatelem Michalem Voráčkem dnes ovládají skupinu Our Media, která stojí za kontroverzním názorovým serverem Parlamentnílisty.cz. A jak sám Valenta naznačuje, nemusí zůstat jen u nich.

„Spolupráci hodnotím velmi pozitivně, rozjeli jsme obdobný projekt také na Slovensku. Rozhlížíme se po případných dalších obdobných aktivitách v mnoha zemích, kde působíme. Investice do dalších mediálních příležitostí tedy chystáme, nicméně před jejich vlastní realizací nemohu být konkrétnější,“ říká zatím neurčitě k mediálním plánům Valenta.Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Banku s „hodným bankéřem“ spolkne Moneta. Přejmenuje se na Air Bank

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a...

Obchod za dvacet miliard výrazně změní rozložení sil v českém bankovnictví. Po spojení Monety, Air Bank a části Home...Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Další z rubriky

Uzavírka přihlášek se blíží, nominujte na Podnikatele roku

Titul EY Podnikatel roku 2017 získal Lubomír Stoklásek, majitel firmy Agrostroj...

Nominační fáze devatenáctého ročníku soutěže EY Podnikatel roku vrcholí. Podávat přihlášky nebo zasílat nominace lze už...

Zájem o životní pojistky přidusili lovci provizí. Teď se produkt vrací

Ilustrační snímek

Zájem o životní pojištění dlouhodobě klesá, a to zejména kvůli nejasným smluvním podmínkám a poradcům, jejichž hlavní...

Padělaných bankovek je méně než loni, oznámila Česká národní banka

Česká národní banka předvedla zabavené padělky českých bankovek. (11. ledna...

Česká národní banka zadržela za první čtvrtletí letošního roku 1521 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. To je v...Najdete na iDNES.cz