Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Propad průmyslu nekončí, výroba klesla o více než 22 procent

  9:03aktualizováno  11:08
Průmysl pokračuje v poklesu. Meziročně výroba propadla o 22,1 procenta, meziměsíčně o 1,4 procenta. Mohou za to především automobilové obory. Analytici se v odhadech dalšího vývoje neshodují. Budoucnost ale vidí spíše černě. Jako nedostatečný vidí vliv šrotovného.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Finální dubnový výsledek průmyslu za duben se podle analytika společnosti Raiffeisenbank Michala Brožky přiblížil odhadům. "Jak velká nejistota je v číslech obsažena, ale ukazuje revize dat za březen, která snížila meziroční propad o 5 bazických bodů na "pouhých" -12,2 procenta. Celkově tak čísla vyznívají mírně pozitivněji, než co naznačovaly dřívější odhady," uvedl Brožka.

Za propadem průmyslu stojí především automobilová výroba. Celé odvětví kleslo o 25,5 procenta. Na poklesu se podílela také  výroba kovových konstrukcí, kovodělných výrobků, strojů a zařízení. Průmyslová produkce naopak rostla v potravinářství.

V odvětví motorových vozidel i strojů klesala také hodnota nových zakázek, a to o 26,7 procenta, z toho ze zahraničí o 26,9 procenta. Tržby z průmyslové činnosti se meziročně snížily o 23,1 procenta.

Zatím nejhorších výsledků dosáhl letos průmysl v únoru, kdy propadl o 23,4 procenta.

Další odhady jsou negativní

"Dubnový propad zakázek o 26,7 % spíše navozuje pesimismus. Pokud ve druhé polovině roku nebudou západní ekonomiky již ve fázi stabilizace či mírného růstu, údaje z české průmyslové výroby budou opět velmi dramatické. Prozatím se však zdá, že západní ekonomika by se mohla v dohledné době opatrně stavět na nohy," uvedl Michal Brožka.

Výsledek průmyslu je sice podle analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského mírně lepší, než ukazoval předběžný odhad statistického úřadu z konce dubna, tím se ale ovšem nemění celkový obrázek velice tíživé situace v českém průmyslu.

Také podle Davida Marka ze společnosti Patria neodpovídá výsledek průmyslu hospodářským opatřením, jako například zavedení šrotovného v okolních zemích. Vliv podle něj není dostatečný.

Průmyslová výroba - duben 2009

"Krize v tuzemském podnikovém sektoru teprve začíná. Domnívám se, že až v létě nám ukáže svou hloubku. Již nyní však mohu říci, že to nejhorší máme teprve před sebou. Podniky srazily náklady, oživení v obchodě však stále nepřichází," uvedl svou černou předpověď Petr Smutný ze společnosti PricewaterhouseCoopers.

Podle prezidenta Hospodářské komory Petra Kužela by tento problém měla vyřešit vláda. "Není důležité neustále mluvit o klesajících číslech, ale naopak podnikat konkrétní kroky k zastavení propadu českého průmyslu. To musí být hlavní prioritou současné, ale i budoucí vlády," uvedl Kužel.

Podle něj by vláda měla ovlivnit především objem veřejných zakázek tak, aby se minimálně nesnižoval. "Udržení alespoň stávajícího objemu veřejných zakázek pro příští rok je klíčové a nejlepší možné řešení, jak může vláda zmírnit důsledky recese a pomoci tuzemských firmám," dodal Kužel.

Stavebnictví si polepšilo

Lépe se dařilo stavební výrobě, která poprvé od loňského září vzrostla, v dubnu meziročně o 2,1 procenta. Oproti březnu byla vyšší o 5,2 procenta. Podle statistiků pokračoval pokles produkce v pozemním stavitelství, a to o 7,1 procenta, a růst produkce inženýrského stavitelství o 29,1 procenta.

"Růst produkce inženýrského stavitelství byl zčásti způsoben příznivými klimatickými podmínkami, které umožnily provádět venkovní stavební práce ve větším rozsahu. Nárůst stavební produkce ovlivnily také dofakturace na některých velkých akcích zejména dopravní infrastruktury," uvedl český statistický úřad. 

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Škoda zvýšila zisk. Vděčí za to výrobě dražších vozů Kodiaq a Karoq

Předseda představenstva Škody Auto Bernhard Maier představil 6. března na 88....

Automobilka Škoda loni vydělala 31,8 miliardy korun po zdanění. To je zhruba o šest miliard korun více než loni. Podle...

První měsíc otcovské dovolené: přišlo přes dva tisíce žádostí

Ilustrační snímek

Méně než čtvrtina otců, jimž se narodilo dítě na přelomu roku a měli první a zároveň poslední možnost v únoru nastoupit...

Kaufland řešil výpadek pokladního systému. Uzavřel dvacet čtyři prodejen

(Ilustrační snímek)

Ve čtvrtek ráno postihl prodejny Kauflandu v různých částech České republiky technický problém s pokladním systémem....

Najdete na iDNES.cz