Prohrajeme boj proti infekcím?

  • 2
Naši dědové a babičky žili v době bez antibiotik, totéž se může stát i našim vnukům. Lidé budou opět bezbranní vůči infekcím. Tak zlověstně varovala Světová zdravotnická organizace (WHO), když před třemi lety zveřejnila zprávu o antibiorezistenci.
Naši dědové a babičky žili v době bez antibiotik, totéž se může stát i našim vnukům. Lidé budou opět bezbranní vůči infekcím. Tak zlověstně varovala Světová zdravotnická organizace (WHO), když před třemi lety zveřejnila zprávu o antibiorezistenci. Podle ní lidstvo čelí novému riziku, že prohraje boj proti infekčním nemocem, protože bakterie jsou stále odolnější vůči antibiotikům, která je dosud spolehlivě likvidovala. Zvládnout mikroby bude zanedlouho prakticky nemožné. Takový je důsledek nadměrného používání antibiotik v lidské medicíně a v chovu zvířat. "Lidé dnes opět umírají na nemoci, u kterých se před čtyřiceti lety předpokládalo, že zmizí z povrchu země," konstatuje americký vědec Stuart B. Levy ve svém díle Paradoxy antibiotik, v němž popisuje, jak se antibiotika od zázračného objevu v roce 1928 používala a zneužívala. Hrozba, že některé běžné nemoci, jako je angína, zánět středního ucha, ale třeba i tuberkulóza, se stanou neléčitelnými, je podle studie Světové zdravotnické organizace reálná. Většina velkých infekčních nemocí začíná pomalu, ale jistě odolávat dostupným lékům, protože bakterie nereagují na léčbu antibiotickými prostředky. Současná antibiotika mohou být za 10 až 20 let neúčinná. "Potřebovali jsme dvacet let, než se vyvinul a začal používat penicilin, a dvacet let také stačilo na to, aby se tento lék stal prakticky nepoužitelný v léčbě některých pohlavních nemocí," hřímá David Heymann, výkonný ředitel WHO pro přenosné nemoci.

Posmrtná pomsta zvířat

Dopad nadměrného používání antibiotik u zvířat je dokázán. Odborníci se obávají například salmonel, které se objevují v odolné formě u chovů v Evropě, Asii a v Severní Americe. Když se v roce 1983 objevila na americkém Středozápadě epidemie salmonelózy, vědci vystopovali přesnou dráhu bakterií od nemocných až k chovu zvířat. Všichni postižení jedli hamburgery ze stejného zdroje: maso pocházelo z farmy, kde dlouhodobě přidávali tetracyklin zvířatům do krmiva, aby urychlili jejich růst. Dvě třetiny pacientů v předchozích dnech braly antibiotika. Co z toho plyne? Používání antibiotik jako prostředku na podporu růstu podporuje vznik a šíření odolných bakterií.


Témata: Test iDNES.cz