Guvernér České národní banky Miroslav Singer

Guvernér České národní banky Miroslav Singer | foto: Petr Topič, MAFRA

Singer si po odchodu z ČNB odpočine na Slovensku, pracovat chce v Paříži

  • 260
Když Zdeněk Tůma opustil před šesti lety křeslo guvernéra České národní banky, naskočil - alespoň na chvilku - do politiky. Jeho nástupce Miroslav Singer, který z čela mocné instituce odejde letos se začátkem prázdnin, tyhle ambice zatím nemá. Chce zamířit buď do mezinárodní instituce nebo do soukromé sféry.

Singer, který minulý týden oslavil osmačtyřicáté narozeniny, přitom strávil v ČNB jako člen bankovní rady, která přímo rozhoduje o měnové politice země, přes jedenáct let. Sám říká, že to bylo hodně dlouhé.

„Z hlediska nezávislosti i z hlediska práce by bylo nejlepší, kdyby mandát byl jen jeden. Ale kdyby trval třeba devět let. Dva tři roky se učíte, šest let to odevzdáváte a pak odejdete. To by byla ideální doba, shodl jsem se na tom i s dalšími guvernéry,“ říká Singer.

Podobně to mají například ústavní soudci, kteří jsou jmenováni na deset let. Nyní je funkční období guvernéra i ostatních členů bankovní rady šestileté.

Odcházející guvernér, který se dlouhodobě stavěl zdrženlivě vůči zavedení eura v Česku, ovšem zůstane v hlavách lidí jako ten, kdo lidem kurzovými intervencemi „zdanil“ úspory a zdražil dovolenou. Singer nicméně krok, k němuž banka přistoupila v listopadu 2013, hájí. Ekonomika je v mnohem lepším stavu a obyvatelé Česka z toho těží.

„I díky intervencím teď máme nejnižší nezaměstnanost za osm let a začínají také dobře růst mzdy. Stát má z rostoucí ekonomiky příjmy, které mu umožňují zvyšovat dávky, důchody i platy,“ tvrdí Singer.

Dovolená: na festival, pak na Slovensko

A kam se vystudovaný ekonom, který do ČNB přišel se zkušenostmi z vedení investiční skupiny Expandia a práce v poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers, vydá, až předá žezlo svému nástupci Jiřímu Rusnokovi?

Nejprve pojede na dovolenou, aby si trochu odpočinul. „Letos se chystám na festival Colours of Ostrava. Pak se chceme s dětmi podívat na Slovensko. Loni jsem o prázdninách hodně cestoval, letos to vidím klidněji,“ říká.

Co se týče práce, už dříve podal přihlášku do Rozvojové banky Rady Evropy, která sídlí v Paříži. „Uvidíme, jestli se tam dostanu, je tam celkem asi osm kandidátů. Oslovili mě ještě z jedné mezinárodní instituce, ale zatím nechci říkat odkud konkrétně,“ říká.

Rodinu už na případné stěhování připravil, přesto dává najevo, že to v Česku má rád. „Pokud bych zůstal v Česku, půjdu do soukromé sféry, tam můžu nastoupit až v lednu. To bych měl krásnou půlroční dovolenou, ale větší plány zatím nedělám,“ dodává Singer.

Víno pro rodinu a kamarády

Během ní by se mohl věnovat třeba své velké zálibě - vínu. „Na Litoměřicku máme tři malé vinice, asi 1400 keřů s tátou a mojí ženou na Litoměřicku, kousek od sebe,“ říká Singer. Tu první koupil ještě jeho otec v 80. letech - budoucí guvernér v mládí okopával keříky.

Kolik času mu dnes práce na vinici zabere? „Věnuji tomu víkendy, nevyžaduje to zas tolik práce. Ale nemůžete od toho odejít na delší dobu, je třeba každý týden víno ochutnávat, kdyby se s ním začalo dít něco špatného. A čím dříve to chytnete, tím méně chemie pak musíte použít,“ vysvětluje.

Ale nečeká, že by z něj po odchodu z centrální banky stal profesionální vinař a že by se prodejem vína živil. „Všechno víno jde převážně do rodiny a ke kamarádům. Sklidíme něco mezi jednou až dvěma tunami. A z kila se určitě neudělá více než láhev sedmičky,“ říká.