Ztroskotání dobře zná. Miliardář Branson se však pokaždé otřepal

  16:22aktualizováno  16:22
Jeho učitel mu kdysi prorokoval: skončíš ve vězení, nebo se staneš milionářem. Netrefil se přesně ani v jednom. Přesto se nemýlil. Richard Branson je totiž miliardářem. A opět se o něm hodně mluví. Jeho vesmírná loď SpaceShipTwo se při zkušebním letu zřítila do Mohavské pouště.

Miliardář Richard Branson na archivním snímku | foto: Reuters

Tragédie, při níž zahynul pilot a druhý se těžce zranil, zkomplikovala jeho sen o komerčních letech k orbitě. Z předběžného vyšetřování vyplývá, že se předčasně spustila funkce pro sestupný manévr. Odborníci ihned začali dumat nad tím, na jak dlouho nehoda Bransonovy lety do vesmíru odloží. A kolik turistů odradí.

Nehoda vesmírné lodi

Čtyřiašedesátiletý šéf impéria Virgin Group prohlásil: „Vesmír je tvrdý, ale stojí za to. Vytrváme a společně se posuneme dopředu.“

Od muže se známým ležérním účesem asi nikdo ani jiná slova nečekal. Britský dobrodruh už zažil řadu ztroskotání, neodradila ho však od dalších pokusů o překonání různých hranic lidské rasy.

Jeho matka Eve kdysi prozradila, že ho už v pěti letech zavedla na jakýsi kopec a nechala ho tam, aby sám našel cestu domů. Prý tak probudila jeho nezávislého ducha.

A tím také Branson proslul asi nejvíce. Do podnikání se vrhl už v době, kdy většina lidí sedí ve škole a bifluje poučky. V šestnácti letech nechal studií, jež mu stejně nikdy moc nešla, a založil časopis. O čtyři roky později se pustil do podnikání na hudebním poli, kde vznikl i název jeho pozdějšího impéria Virgin. Výraz pro pannu či panice symbolizoval malé zkušenosti Bransona i jeho lidí v podnikání.

Hodně nápadů. Některé úspěšné, jiné končily nevalně

Navzdory tomu firma prosperovala. „Raketový start“ ovšem přinesla v 70. letech nahrávací společnost Virgin Records, jež si udělala jméno na albu Mike Oldfielda Tubular Bells a nebála se vydávat ani tehdy kontroverzní skupiny jako Sex Pistols.

Peníze se hrnuly a Branson se pouštěl do dalších oborů. Založil aerolinky, mobilní společnost, rádio, hotely, po britských kolejích se rozjely jeho vlaky. I když některé nápady končily nevalně, třeba pokus o koupi britské národní loterie.

Fotogalerie

A aby v 90. letech udržel aerolinky nad vodou, musel prodat nahrávací společnost, která byla na počátku jeho úspěchu. Údajně pak na ulici v centru Londýna plakal.

Nevyhnul se ani různým kontroverzím. Třeba loni vyvolal kritiku, že chce ušetřit na daních, když přesídlil na svůj soukromý ostrov na Britských Panenských ostrovech. On sám nad tím mával rukou a tvrdil, že na daních šetřit nemusí.

Po celou dobu se zároveň pouštěl do různých eskapád. Třeba v roce 1985 chtěl překonat světový rekord v nejrychlejší plavbě přes Atlantik na člunu, plavidlo se však brzy potopilo. Rekord pokořil až rok poté. Později s ním spadl při podobném pokusu horkovzdušný balon, zachránil se skokem do moře. A tak by šlo pokračovat...

Jeho majetek se dnes odhaduje na pět miliard dolarů. Vlastní na 200 firem, z nichž jednou je i Virgin Galactic, jež si klade za cíl ony komerční lety do vesmíru. A upřímně, při pročítání jeho životopisu se do mysli vkrádá myšlenka, že pokud se někdo z tragédie dovede otřepat, je to právě Richard Branson.

Podívejte se, jak se SpaceShip Two dostává do vesmíru:

 

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Nemá kdo obsluhovat. Německo bojuje s rekordním nedostatkem pracovníků

Ilustrační snímek

Německo se potýká s rekordním nedostatkem zaměstnanců, v zemi je několik set tisíc volných pracovních pozic. Pracovníci...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Další z rubriky

Růst je u konce. Příští rok zasáhne USA recese, věští američtí manažeři

Finanční krize během pár měsíců vymazala z akciových burz velkou část majetku....

Mezi americkými manažery se šíří negativní nálada. Téměř polovina finančních ředitelů oslovených v průzkumu...

Méně stresu a vyhoření. Firmy zkoušejí čtyřdenní pracovní týden

Ilustrační snímek

Pro mnohé zaměstnance to zní jako utopie, světové firmy však čím dál tím víc experimentují se zaváděním čtyřdenního...

Nemá kdo obsluhovat. Německo bojuje s rekordním nedostatkem pracovníků

Ilustrační snímek

Německo se potýká s rekordním nedostatkem zaměstnanců, v zemi je několik set tisíc volných pracovních pozic. Pracovníci...

Najdete na iDNES.cz