Pronájem sejfu v bance dá zapomenout na zloděje

Mít doma v šuplíku šperky po babičce nebo zlaté mince není zrovna záruka klidného spaní. Řešení? Pronajmutí bezpečnostní schránky v bance. Peněžní ústav pak zaručí, že se k věcem nedostane nepovolaná osoba. Co všechno je možné v takovém sejfu uschovat?
Mohou to být cennosti a listiny - tedy například smlouvy, cenné papíry nebo šperky. Schránka nesmí být použita k úschově zbraní, výbušnin či jinak nebezpečných předmětů.

Uložit se nesmí ani věci podléhající zkáze. Kilo pomerančů si tedy do bezpečnostní schránky nikdo schovat nesmí - i kdyby pro něho byly cennější než cihla zlata. Tyto služby jsou nabízeny občanům i firmám.

Zájemce o pronájem sejfu většinou nemusí mít u dané banky účet, musí však být starší osmnácti let. Například Živnostenská banka však nabízí tyto služby jen svým klientům privátního bankovnictví, kteří mají minimální vklad tři miliony korun v Praze, případně jeden milion korun mimo Prahu. K přístupu do sejfu klienti mohou zmocnit další osoby.

Velikosti i poplatky jsou různé
Banky mají v nabídce různé velikosti sejfů. "Komerční banka nabízí bezpečnostní schránky o objemu od pěti litrů do 1350 litrů," říká Markéta Dvořáčková z tiskového odboru banky. Jak dlouho smí klient schránku využívat, se určuje ve smlouvě.

"Bezpečnostní schránka se pronajímá na dobu neurčitou nebo na dobu předem sjednanou," uvádí například tiskový mluvčí Union banky Josef Řeřicha. Evžen Ollari, regionální manažer GE Capital Bank, k tom u poznamenává: "Pronájem na dobu předem sjednanou je oblíbený například v období dovolených." Poplatky za užívání schránek se pohybují v řádu stovek až tisíců korun ročně.

Záleží na velikosti pronajaté schránky, bance, a také na regionu. Například v Československé obchodní bance, v divizi IPB, cenu stanoví ředitelé oblastních poboček. Roční sazba v pobočce v Praze 1 za bezpečnostní schránku o objemu sedm a půl litru je devět set korun. Skříňka s objemem šedesát pět litrů přijde ročně na šest tisíc korun. Podobně v GE Capital Bank je stanovení podmínek pro pronájem v pravomoci vedoucího obchodního místa.

Například v Plzni si může člověk u této banky pronajmout schránku o objemu zhruba šest a půl litru za měsíční poplatek ve výši padesáti korun. Na jižní Moravě nabízí Volksbank CZ například své schránky o objemu přibližně sedm a půl litru za roční sazbu osm set čtyřicet korun. "Cena v Bank Austria Creditanstalt se pohybuje v rozmezí od padesáti do čtyř set korun za měsíc v závislosti na rozměrech sejfu," říká Edita Pleskačová z oddělení firemní komunikace banky a upřesňuje: "Při zaplacení nájmu za celý rok dopředu je klient zvýhodněn - platí jenom za deset měsíců."

Za bezpečnost ručí banky někdy jen zčásti
Při vstupu k trezorům je dodržován přísný bezpečnostní režim. "Oprávnění k přístupu ke schránce má klient nebo jím zmocněná osoba, a to za doprovodu pověřeného pracovníka banky. Při úschově cenností a listin se klient prokáže občanským průkazem a vyplní návštěvní lístek.

Bezpečnostní schránku otevírá s pověřeným bankovním pracovníkem v doprovodu strážní služby," vysvětluje Josef Řeřicha. Klientovi je poté umožněn diskrétní přístup k uschovaným věcem. Podobná opatření platí i při uzamčení trezoru. Mluvčí České spořitelny Martin Maňák k bezpečnostním pravidlům říká: "K bezpečnostním schránkám není umožněn přístup cizím osobám. Schránka je opatřena dvěma uzávěry. Jeden klíč vlastní Česká spořitelna, druhý klient. Sejf tedy vždy otevírá současně zástupce spořitelny a klient."

I přes přísná bezpečnostní opatření však někdy banky za obsah schránky neručí stoprocentně - poškodit je může třeba povodeň či požár. "U nás je smluvně rozsah náhrady škody omezen částkou dvou set tisíc korun. Klient si však může obsah schránky připojistit na pět set tisíc korun, v případě zájmu i na vyšší částku," uvádí Edita Pleskačová z Bank Austria Creditanstalt s tím, že připojištění na pět set tisíc korun přijde zhruba na dvě stě čtyřicet korun ročně.

U Volksbank CZ je obsah schránky pojištěn na sto třicet tisíc korun. "Za připojištění se platí měsíčně dvacet čtyři korun na každých dalších sto tisíc korun pojistné částky," dodává Jana Šafránková z tohoto peněžního ústavu. Například Komerční banka však odpovídá za uložený majetek v plné výši.

Na schránku je třeba někdy čekat
Vzhledem k velkému zájmu lidí se ale zájemci ve větších městech někdy k sejfům nedostanou hned. "Obsazenost například v pražských pobočkách je poměrně vysoká. Pokud v pobočce není žádná schránka volná, je zájemce zaevidován a po uvolnění schránky vyrozumněn a pozván k podpisu smlouvy," říká mluvčí ČSOB Jan Stolár. "V současné době jsou ve velkých městech bezpečnostní schránky využívány zhruba z devadesáti až sta procent. V menších městech je vytíženost třiceti- až padesátiprocentní," říká Markéta Dvořáčková z Komerční banky.

Roční poplatky za bezpečnostní schránky vhodné pro dokumenty a drobné cennosti

Banka Pobočka Přibližný objem Roční
schránky (v litrech) poplatek
(v Kč)

Bank Austria Creditanstalt Praha 1, Revoluční 7 4,40 1000
Brno, Lidická 5,96 1200
Plzeň 5,96 500

Česká spořitelna obl. pobočka Praha 4 3,15 960
obl. pobočka Plzeň 6,60 240
obl. pobočka Brno 10,00 400

ČSOB Praha, Na Poříčí 9,40 1000
Plzeň, Americká 12,00 700
Brno, Výstaviště Brno, pavilon E 8,00 500

ČSOB - divize IPB Praha 1, Senovážné nám. 32 9,90 1320
Plzeň, nám. T.G. Masaryka 12 2,63 300
Brno, Joštova 5 6,75 390

GE Capital Bank Plzeň, Anglické nábřeží 1 6,50 600
Brno, Česká 12 5,40 600

Komerční banka Praha 6,00 - 9,00 max. 540
Plzeň 6,00 - 9,00 max. 540
Brno 6,00 - 9,00 max. 540

Union banka Praha 6,80 700
Plzeň 9,90 700

Volksbank CZ Brno 7,56 840
Zlín 7,56 840

Živnostenská banka Praha 6,90 1200